Justinas Mode AB
Justinas Mode AB har organisationsnummer 556705-6667 (5567056667)
Aktiebolag • Org.nr: 556705-6667
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderKvissleby
Om företaget
Justinas Mode AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kvissleby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711). På Google Maps är verksamheten listad som klädbutik. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,0 av 5 från 14 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 7 procent till 2 690 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 524 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Justinas Mode AB 2 690 000 kr och redovisade ett resultat på -129 389 kr. Rörelsemarginalen var -6,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 62,0 procent, över branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 63,2 procent, under branschens median (median 99,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,4 procent | 1,6 procent | -3,5 procent till 8,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | 1,4 procent | -4,2 procent till 8,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,0 procent | 48,2 procent | 25,0 procent till 74,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 63,2 procent | 99,6 procent | 32,5 procent till 255,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -19,3 procent | 1,3 procent | -17,0 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,6 procent | 2,0 procent | -5,4 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 345 000 kr | 1 656 000 kr | 936 000 kr till 2 271 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 437 000 kr | 442 000 kr | 286 000 kr till 560 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 346 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 2 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Sundsvall.
- Plats 499 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 1 317 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 64 202 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 2,9 procent | 0,9 procent | 0,3 procent | -6,4 procent |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 2,9 procent | 0,9 procent | 0,2 procent | -6,6 procent |
| Soliditet | 77,7 procent | 72,6 procent | 80,8 procent | 69,5 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 368,3 procent | 282,7 procent | 305,6 procent | 104,1 procent | 63,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,2 procent | 7,3 procent | 1,4 procent | -0,1 procent | -19,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,3 procent | -6,5 procent | -15,2 procent | -7,9 procent | 6,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 730 000 kr | 1 617 000 kr | 1 371 000 kr | 1 262 000 kr | 1 345 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 335 000 kr | 379 000 kr | 386 000 kr | 414 000 kr | 437 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Affärsgatan 14 D86231 Kvissleby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med damkonfektion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 484 254 kr | 2 614 005 kr | 3 458 846 kr | 3 233 599 kr | 2 740 595 kr | 2 523 799 kr | 2 690 366 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | -830 kr | -1 646 kr | 961 kr | 219 kr | 11 197 kr |
| Övriga externa kostnader | 269 538 kr | 296 151 kr | 344 475 kr | 372 434 kr | 365 049 kr | 383 285 kr | 415 881 kr |
| Personalkostnader | 639 201 kr | 490 982 kr | 670 837 kr | 758 661 kr | 772 487 kr | 828 747 kr | 874 095 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 5 088 kr | 6 972 kr | 8 911 kr | 9 087 kr |
| Rörelseresultat | 110 243 kr | 372 066 kr | 589 920 kr | 95 380 kr | 23 303 kr | 7 003 kr | -171 594 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 10 kr | 1 937 kr | 2 446 kr | 2 008 kr |
| Räntekostnader | 1 955 kr | 1 943 kr | 635 kr | 83 kr | 230 kr | 4 744 kr | 7 803 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 108 288 kr | 370 123 kr | 589 285 kr | 95 307 kr | 25 010 kr | 4 705 kr | -177 389 kr |
| Bokslutsdispositioner | 43 400 kr | -98 000 kr | 153 000 kr | 0 kr | - | - | 48 000 kr |
| Skatt | 35 280 kr | 62 930 kr | 160 503 kr | 23 321 kr | 12 666 kr | 5 454 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 116 408 kr | 209 193 kr | 581 782 kr | 71 986 kr | 12 344 kr | -749 kr | -129 389 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 29 772 kr | 22 800 kr | 20 235 kr | 11 148 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 29 772 kr | 22 800 kr | 20 235 kr | 11 148 kr |
| Omsättningstillgångar | 782 361 kr | 972 003 kr | 1 309 786 kr | 1 332 040 kr | 1 092 126 kr | 1 131 836 kr | 1 070 755 kr |
| Varulager | 237 141 kr | 283 256 kr | 408 459 kr | 414 065 kr | 586 317 kr | 815 999 kr | 811 116 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 420 kr | 20 141 kr | 14 795 kr | 127 078 kr | 150 858 kr | 149 416 kr | 22 600 kr |
| Kassa och bank | 513 800 kr | 668 606 kr | 886 532 kr | 790 897 kr | 354 951 kr | 166 421 kr | 237 039 kr |
| Summa tillgångar | 782 361 kr | 972 003 kr | 1 309 786 kr | 1 361 812 kr | 1 114 926 kr | 1 152 071 kr | 1 081 903 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 326 091 kr | 535 284 kr | 1 017 066 kr | 989 052 kr | 901 396 kr | 800 646 kr | 671 257 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 109 683 kr | 226 091 kr | 335 284 kr | 817 066 kr | 789 052 kr | 701 395 kr | 700 646 kr |
| Årets resultat | 116 408 kr | 209 193 kr | 581 782 kr | 71 986 kr | 12 344 kr | -749 kr | -129 389 kr |
| Obeskattade reserver | 103 000 kr | 201 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 353 270 kr | 235 719 kr | 244 720 kr | 324 760 kr | 165 530 kr | 303 425 kr | 410 646 kr |
| Leverantörsskulder | 180 249 kr | 13 427 kr | 0 kr | 62 767 kr | 2 434 kr | 86 025 kr | 96 325 kr |
| Skatteskulder | 22 041 kr | 39 407 kr | 40 064 kr | 0 kr | - | - | 14 236 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 134 865 kr | 124 140 kr | 151 514 kr | 182 453 kr | 96 207 kr | 171 057 kr | 178 884 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 782 361 kr | 972 003 kr | 1 309 786 kr | 1 361 812 kr | 1 114 926 kr | 1 152 071 kr | 1 081 903 kr |
Företrädare
- Linda S
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Justinas Mode AB för organisationsnummer?
Justinas Mode AB har organisationsnummer 556705-6667 (5567056667).
Var ligger Justinas Mode AB?
Justinas Mode AB har sin registrerade adress Affärsgatan 14 D, 86231 Kvissleby.
Vilken bransch är Justinas Mode AB verksamt i?
Justinas Mode AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Justinas Mode AB?
Justinas Mode AB hade en nettoomsättning på 2 690 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Justinas Mode AB?
Justinas Mode AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.