Luca Invest AB

Luca Invest AB har organisationsnummer 556708-3950 (5567083950)

Aktiebolag • Org.nr: 556708-3950

Frisörer och barberareStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2006Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Luca Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).

Ekonomi

0 krOmsättning
-11 473 krÅrets resultat
0Antal anställda
27,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Luca Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -11 473 kr. Soliditeten var 27,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 46,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet27,5 procent52,3 procent31,4 procent till 69,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet46,0 procent188,0 procent103,0 procent till 315,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-1,6 procent20,9 procent1,0 procent till 46,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 3 481 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
  • Plats 533 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
  • Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Hamngatan 10-14
c/o Ian & Burto AB / Headspot
11147 Stockholm

Bolag på samma adress

12 andra bolag har Hamngatan 10-14 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall äga och förvalta aktier, frisörverksamhet och konsultationer inom hud- och hårvårdsbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning0 kr
Övriga externa kostnader78 kr
Personalkostnader11 400 kr
Rörelseresultat-11 478 kr
Ränteintäkter5 kr
Räntekostnader0 kr
Resultat efter finansiella poster-11 473 kr
Årets resultat-11 473 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Anläggningstillgångar2 636 774 kr
Finansiella anläggningstillgångar2 636 774 kr
Omsättningstillgångar32 227 kr
Kortfristiga fordringar405 kr
Kassa och bank31 822 kr
Summa tillgångar2 669 001 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital733 958 kr
Aktiekapital100 000 kr
Balanserat resultat645 431 kr
Årets resultat-11 473 kr
Kortfristiga skulder70 000 kr
Leverantörsskulder0 kr
Övriga kortfristiga skulder50 000 kr
Summa eget kapital och skulder2 669 001 kr

Företrädare

  • Murat B

Undertecknad i Stockholm.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2006-08-15
Registrerat hos Bolagsverket
Luca Invest AB
2006-08-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Luca Invest AB för organisationsnummer?

Luca Invest AB har organisationsnummer 556708-3950 (5567083950).

Var ligger Luca Invest AB?

Luca Invest AB har sin registrerade adress Hamngatan 10-14, 11147 Stockholm.

Vilken bransch är Luca Invest AB verksamt i?

Luca Invest AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Luca Invest AB?

Luca Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2006-08-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar