BabyBus Veddesta AB
BabyBus Veddesta AB har organisationsnummer 556708-7043 (5567087043)
Aktiebolag • Org.nr: 556708-7043
Om företaget
BabyBus Veddesta AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47789).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 15 264 000 kr räkenskapsåret 2025 (19 403 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BabyBus Veddesta AB 15 264 000 kr och redovisade ett resultat på 305 791 kr. Rörelsemarginalen var 1,3 procent, under branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 14,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 48,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 124,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 4,9 procent | -1,7 procent till 13,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 4,1 procent | -2,5 procent till 13,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 14,3 procent | 48,4 procent | 18,1 procent till 72,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 48,0 procent | 124,1 procent | 63,3 procent till 335,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 procent | 7,0 procent | -8,8 procent till 33,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,3 procent | -0,1 procent | -15,5 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 392 000 kr | 1 362 000 kr | 792 000 kr till 2 467 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 977 000 kr | 382 000 kr | 157 000 kr till 589 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 av 276 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel.
- Plats 2 av 40 aktiebolag inom övrig specialiserad detaljhandel med säte i Stockholm.
- Plats 2 788 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 4 122 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 13 101 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 2,6 procent | 9,7 procent | 1,3 procent |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 2,6 procent | 9,6 procent | 1,1 procent |
| Soliditet | 55,2 procent | 20,8 procent | 29,2 procent | 14,3 procent |
| Kassalikviditet | 27,2 procent | 37,1 procent | 53,8 procent | 48,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 24,0 procent | 44,6 procent | 29,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -21,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 732 000 kr | 1 914 000 kr | 2 772 000 kr | 3 392 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 395 000 kr | 433 000 kr | 755 000 kr | 977 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herrestavägen 2817738 Järfälla
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Herrestavägen 28 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja barnvagnar och barnartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47789Övrig specialiserad detaljhandelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 053 556 kr | 17 224 148 kr | 19 403 407 kr | 15 263 535 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 40 397 kr | 93 996 kr | 119 785 kr | 188 540 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 254 652 kr | 2 688 625 kr | 3 057 323 kr | 3 101 193 kr |
| Personalkostnader | 4 347 762 kr | 3 899 460 kr | 5 283 623 kr | 4 397 802 kr |
| Avskrivningar | 11 800 kr | 11 800 kr | 27 294 kr | 45 150 kr |
| Rörelseresultat | 1 115 440 kr | 455 614 kr | 1 879 666 kr | 196 075 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 505 kr | 764 kr |
| Räntekostnader | 13 820 kr | 9 684 kr | 9 440 kr | 25 975 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 101 620 kr | 445 930 kr | 1 871 731 kr | 170 864 kr |
| Bokslutsdispositioner | -285 000 kr | -118 000 kr | -860 000 kr | 239 000 kr |
| Skatt | 186 188 kr | 73 344 kr | 235 043 kr | 104 073 kr |
| Årets resultat | 630 432 kr | 254 586 kr | 776 688 kr | 305 791 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 207 033 kr | 193 580 kr | 240 959 kr | 3 727 216 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 200 kr | 23 600 kr | 61 979 kr | 3 063 539 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 159 833 kr | 169 980 kr | 178 980 kr | 663 677 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 512 424 kr | 4 922 628 kr | 5 714 276 kr | 3 592 387 kr |
| Varulager | 3 931 570 kr | 3 836 351 kr | 4 173 360 kr | 2 401 239 kr |
| Kortfristiga fordringar | 471 700 kr | 619 842 kr | 962 448 kr | 753 913 kr |
| Kassa och bank | 109 154 kr | 466 435 kr | 578 468 kr | 437 235 kr |
| Summa tillgångar | 6 719 457 kr | 5 116 208 kr | 5 955 235 kr | 7 319 603 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 709 142 kr | 1 062 149 kr | 1 739 847 kr | 1 045 638 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 978 710 kr | 707 563 kr | 863 159 kr | 639 847 kr |
| Årets resultat | 630 432 kr | 254 586 kr | 776 688 kr | 305 791 kr |
| Obeskattade reserver | 874 000 kr | 1 127 000 kr | 1 352 000 kr | 1 113 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 136 315 kr | 2 927 059 kr | 2 863 388 kr | 2 480 544 kr |
| Leverantörsskulder | 452 222 kr | 1 268 640 kr | 1 132 643 kr | 1 167 688 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 191 951 kr | 2 653 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 740 097 kr | 709 600 kr | 689 319 kr | 592 198 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 719 457 kr | 5 116 208 kr | 5 955 235 kr | 7 319 603 kr |
Företrädare
- Anna N (ordförande)
- Stefan N (ledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BabyBus Veddesta AB för organisationsnummer?
BabyBus Veddesta AB har organisationsnummer 556708-7043 (5567087043).
Var ligger BabyBus Veddesta AB?
BabyBus Veddesta AB har sin registrerade adress Herrestavägen 28, 17738 Järfälla.
Vilken bransch är BabyBus Veddesta AB verksamt i?
BabyBus Veddesta AB är registrerat i branschen övrig specialiserad detaljhandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BabyBus Veddesta AB?
BabyBus Veddesta AB hade en nettoomsättning på 15 264 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BabyBus Veddesta AB?
BabyBus Veddesta AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-08-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.