Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB har organisationsnummer 556711-2916 (5567112916)
Aktiebolag • Org.nr: 556711-2916
Om företaget
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55101). Företaget bedriver även verksamhet inom drift av konferensanläggningar med boende.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 5 procent till 5 633 000 kr räkenskapsåret 2023 (5 345 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB 5 633 000 kr och redovisade ett resultat på 2 797 027 kr. Rörelsemarginalen var -8,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 17,1 procent, under branschens median (median 32,1 procent). Kassalikviditeten var 173,2 procent, över branschens median (median 138,0 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,7 procent | 3,5 procent | -5,5 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -21,4 procent | 2,4 procent | -6,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,1 procent | 32,1 procent | 12,1 procent till 61,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 173,2 procent | 138,0 procent | 67,1 procent till 295,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 2,3 procent | -9,3 procent till 23,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 4,5 procent | -10,4 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 817 000 kr | 1 232 000 kr | 865 000 kr till 1 639 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 533 000 kr | 432 000 kr | 319 000 kr till 540 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -53,1 procent | -8,7 procent |
| Vinstmarginal | -66,5 procent | -21,4 procent |
| Soliditet | 8,8 procent | 17,1 procent |
| Kassalikviditet | 74,2 procent | 173,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -111,4 procent | 52,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,4 procent |
| Omsättning per anställd | 5 345 000 kr | 2 817 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 486 000 kr | 533 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bredsandsvägen 63c/o Fagerudd Konferens
74948 Enköping
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Bredsandsvägen 63 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva hotell-och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 345 294 kr | 5 632 987 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -1 434 003 kr | 299 553 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 602 072 kr | 616 630 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 834 924 kr | 3 891 231 kr |
| Personalkostnader | 485 561 kr | 1 065 575 kr |
| Avskrivningar | 833 483 kr | 861 318 kr |
| Rörelseresultat | -2 840 791 kr | -491 908 kr |
| Räntekostnader | 712 755 kr | 713 174 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 553 417 kr | -1 202 973 kr |
| Bokslutsdispositioner | 750 000 kr | 4 000 000 kr |
| Skatt | -888 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -2 802 529 kr | 2 797 027 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 26 196 820 kr | 25 938 911 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 184 820 kr | 25 926 911 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 000 kr | 12 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 531 619 kr | 5 140 919 kr |
| Varulager | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 677 038 kr | 2 043 575 kr |
| Summa tillgångar | 28 728 439 kr | 31 079 830 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 515 175 kr | 5 312 202 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 217 704 kr | 2 415 175 kr |
| Årets resultat | -2 802 529 kr | 2 797 027 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 413 264 kr | 2 967 628 kr |
| Leverantörsskulder | 341 589 kr | 389 717 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 755 kr | 85 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 28 728 439 kr | 31 079 830 kr |
Företrädare
- Cecilia T (ordförande)
- Sebastian T (styrelseledamot)
- Niklas W (syrelseledamot)
- Linda W (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB för organisationsnummer?
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB har organisationsnummer 556711-2916 (5567112916).
Var ligger Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB?
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB har sin registrerade adress Bredsandsvägen 63, 74948 Enköping.
Vilken bransch är Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB verksamt i?
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB är registrerat i branschen hotellverksamhet med restaurangrörelse enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB?
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB hade en nettoomsättning på 5 633 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB?
Schenströmska Herrgården Hotell & Konferens AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Surahammar
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-09-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.