Mats Bäcker AB
Mats Bäcker AB har organisationsnummer 556712-8383 (5567128383)
Aktiebolag • Org.nr: 556712-8383
Om företaget
Mats Bäcker AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). På Google Maps är verksamheten listad som fotograf.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 1 016 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 244 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mats Bäcker AB 1 016 000 kr och redovisade ett resultat på 255 926 kr. Rörelsemarginalen var 19,9 procent, över branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 82,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 683,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,9 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,3 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,5 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 683,1 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,0 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,3 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 016 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 317 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 450 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 183 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 26 515 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 572 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 143 910 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | -0,8 procent | 8,6 procent | 28,3 procent | 19,9 procent |
| Vinstmarginal | 43,9 procent | -9,0 procent | 8,9 procent | 30,4 procent | 29,3 procent |
| Soliditet | 63,3 procent | 63,1 procent | 52,1 procent | 53,2 procent | 82,5 procent |
| Kassalikviditet | 94,1 procent | 86,5 procent | 82,5 procent | 49,5 procent | 683,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,0 procent | -26,7 procent | 17,6 procent | 63,4 procent | 41,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -26,1 procent | 28,6 procent | -3,4 procent | -5,4 procent | -18,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 058 000 kr | 1 361 000 kr | 1 315 000 kr | 1 244 000 kr | 1 016 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 825 000 kr | 755 000 kr | 581 000 kr | 289 000 kr | 317 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsgatan 8311726 Stockholm
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Hornsgatan 83 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uppdragsverksamhet inom fotografering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 432 224 kr | 1 058 108 kr | 1 361 291 kr | 1 314 775 kr | 1 244 334 kr | 1 015 641 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 119 534 kr | 382 888 kr | 9 277 kr | 28 248 kr | 31 555 kr | 4 038 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 201 460 kr | 139 379 kr | 258 001 kr | 172 453 kr | 79 051 kr |
| Övriga externa kostnader | 709 169 kr | 317 105 kr | 443 449 kr | 344 326 kr | 409 028 kr | 363 593 kr |
| Personalkostnader | 782 328 kr | 824 904 kr | 754 822 kr | 580 998 kr | 288 571 kr | 317 391 kr |
| Avskrivningar | 34 907 kr | 45 720 kr | 43 185 kr | 46 134 kr | 53 512 kr | 56 383 kr |
| Rörelseresultat | 25 354 kr | 51 807 kr | -10 511 kr | 112 723 kr | 351 558 kr | 202 530 kr |
| Ränteintäkter | 455 kr | 0 kr | - | 523 kr | 1 579 kr | 501 kr |
| Räntekostnader | 96 kr | 5 938 kr | 51 kr | 214 kr | 0 kr | 26 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 713 kr | 456 723 kr | -122 194 kr | 117 443 kr | 377 647 kr | 298 261 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -25 000 kr | -89 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 5 521 kr | 9 856 kr | 0 kr | 15 903 kr | 55 107 kr | 42 335 kr |
| Årets resultat | 20 192 kr | 446 867 kr | -122 194 kr | 76 540 kr | 233 540 kr | 255 926 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 248 941 kr | 600 414 kr | 494 304 kr | 525 190 kr | 588 350 kr | 628 188 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 114 824 kr | 69 103 kr | 134 527 kr | 159 314 kr | 159 536 kr | 103 154 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 134 117 kr | 531 311 kr | 359 777 kr | 365 876 kr | 428 814 kr | 525 034 kr |
| Omsättningstillgångar | 168 312 kr | 316 896 kr | 231 916 kr | 308 907 kr | 103 766 kr | 128 903 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 305 kr | 45 274 kr | 31 601 kr | 200 627 kr | 35 543 kr | 83 561 kr |
| Kassa och bank | 112 007 kr | 271 622 kr | 200 315 kr | 108 280 kr | 68 223 kr | 45 342 kr |
| Summa tillgångar | 417 253 kr | 917 310 kr | 726 220 kr | 834 097 kr | 692 116 kr | 757 091 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 133 543 kr | 580 410 kr | 458 216 kr | 434 756 kr | 368 296 kr | 624 223 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 351 kr | 33 543 kr | 480 410 kr | 258 216 kr | 34 757 kr | 268 296 kr |
| Årets resultat | 20 192 kr | 446 867 kr | -122 194 kr | 76 540 kr | 233 540 kr | 255 926 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 25 000 kr | 114 000 kr | 114 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 283 710 kr | 336 900 kr | 268 004 kr | 374 341 kr | 209 819 kr | 18 869 kr |
| Leverantörsskulder | 26 460 kr | 35 009 kr | 3 118 kr | 27 270 kr | 10 145 kr | 1 633 kr |
| Skatteskulder | 23 460 kr | 66 202 kr | 40 548 kr | 0 kr | 12 511 kr | 11 422 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 233 790 kr | 235 689 kr | 224 338 kr | 347 071 kr | 187 162 kr | 5 814 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 417 253 kr | 917 310 kr | 726 220 kr | 834 097 kr | 692 116 kr | 757 091 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver uppdragsverksamhet inom fotografering. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Mats B (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mats Bäcker AB för organisationsnummer?
Mats Bäcker AB har organisationsnummer 556712-8383 (5567128383).
Var ligger Mats Bäcker AB?
Mats Bäcker AB har sin registrerade adress Hornsgatan 83, 11726 Stockholm.
Vilken bransch är Mats Bäcker AB verksamt i?
Mats Bäcker AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mats Bäcker AB?
Mats Bäcker AB hade en nettoomsättning på 1 016 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mats Bäcker AB?
Mats Bäcker AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mats Bäcker AB någon utdelning?
Styrelsen i Mats Bäcker AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-10-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.