
AvenirHälsan AB
AvenirHälsan AB har organisationsnummer 556713-4399 (5567134399)
Aktiebolag • Org.nr: 556713-4399
Om företaget
AvenirHälsan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). På Google Maps är verksamheten listad som community health centre. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,9 av 5 baserat på 35 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 1 425 805 kr räkenskapsåret 2025 (1 723 905 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AvenirHälsan AB 1 425 805 kr och redovisade ett resultat på -222 786 kr. Rörelsemarginalen var -15,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 70,3 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 319,0 procent, över branschens median (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,6 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,6 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,3 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 319,0 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -107,8 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,3 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 475 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 224 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 271 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 42 av 241 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Stockholm.
- Plats 21 153 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 37 714 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 114 864 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,4 procent | 3,5 procent | -1,6 procent | -10,7 procent | -15,6 procent |
| Vinstmarginal | -3,4 procent | 3,4 procent | -1,5 procent | -10,7 procent | -15,6 procent |
| Soliditet | 54,3 procent | 64,6 procent | 80,9 procent | 70,6 procent | 70,3 procent |
| Kassalikviditet | 200,1 procent | 243,9 procent | 389,8 procent | 301,8 procent | 319,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -17,4 procent | 13,7 procent | -7,0 procent | -42,8 procent | -107,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -30,0 procent | -2,6 procent | -1,9 procent | -37,5 procent | -17,3 procent |
| Omsättning per anställd | 722 000 kr | 703 000 kr | 920 000 kr | 575 000 kr | 475 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 372 000 kr | 379 000 kr | 472 000 kr | 308 000 kr | 224 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hälsingegatan 2c/o C/o Vasaparkens läkarmottagning
11323 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hälsingegatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva friskvård, hälsoanalyser, provtagning, konditionstester, kostrådgivning, föreläsningar och kurser i friskvård, läkemedelsstudier, uthyrning av personal inom hälso- och sjukvården, äga och förvalta värdepapper och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 123 425 kr | 2 888 331 kr | 2 813 177 kr | 2 760 104 kr | 1 723 905 kr | 1 425 805 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 42 845 kr | 189 313 kr | 141 770 kr | 96 000 kr | 104 036 kr | 56 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 48 574 kr | 1 837 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 838 110 kr | 704 493 kr | 708 624 kr | 711 401 kr | 680 260 kr | 626 966 kr |
| Personalkostnader | 1 139 842 kr | 1 486 381 kr | 1 516 514 kr | 1 414 583 kr | 923 498 kr | 671 570 kr |
| Avskrivningar | 2 181 kr | 2 181 kr | 726 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 717 697 kr | -97 519 kr | 97 231 kr | -43 182 kr | -183 945 kr | -222 066 kr |
| Ränteintäkter | 213 kr | 0 kr | 133 kr | 2 633 kr | 1 418 kr | 52 kr |
| Räntekostnader | 967 kr | 1 006 kr | 3 089 kr | 2 191 kr | 1 209 kr | 772 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 716 943 kr | -98 525 kr | 94 275 kr | -42 740 kr | -183 736 kr | -222 786 kr |
| Skatt | 159 160 kr | 0 kr | 4 487 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 557 783 kr | -98 525 kr | 89 788 kr | -42 740 kr | -183 736 kr | -222 786 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 907 kr | 726 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 907 kr | 726 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 515 640 kr | 1 042 636 kr | 1 014 857 kr | 758 242 kr | 607 998 kr | 294 172 kr |
| Varulager | 192 434 kr | 87 737 kr | 139 626 kr | 193 235 kr | 69 394 kr | 15 306 kr |
| Kortfristiga fordringar | 336 585 kr | 640 535 kr | 485 552 kr | 278 783 kr | 373 523 kr | 114 526 kr |
| Kassa och bank | 986 621 kr | 314 364 kr | 389 679 kr | 286 224 kr | 165 081 kr | 164 340 kr |
| Summa tillgångar | 1 518 547 kr | 1 043 362 kr | 1 014 857 kr | 758 242 kr | 607 998 kr | 294 172 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 664 755 kr | 566 230 kr | 656 018 kr | 613 278 kr | 429 542 kr | 206 756 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 972 kr | 564 755 kr | 466 230 kr | 556 018 kr | 513 278 kr | 329 542 kr |
| Årets resultat | 557 783 kr | -98 525 kr | 89 788 kr | -42 740 kr | -183 736 kr | -222 786 kr |
| Kortfristiga skulder | 853 792 kr | 477 132 kr | 358 839 kr | 144 964 kr | 178 456 kr | 87 416 kr |
| Leverantörsskulder | 487 858 kr | 174 489 kr | 163 341 kr | 40 929 kr | 106 380 kr | 23 171 kr |
| Skatteskulder | 159 160 kr | 186 017 kr | 0 kr | - | 1 297 kr | 3 521 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 119 843 kr | 50 351 kr | 144 889 kr | 89 722 kr | 60 779 kr | 43 457 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 518 547 kr | 1 043 362 kr | 1 014 857 kr | 758 242 kr | 607 998 kr | 294 172 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är friskvård, hälsoanalyser, kostrådgivning samt uthyrning av personal inom hälso- och sjukvård.
Företrädare
- Ulrika S (verkställande direktör)
- Jemma M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AvenirHälsan AB för organisationsnummer?
AvenirHälsan AB har organisationsnummer 556713-4399 (5567134399).
Var ligger AvenirHälsan AB?
AvenirHälsan AB har sin registrerade adress Hälsingegatan 2, 11323 Stockholm.
Vilken bransch är AvenirHälsan AB verksamt i?
AvenirHälsan AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AvenirHälsan AB?
AvenirHälsan AB hade en nettoomsättning på 1 425 805 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AvenirHälsan AB?
AvenirHälsan AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.