KKC Bygg i Stockholm AB
KKC Bygg i Stockholm AB har organisationsnummer 556713-5040 (5567135040)
Aktiebolag • Org.nr: 556713-5040
Om företaget
KKC Bygg i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enebyberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 27 procent till 9 500 000 kr räkenskapsåret 2024 (7 485 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte KKC Bygg i Stockholm AB 9 500 000 kr och redovisade ett resultat på 400 853 kr. Rörelsemarginalen var 8,2 procent, över branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 35,7 procent, under branschens median (median 45,0 procent). Kassalikviditeten var 164,1 procent, under branschens median (median 190,0 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 4,5 procent | -0,9 procent till 13,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 4,2 procent | -1,1 procent till 13,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,7 procent | 45,0 procent | 20,6 procent till 70,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 164,1 procent | 190,0 procent | 114,6 procent till 366,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 12,6 procent | -4,6 procent till 45,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 26,9 procent | -3,2 procent | -32,2 procent till 30,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 9 500 000 kr | 1 233 000 kr | 724 000 kr till 2 005 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 541 000 kr | 505 000 kr | 300 000 kr till 651 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 4,3 procent | 2,6 procent | 2,8 procent | 8,2 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 4,1 procent | 2,0 procent | 2,7 procent | 7,4 procent |
| Soliditet | 15,7 procent | 17,9 procent | 20,3 procent | 26,1 procent | 35,7 procent |
| Kassalikviditet | 133,4 procent | 139,5 procent | 128,7 procent | 162,3 procent | 164,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 procent | 25,9 procent | 17,4 procent | 20,8 procent | 35,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 17,5 procent | 2,4 procent | 71,3 procent | 11,5 procent | 26,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 913 000 kr | 3 916 000 kr | 3 355 000 kr | 3 743 000 kr | 9 500 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 539 000 kr | 795 000 kr | 726 000 kr | 449 000 kr | 541 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arholmavägen 218248 Enebyberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Arholmavägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva husproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 254 143 kr | 3 825 282 kr | 3 915 857 kr | 6 709 756 kr | 7 485 305 kr | 9 499 563 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 508 585 kr | 0 kr | 248 721 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 796 855 kr | 2 220 353 kr | 2 554 845 kr | 4 392 676 kr | 5 926 828 kr | 7 022 482 kr |
| Övriga externa kostnader | 420 385 kr | 330 545 kr | 261 895 kr | 994 493 kr | 202 499 kr | 1 168 235 kr |
| Personalkostnader | 812 009 kr | 1 078 825 kr | 795 194 kr | 1 452 443 kr | 897 060 kr | 540 961 kr |
| Avskrivningar | 153 200 kr | 152 250 kr | 136 950 kr | 204 844 kr | 245 813 kr | 234 716 kr |
| Rörelseresultat | 71 694 kr | 43 309 kr | 166 973 kr | 173 885 kr | 213 105 kr | 781 890 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 kr | 386 kr | 6 264 kr |
| Räntekostnader | 17 631 kr | 16 238 kr | 8 400 kr | 40 182 kr | 13 614 kr | 87 595 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 54 063 kr | 27 071 kr | 158 573 kr | 133 706 kr | 199 877 kr | 700 559 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -182 000 kr |
| Skatt | 16 452 kr | 9 900 kr | 34 746 kr | 32 875 kr | 47 606 kr | 117 706 kr |
| Årets resultat | 37 611 kr | 17 171 kr | 123 827 kr | 100 831 kr | 152 271 kr | 400 853 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 600 450 kr | 448 200 kr | 311 250 kr | 819 379 kr | 573 566 kr | 1 041 398 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 600 450 kr | 448 200 kr | 311 250 kr | 819 379 kr | 573 566 kr | 1 041 398 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 822 780 kr | 1 816 946 kr | 2 362 524 kr | 2 042 782 kr | 2 230 793 kr | 2 136 259 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 026 117 kr | 1 459 331 kr | 1 902 981 kr | 1 535 689 kr | 1 185 746 kr | 2 118 466 kr |
| Kassa och bank | 796 663 kr | 357 615 kr | 459 543 kr | 507 093 kr | 1 045 047 kr | 17 793 kr |
| Summa tillgångar | 2 423 230 kr | 2 265 146 kr | 2 673 774 kr | 2 862 161 kr | 2 804 359 kr | 3 177 657 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 338 020 kr | 355 190 kr | 479 017 kr | 579 848 kr | 732 119 kr | 1 132 972 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 200 409 kr | 238 019 kr | 255 190 kr | 379 017 kr | 479 848 kr | 632 119 kr |
| Årets resultat | 37 611 kr | 17 171 kr | 123 827 kr | 100 831 kr | 152 271 kr | 400 853 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 182 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 282 540 kr | 1 361 935 kr | 1 693 727 kr | 1 587 520 kr | 1 374 123 kr | 1 302 185 kr |
| Leverantörsskulder | 235 239 kr | 52 945 kr | 115 256 kr | 48 093 kr | 47 937 kr | 233 512 kr |
| Skatteskulder | 28 208 kr | 12 760 kr | 9 075 kr | 17 053 kr | 18 267 kr | 82 710 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 847 388 kr | 1 124 524 kr | 1 413 400 kr | 1 390 927 kr | 1 272 919 kr | 859 188 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 423 230 kr | 2 265 146 kr | 2 673 774 kr | 2 862 161 kr | 2 804 359 kr | 3 177 657 kr |
Företrädare
- Anders K
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KKC Bygg i Stockholm AB för organisationsnummer?
KKC Bygg i Stockholm AB har organisationsnummer 556713-5040 (5567135040).
Var ligger KKC Bygg i Stockholm AB?
KKC Bygg i Stockholm AB har sin registrerade adress Arholmavägen 2, 18248 Enebyberg.
Vilken bransch är KKC Bygg i Stockholm AB verksamt i?
KKC Bygg i Stockholm AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KKC Bygg i Stockholm AB?
KKC Bygg i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 9 500 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KKC Bygg i Stockholm AB?
KKC Bygg i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.