Ölslanda Holding AB
Ölslanda Holding AB har organisationsnummer 556714-0636 (5567140636)
Aktiebolag • Org.nr: 556714-0636
Om företaget
Ölslanda Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom personaluthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 89 556 kr räkenskapsåret 2025 (60 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ölslanda Holding AB 89 556 kr och redovisade ett resultat på 137 272 kr. Soliditeten var 88,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 71,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,6 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 71,3 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 449 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 32 av 40 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Lerum.
- Plats 1 088 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 40 926 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 249 779 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 procent | 91,0 procent | 88,6 procent |
| Kassalikviditet | 199,7 procent | 95,6 procent | 71,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 procent | 1,9 procent | 21,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ribbakroken 88c/o C/O Michael Lundström
44360 Stenkullen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ribbakroken 88 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva förvaltning av dotterbolagsaktier, övriga aktier samt kamerala tjänster jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 59 755 kr | 89 556 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 954 kr | 18 708 kr | 58 377 kr |
| Personalkostnader | - | 26 284 kr | 94 658 kr |
| Rörelseresultat | -18 954 kr | 14 763 kr | -63 479 kr |
| Ränteintäkter | 73 kr | 134 kr | 768 kr |
| Räntekostnader | - | - | 17 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 130 839 kr | 14 897 kr | 137 272 kr |
| Bokslutsdispositioner | 18 880 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | 3 040 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 149 719 kr | 11 857 kr | 137 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 589 793 kr | 619 793 kr | 675 219 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 589 793 kr | 619 793 kr | 675 219 kr |
| Omsättningstillgångar | 30 955 kr | 58 692 kr | 59 713 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 kr | 44 930 kr | 12 726 kr |
| Kassa och bank | 30 929 kr | 13 762 kr | 46 987 kr |
| Summa tillgångar | 620 748 kr | 678 485 kr | 734 932 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 605 248 kr | 617 105 kr | 651 224 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 355 529 kr | 505 248 kr | 413 952 kr |
| Årets resultat | 149 719 kr | 11 857 kr | 137 272 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 500 kr | 61 380 kr | 83 708 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 149 kr | - |
| Skatteskulder | - | 3 040 kr | 2 786 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 30 220 kr | 40 939 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 620 748 kr | 678 485 kr | 734 932 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades 2006 och bedriver sedan dess förvaltning av aktier i dotterbolag. Sedan 2023 bedriver företaget öven en redovisningsbyrå.
Företrädare
- Michael Stig Roger L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ölslanda Holding AB för organisationsnummer?
Ölslanda Holding AB har organisationsnummer 556714-0636 (5567140636).
Var ligger Ölslanda Holding AB?
Ölslanda Holding AB har sin registrerade adress Ribbakroken 88, 44360 Stenkullen.
Vilken bransch är Ölslanda Holding AB verksamt i?
Ölslanda Holding AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ölslanda Holding AB?
Ölslanda Holding AB hade en nettoomsättning på 89 556 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-10-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.