Iqaire AB
Iqaire AB har organisationsnummer 556714-7409 (5567147409)
Aktiebolag • Org.nr: 556714-7409
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikGöteborg
Om företaget
Iqaire AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 196 000 kr räkenskapsåret 2025 (197 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Iqaire AB 196 000 kr och redovisade ett resultat på -17 254 kr. Rörelsemarginalen var -8,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 6,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,4 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,7 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,9 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 6,2 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -374,7 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,5 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,7 procent | 33,2 procent | -46,1 procent | -8,5 procent | -8,4 procent |
| Vinstmarginal | -3,1 procent | 32,9 procent | -47,0 procent | -8,6 procent | -8,7 procent |
| Soliditet | 5,7 procent | 37,5 procent | 12,9 procent | 7,5 procent | 1,9 procent |
| Kassalikviditet | 3,8 procent | 53,9 procent | 22,5 procent | 20,2 procent | 6,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -24,2 procent | 89,3 procent | -260,7 procent | -77,1 procent | -374,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 201,6 procent | -44,3 procent | -8,4 procent | -0,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linnegatan 30c/o c/o Radthe
41304 Göteborg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Linnegatan 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av luftreningsanläggningar, bedriva försäljning av bostadsmoduler, utveckla och försälja drycker samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127 580 kr | 385 714 kr | 214 529 kr | 196 553 kr | 196 420 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 216 kr | 0 kr | - | - | 1 561 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 110 kr | 0 kr | - | -299 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 119 994 kr | 249 083 kr | 300 780 kr | 208 652 kr | 209 040 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 3 582 kr | 7 902 kr | 0 kr | 470 kr |
| Avskrivningar | 20 133 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Rörelseresultat | -3 441 kr | 128 049 kr | -99 153 kr | -16 800 kr | -16 529 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 158 kr | 1 224 kr | 1 751 kr | 44 kr | 725 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 599 kr | 126 825 kr | -100 904 kr | -16 844 kr | -17 254 kr |
| Skatt | - | 2 107 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -3 599 kr | 124 718 kr | -100 904 kr | -16 844 kr | -17 254 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 251 917 kr | 246 917 kr | 241 917 kr | 236 917 kr | 231 917 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 917 kr | 17 917 kr | 12 917 kr | 7 917 kr | 2 917 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 229 000 kr | 229 000 kr | 229 000 kr | 229 000 kr | 229 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 362 kr | 125 418 kr | 58 861 kr | 54 420 kr | 15 097 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 8 243 kr | 4 388 kr | 0 kr | - |
| Kassa och bank | 9 362 kr | 117 175 kr | 54 473 kr | 54 420 kr | 15 097 kr |
| Summa tillgångar | 261 279 kr | 372 335 kr | 300 778 kr | 291 337 kr | 247 014 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 14 889 kr | 139 607 kr | 38 703 kr | 21 859 kr | 4 605 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -81 512 kr | -85 111 kr | 39 607 kr | -61 297 kr | -78 141 kr |
| Årets resultat | -3 599 kr | 124 718 kr | -100 904 kr | -16 844 kr | -17 254 kr |
| Kortfristiga skulder | 246 390 kr | 232 728 kr | 262 075 kr | 269 478 kr | 242 409 kr |
| Leverantörsskulder | 1 982 kr | 0 kr | - | - | 3 660 kr |
| Skatteskulder | 34 342 kr | 36 449 kr | 33 610 kr | 32 734 kr | 29 597 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 201 568 kr | 187 681 kr | 219 367 kr | 222 949 kr | 195 985 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 261 279 kr | 372 335 kr | 300 778 kr | 291 337 kr | 247 014 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2006 och bedriver sedan dess teknisk konsultverksamhet inom bygg innefattande matematik, fysik samt ventilationsteknik från förhyrda lokaler i Göteborg.
Bolagets kapital är förbrukat, styrelsen är medveten om sitt ansvar enligt ABL 25:18
Företrädare
- Michael K (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Iqaire AB för organisationsnummer?
Iqaire AB har organisationsnummer 556714-7409 (5567147409).
Var ligger Iqaire AB?
Iqaire AB har sin registrerade adress Linnegatan 30, 41304 Göteborg.
Vilken bransch är Iqaire AB verksamt i?
Iqaire AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Iqaire AB?
Iqaire AB hade en nettoomsättning på 196 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Iqaire AB (Företagsnamn)
- V3NT (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser ventilation.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.