Lastar Emil AB
Lastar Emil AB har organisationsnummer 556715-6905 (5567156905)
Aktiebolag • Org.nr: 556715-6905
Om företaget
Lastar Emil AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tungelsta. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Lastar Emil AB 2 951 756 kr och redovisade ett resultat på 102 168 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 89,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,5 procent). Kassalikviditeten var 665,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 8,6 procent | 1,1 procent till 19,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 7,9 procent | 0,3 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,1 procent | 47,5 procent | 25,3 procent till 71,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 665,2 procent | 217,8 procent | 118,6 procent till 462,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 15,1 procent | 0,3 procent till 41,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 952 000 kr | 1 543 000 kr | 929 000 kr till 2 252 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 974 000 kr | 580 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 550 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 27 av 58 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Haninge.
- Plats 502 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 18 319 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 58 968 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stavs Gårdsväg 913792 Tungelsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva schakt, planeringsarbeten inom entreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 2 951 756 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 507 316 kr |
| Personalkostnader | 973 682 kr |
| Avskrivningar | 1 106 928 kr |
| Rörelseresultat | 19 784 kr |
| Ränteintäkter | 109 127 kr |
| Räntekostnader | 28 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 128 883 kr |
| Skatt | 26 715 kr |
| Årets resultat | 102 168 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 2 830 891 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 750 891 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 542 191 kr |
| Kortfristiga fordringar | 487 517 kr |
| Kassa och bank | 7 054 674 kr |
| Summa tillgångar | 10 373 082 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 9 239 250 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 037 082 kr |
| Årets resultat | 102 168 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 133 832 kr |
| Skatteskulder | -414 603 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 540 935 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 373 082 kr |
Företrädare
- Mikael A (ledamot)
Undertecknad i Haninge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lastar Emil AB för organisationsnummer?
Lastar Emil AB har organisationsnummer 556715-6905 (5567156905).
Var ligger Lastar Emil AB?
Lastar Emil AB har sin registrerade adress Stavs Gårdsväg 9, 13792 Tungelsta.
Vilken bransch är Lastar Emil AB verksamt i?
Lastar Emil AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lastar Emil AB?
Lastar Emil AB hade en nettoomsättning på 2 951 756 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lastar Emil AB?
Lastar Emil AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.