FML Access AB
FML Access AB har organisationsnummer 556717-5822 (5567175822)
Aktiebolag • Org.nr: 556717-5822
Om företaget
FML Access AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strängnäs. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 127 procent till 6 889 751 kr räkenskapsåret 2025 (3 033 731 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FML Access AB 6 889 751 kr och redovisade ett resultat på 1 629 411 kr. Rörelsemarginalen var 22,1 procent, över branschens median (median 22,1 procent). Soliditeten var 48,3 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 137,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,1 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,1 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 48,3 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 137,0 procent | 318,8 procent | 190,6 procent till 657,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 83,0 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 127,1 procent | -0,9 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 202 av 5 120 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 2 av 27 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Strängnäs.
- Plats 98 av 1 249 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 620 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 27 736 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,9 procent | 22,1 procent |
| Vinstmarginal | 40,5 procent | 28,1 procent |
| Soliditet | 48,1 procent | 48,3 procent |
| Kassalikviditet | 356,4 procent | 137,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,1 procent | 83,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 127,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vadholm Ekbacken 964593 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom transmission samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 033 731 kr | 6 889 751 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 162 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 530 731 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 320 961 kr | 872 918 kr |
| Personalkostnader | 393 953 kr | 1 832 462 kr |
| Avskrivningar | 30 829 kr | 127 948 kr |
| Rörelseresultat | 1 088 150 kr | 1 525 692 kr |
| Ränteintäkter | 12 292 kr | 8 386 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 228 442 kr | 1 934 078 kr |
| Bokslutsdispositioner | -443 847 kr | 121 728 kr |
| Skatt | 167 272 kr | 426 395 kr |
| Årets resultat | 617 323 kr | 1 629 411 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 941 199 kr | 2 003 251 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 576 199 kr | 448 251 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 365 000 kr | 1 555 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 999 838 kr | 2 061 146 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 731 kr | 1 116 683 kr |
| Kassa och bank | 830 107 kr | 944 463 kr |
| Summa tillgångar | 1 941 037 kr | 4 064 397 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 933 796 kr | 1 963 207 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 216 473 kr | 233 796 kr |
| Årets resultat | 617 323 kr | 1 629 411 kr |
| Obeskattade reserver | 718 209 kr | 596 481 kr |
| Kortfristiga skulder | 280 571 kr | 1 504 709 kr |
| Leverantörsskulder | 24 764 kr | 575 887 kr |
| Skatteskulder | 61 320 kr | 422 660 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 237 kr | 303 542 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 941 037 kr | 4 064 397 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva konsulttjänster såsom projektering och design inom telecom samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Markus L (verkställande direktör)
- Alice L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FML Access AB för organisationsnummer?
FML Access AB har organisationsnummer 556717-5822 (5567175822).
Var ligger FML Access AB?
FML Access AB har sin registrerade adress Vadholm Ekbacken 9, 64593 Strängnäs.
Vilken bransch är FML Access AB verksamt i?
FML Access AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FML Access AB?
FML Access AB hade en nettoomsättning på 6 889 751 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FML Access AB någon utdelning?
Styrelsen i FML Access AB föreslog en utdelning på 1 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.