Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag har organisationsnummer 556719-2512 (5567192512)
Aktiebolag • Org.nr: 556719-2512
Om företaget
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Påryd. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende skogsbruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02400). På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 97 procent till 5 554 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 820 000 kr föregående år).
Bolaget har ökat handeln av värdepapper därav ökningen av omsättning (49%).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag 5 554 000 kr och redovisade ett resultat på -95 622 kr. Rörelsemarginalen var -1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,3 procent). Soliditeten var -7,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 57,2 procent). Kassalikviditeten var 242,7 procent, under branschens median (median 264,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,1 procent | 13,3 procent | 1,4 procent till 31,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,7 procent | 14,0 procent | 1,4 procent till 36,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -7,5 procent | 57,2 procent | 37,0 procent till 79,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 242,7 procent | 264,7 procent | 135,3 procent till 477,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 97,0 procent | -0,4 procent | -20,0 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 5 554 000 kr | 940 000 kr | 490 000 kr till 1 465 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 788 000 kr | 482 000 kr | 213 000 kr till 651 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 20 av 326 aktiebolag inom stödverksamhet avseende skogsbruk.
- Plats 220 av 1 900 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 621 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 33 549 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 5,2 procent | -0,9 procent | 1,2 procent | -1,1 procent |
| Vinstmarginal | -0,6 procent | 4,1 procent | -1,1 procent | 0,5 procent | -1,7 procent |
| Soliditet | 12,8 procent | 40,3 procent | 22,0 procent | 20,1 procent | -7,5 procent |
| Kassalikviditet | 273,1 procent | 643,8 procent | 483,3 procent | 258,1 procent | 242,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,2 procent | 60,4 procent | -155,2 procent | 21,6 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -52,8 procent | -28,5 procent | 199,5 procent | -61,2 procent | 97,0 procent |
| Omsättning per anställd | 3 394 000 kr | 2 426 000 kr | 7 267 000 kr | 2 820 000 kr | 5 554 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 714 000 kr | 376 000 kr | 228 000 kr | 414 000 kr | 788 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Läxvägen 138850 Påryd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skogsvård, handel med värdepapper och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 02400Stödverksamhet avseende skogsbrukHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 911 111 kr | 7 190 929 kr | 3 393 777 kr | 2 426 029 kr | 7 267 096 kr | 2 820 424 kr | 5 553 699 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 3 214 kr | 0 kr | - | 387 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 5 298 kr | 6 972 kr | 0 kr | 44 159 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 316 990 kr | 267 458 kr | 294 196 kr | 289 996 kr | 136 978 kr | 125 446 kr | 152 448 kr |
| Personalkostnader | 572 037 kr | 688 148 kr | 714 099 kr | 376 272 kr | 227 980 kr | 414 262 kr | 788 283 kr |
| Rörelseresultat | 22 084 kr | -74 585 kr | 13 048 kr | 127 363 kr | -64 150 kr | 34 412 kr | -62 198 kr |
| Ränteintäkter | -86 420 kr | 0 kr | 1 460 kr | 8 kr | 6 497 kr | 2 012 kr | 1 162 kr |
| Räntekostnader | 12 083 kr | 51 411 kr | 35 068 kr | 28 867 kr | 21 135 kr | 22 468 kr | 34 586 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -76 419 kr | -125 996 kr | -20 560 kr | 98 504 kr | -78 788 kr | 13 956 kr | -95 622 kr |
| Bokslutsdispositioner | 60 000 kr | 127 000 kr | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 15 743 kr | 1 213 kr | 2 292 kr | 20 284 kr | -2 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -32 162 kr | -209 kr | 1 148 kr | 78 220 kr | -78 786 kr | 13 956 kr | -95 622 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | 16 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 16 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 310 114 kr | 362 205 kr | 401 259 kr | 321 564 kr | 231 180 kr | 321 467 kr | 394 116 kr |
| Varulager | - | 46 629 kr | 78 833 kr | 61 493 kr | 3 722 kr | 0 kr | 43 488 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 692 kr | 126 410 kr | 82 813 kr | 67 618 kr | 87 298 kr | 17 090 kr | 120 842 kr |
| Kassa och bank | 209 715 kr | 189 166 kr | 239 613 kr | 192 453 kr | 140 160 kr | 304 377 kr | 229 786 kr |
| Summa tillgångar | 310 114 kr | 362 205 kr | 401 259 kr | 321 564 kr | 231 180 kr | 321 467 kr | 410 116 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 392 kr | 50 183 kr | 51 331 kr | 129 552 kr | 50 766 kr | 64 722 kr | -30 900 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -17 446 kr | -49 608 kr | -49 817 kr | -48 668 kr | 29 552 kr | -49 234 kr | -35 278 kr |
| Årets resultat | -32 162 kr | -209 kr | 1 148 kr | 78 220 kr | -78 786 kr | 13 956 kr | -95 622 kr |
| Obeskattade reserver | 151 000 kr | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 108 722 kr | 99 440 kr | 118 080 kr | 40 394 kr | 47 065 kr | 124 543 kr | 144 458 kr |
| Leverantörsskulder | 9 842 kr | 5 001 kr | 0 kr | - | 1 348 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 70 974 kr | 71 462 kr | 95 276 kr | 27 328 kr | 14 023 kr | 93 172 kr | 112 491 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 310 114 kr | 362 205 kr | 401 259 kr | 321 564 kr | 231 180 kr | 321 467 kr | 410 116 kr |
Företrädare
- Marcus K
Undertecknad i Påryd 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag för organisationsnummer?
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag har organisationsnummer 556719-2512 (5567192512).
Var ligger Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag?
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag har sin registrerade adress Läxvägen 1, 38850 Påryd.
Vilken bransch är Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag verksamt i?
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag är registrerat i branschen stödverksamhet avseende skogsbruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag?
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag hade en nettoomsättning på 5 554 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag?
Marcus Karlsson Skogstjänst Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-01-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.