KNY Veterinär AB
KNY Veterinär AB har organisationsnummer 556721-1676 (5567211676)
Aktiebolag • Org.nr: 556721-1676
Om företaget
KNY Veterinär AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 191 897 kr räkenskapsåret 2025 (192 992 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KNY Veterinär AB 191 897 kr och redovisade ett resultat på 142 314 kr. Rörelsemarginalen var 74,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,0 procent). Soliditeten var 83,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 595,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,2 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 74,2 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,2 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 595,6 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,6 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 453 av 550 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 16 av 19 aktiebolag inom veterinärverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 15 337 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 37 683 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 229 607 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,5 procent | 77,8 procent | 74,2 procent |
| Vinstmarginal | 67,2 procent | 77,8 procent | 74,2 procent |
| Soliditet | 65,3 procent | 80,4 procent | 83,2 procent |
| Kassalikviditet | 288,6 procent | 510,0 procent | 595,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | 62,9 procent | 50,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,9 procent | -0,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lysbojsvägen 642339 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver veterinärvård och veterinärrelaterad verksamhet
Bransch
- 75000VeterinärverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 137 051 kr | 192 992 kr | 191 897 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 770 kr | 38 264 kr | 45 987 kr |
| Personalkostnader | 3 880 kr | 4 635 kr | 3 605 kr |
| Rörelseresultat | 88 401 kr | 150 093 kr | 142 305 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 88 401 kr | 150 097 kr | 142 314 kr |
| Årets resultat | 88 401 kr | 150 097 kr | 142 314 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 135 283 kr | 296 671 kr | 337 471 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 000 kr | 12 218 kr | 10 829 kr |
| Kassa och bank | 120 283 kr | 284 453 kr | 326 642 kr |
| Summa tillgångar | 135 283 kr | 296 671 kr | 337 471 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 88 401 kr | 238 498 kr | 280 812 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -100 000 kr | -11 599 kr | 38 498 kr |
| Årets resultat | 88 401 kr | 150 097 kr | 142 314 kr |
| Kortfristiga skulder | 46 882 kr | 58 173 kr | 56 659 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 559 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 882 kr | 48 173 kr | 40 100 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 135 283 kr | 296 671 kr | 337 471 kr |
Företrädare
- Karin N (ordförande)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KNY Veterinär AB för organisationsnummer?
KNY Veterinär AB har organisationsnummer 556721-1676 (5567211676).
Var ligger KNY Veterinär AB?
KNY Veterinär AB har sin registrerade adress Lysbojsvägen 6, 42339 Torslanda.
Vilken bransch är KNY Veterinär AB verksamt i?
KNY Veterinär AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KNY Veterinär AB?
KNY Veterinär AB hade en nettoomsättning på 191 897 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår KNY Veterinär AB någon utdelning?
Styrelsen i KNY Veterinär AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.