Swedish Leisure and Tourism AB
Swedish Leisure and Tourism AB har organisationsnummer 556726-5722 (5567265722)
Aktiebolag • Org.nr: 556726-5722
Om företaget
Swedish Leisure and Tourism AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ullånger. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av civila fartyg och flytande materiel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 30110). Sidoverksamheter inkluderar elinstallationer, nöjes- och temaparksverksamhet och nöjes- och temaparksverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 615 772 kr räkenskapsåret 2025 (537 603 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Swedish Leisure and Tourism AB 615 772 kr och redovisade ett resultat på 10 806 kr. Rörelsemarginalen var 14,4 procent, över branschens median (median 8,7 procent). Soliditeten var 70,8 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 308,3 procent, över branschens median (median 260,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,4 procent | 8,7 procent | 1,4 procent till 19,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | 8,7 procent | -0,1 procent till 19,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 70,8 procent | 55,0 procent | 23,6 procent till 77,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 308,3 procent | 260,6 procent | 115,0 procent till 847,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 procent | 8,2 procent | -6,0 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,5 procent | 3,7 procent | -21,3 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 616 000 kr | 1 081 000 kr | 647 000 kr till 1 885 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 36,3 procent | 18,7 procent | 2,7 procent | 14,4 procent |
| Vinstmarginal | - | 34,9 procent | 18,7 procent | 5,2 procent | 2,2 procent |
| Soliditet | 50,6 procent | 72,5 procent | 68,9 procent | 77,0 procent | 70,8 procent |
| Kassalikviditet | 354,0 procent | 696,3 procent | 380,8 procent | 387,2 procent | 308,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -42,0 procent | 64,7 procent | 37,9 procent | 8,4 procent | 4,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 127,7 procent | 2,0 procent | 14,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 527 000 kr | 538 000 kr | 616 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skoved 31087395 Ullånger
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra alla förekommande verksamheten med el då bolagets delägare är auktoriserad elektriker. Bolaget bedriver även trädgårdsarbete under alla säsongen av året. Bolaget bedriver också däckverksamhet. Bolaget bedriver också tryckeri verksamhet och maskinbroderi verksamhet.Bolag ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 2 432 kr | 231 540 kr | 527 102 kr | 537 603 kr | 615 772 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 27 383 kr | 59 793 kr | 75 332 kr | 132 830 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 234 kr | 17 879 kr | 120 098 kr | 368 580 kr | 447 731 kr | 394 206 kr |
| Rörelseresultat | -2 234 kr | -15 447 kr | 84 059 kr | 98 729 kr | 14 540 kr | 88 736 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 3 293 kr | 0 kr | -13 500 kr | 129 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 234 kr | -15 447 kr | 80 766 kr | 98 729 kr | 28 040 kr | 13 607 kr |
| Skatt | - | - | 13 453 kr | 20 336 kr | 5 776 kr | 2 801 kr |
| Årets resultat | -2 234 kr | -15 447 kr | 67 313 kr | 78 393 kr | 22 264 kr | 10 806 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 38 061 kr | 38 061 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 38 061 kr | 38 061 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 663 kr | 22 708 kr | 93 677 kr | 250 472 kr | 305 017 kr | 342 318 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 298 kr | 18 477 kr | 168 677 kr | 220 357 kr | 262 525 kr | 252 048 kr |
| Kassa och bank | -635 kr | 4 231 kr | -75 000 kr | 30 115 kr | 42 492 kr | 90 270 kr |
| Summa tillgångar | 65 663 kr | 72 708 kr | 143 677 kr | 300 472 kr | 343 078 kr | 380 379 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 52 242 kr | 36 795 kr | 104 108 kr | 207 048 kr | 264 312 kr | 269 342 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr |
| Balanserat resultat | -45 524 kr | -47 758 kr | -63 205 kr | 28 655 kr | 107 048 kr | 123 536 kr |
| Årets resultat | -2 234 kr | -15 447 kr | 67 313 kr | 78 393 kr | 22 264 kr | 10 806 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 921 kr | 6 415 kr | 13 453 kr | 65 773 kr | 78 766 kr | 111 037 kr |
| Skatteskulder | - | - | 13 453 kr | 41 552 kr | 39 565 kr | 22 622 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 921 kr | 6 415 kr | 0 kr | 24 221 kr | 39 201 kr | 88 415 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 65 663 kr | 72 708 kr | 143 677 kr | 300 472 kr | 343 078 kr | 380 379 kr |
Ur årsredovisningen
Under året har företaget haft verksamheten inom elbranschen.
Företrädare
- Sjoerd Jan Antoon Z (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Swedish Leisure and Tourism AB för organisationsnummer?
Swedish Leisure and Tourism AB har organisationsnummer 556726-5722 (5567265722).
Var ligger Swedish Leisure and Tourism AB?
Swedish Leisure and Tourism AB har sin registrerade adress Skoved 310, 87395 Ullånger.
Vilken bransch är Swedish Leisure and Tourism AB verksamt i?
Swedish Leisure and Tourism AB är registrerat i branschen byggande av civila fartyg och flytande materiel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Swedish Leisure and Tourism AB?
Swedish Leisure and Tourism AB hade en nettoomsättning på 615 772 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Swedish Leisure and Tourism AB?
Swedish Leisure and Tourism AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kramfors
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.