
Vinninga Snickeri AB
Vinninga Snickeri AB har organisationsnummer 556727-5366 (5567275366)
Aktiebolag • Org.nr: 556727-5366
Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerierVinninga
Om företaget
Vinninga Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vinninga. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16239). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av köksinredningar, tillverkning av andra glasvaror inklusive tekniska glasvaror, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel och partihandel med övriga hushållsvaror. På Google Maps är verksamheten listad som kitchen remodeler. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 8 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 4 731 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 614 000 kr föregående år).
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med ca 31% jämfört med föregående år. Orsaken till ökningen är
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vinninga Snickeri AB 4 731 000 kr och redovisade ett resultat på 818 395 kr. Rörelsemarginalen var 26,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 48,3 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 227,1 procent, över branschens median (median 188,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,0 procent | 5,2 procent | -2,1 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 26,8 procent | 5,5 procent | -2,2 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,3 procent | 50,3 procent | 28,7 procent till 73,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 227,1 procent | 188,7 procent | 107,7 procent till 411,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 procent | 8,9 procent | -4,7 procent till 36,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,9 procent | 1,8 procent | -17,6 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 366 000 kr | 1 264 000 kr | 729 000 kr till 1 912 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 640 000 kr | 483 000 kr | 278 000 kr till 653 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 50 av 251 aktiebolag inom tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier.
- Plats 189 av 1 183 aktiebolag med säte i Lidköping.
- Plats 6 831 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 38 647 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,9 procent | 26,0 procent |
| Vinstmarginal | 34,4 procent | 26,8 procent |
| Soliditet | 44,9 procent | 48,3 procent |
| Kassalikviditet | 203,2 procent | 227,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 procent | 27,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 409 000 kr | 2 366 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 588 000 kr | 640 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxelvägen 5c/o Vinninga Snickeri AB
53171 Vinninga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning av köksinredning, trappor, dörrar, övrig inredning, försäljning av heminredning och rengöringsmedel för pooler samt utrustning för pooler och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 613 516 kr | 4 730 728 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 137 640 kr | 285 593 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 066 313 kr | 1 480 886 kr |
| Övriga externa kostnader | 767 943 kr | 966 198 kr |
| Personalkostnader | 881 873 kr | 1 280 235 kr |
| Avskrivningar | 61 075 kr | 61 075 kr |
| Rörelseresultat | 973 952 kr | 1 227 927 kr |
| Ränteintäkter | 82 145 kr | 40 830 kr |
| Räntekostnader | 1 481 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 243 222 kr | 1 268 757 kr |
| Bokslutsdispositioner | -155 450 kr | -255 325 kr |
| Skatt | 159 749 kr | 195 037 kr |
| Årets resultat | 928 023 kr | 818 395 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 2 044 650 kr | 2 483 575 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 394 650 kr | 333 575 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 650 000 kr | 2 150 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 327 572 kr | 3 586 389 kr |
| Varulager | 431 774 kr | 522 713 kr |
| Kortfristiga fordringar | 631 338 kr | 888 426 kr |
| Kassa och bank | 2 264 460 kr | 2 175 250 kr |
| Summa tillgångar | 5 372 222 kr | 6 069 964 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 411 568 kr | 2 929 963 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 383 545 kr | 2 011 568 kr |
| Årets resultat | 928 023 kr | 818 395 kr |
| Obeskattade reserver | 1 535 450 kr | 1 790 775 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 425 204 kr | 1 349 226 kr |
| Leverantörsskulder | 262 384 kr | 216 705 kr |
| Skatteskulder | 66 558 kr | 139 091 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 951 996 kr | 809 025 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 372 222 kr | 6 069 964 kr |
Företrädare
- Roger J
Undertecknad i Vinninga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vinninga Snickeri AB för organisationsnummer?
Vinninga Snickeri AB har organisationsnummer 556727-5366 (5567275366).
Var ligger Vinninga Snickeri AB?
Vinninga Snickeri AB har sin registrerade adress Oxelvägen 5, 53171 Vinninga.
Vilken bransch är Vinninga Snickeri AB verksamt i?
Vinninga Snickeri AB är registrerat i branschen tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vinninga Snickeri AB?
Vinninga Snickeri AB hade en nettoomsättning på 4 731 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vinninga Snickeri AB?
Vinninga Snickeri AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vinninga Snickeri AB någon utdelning?
Styrelsen i Vinninga Snickeri AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Vinninga Snickeri AB (Företagsnamn)
- Läckö Kök (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av kök, köksluckor, bänkskivor samt försäljning av tillbehör till kök. - Läckö Trappan (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av trappor och trappräcken. - Läckö Dörren (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av dörrar. - Asekopool (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av rengöringsprodukter, kemikalier samt poolutrustning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidköping
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-03-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.