Herux Engineering AB
Herux Engineering AB har organisationsnummer 556728-4491 (5567284491)
Aktiebolag • Org.nr: 556728-4491
Om företaget
Herux Engineering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 735 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 575 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Herux Engineering AB 2 735 000 kr och redovisade ett resultat på 408 609 kr. Rörelsemarginalen var 24,4 procent, över branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 72,0 procent, över branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 338,5 procent, under branschens median (median 364,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,4 procent | 24,1 procent | 9,3 procent till 41,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,3 procent | 25,4 procent | 10,9 procent till 45,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 72,0 procent | 65,2 procent | 48,3 procent till 83,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 338,5 procent | 364,5 procent | 215,2 procent till 781,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 procent | 26,2 procent | 1,1 procent till 58,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,2 procent | -1,7 procent | -22,1 procent till 13,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 912 000 kr | 1 211 000 kr | 779 000 kr till 1 646 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 644 000 kr | 701 000 kr | 341 000 kr till 907 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 534 av 5 120 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 63 av 571 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Göteborg.
- Plats 4 403 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 10 937 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 63 275 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,5 procent | 20,8 procent | 9,6 procent | 11,4 procent | 24,4 procent |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 20,8 procent | 14,6 procent | 11,4 procent | 24,3 procent |
| Soliditet | 69,9 procent | 80,8 procent | 67,7 procent | 76,3 procent | 72,0 procent |
| Kassalikviditet | 201,2 procent | 265,9 procent | 169,7 procent | 251,6 procent | 338,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,6 procent | 28,9 procent | 29,9 procent | 20,6 procent | 31,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,0 procent | 58,6 procent | 11,2 procent | 6,2 procent |
| Omsättning per anställd | 431 000 kr | 487 000 kr | 772 000 kr | 858 000 kr | 912 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 283 000 kr | 365 000 kr | 674 000 kr | 729 000 kr | 644 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Myrullsvägen 844447 Stenungsund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Myrullsvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konstruktion och design av egna produkter, erbjuda industriföretag konstruktion, prouktutveckling och prototypframtagning främst inom process-, kemi- och bilindustrin samt bedriva handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 291 838 kr | 1 459 547 kr | 2 315 495 kr | 2 574 974 kr | 2 734 975 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 61 495 kr | 61 396 kr | 72 334 kr | 94 565 kr | 136 833 kr |
| Personalkostnader | 849 699 kr | 1 095 044 kr | 2 021 986 kr | 2 187 391 kr | 1 930 864 kr |
| Rörelseresultat | 380 644 kr | 303 068 kr | 221 174 kr | 293 018 kr | 667 278 kr |
| Ränteintäkter | 77 kr | 421 kr | 2 068 kr | 3 188 kr | 236 kr |
| Räntekostnader | 211 kr | 0 kr | 434 kr | 2 420 kr | 2 348 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 380 510 kr | 303 489 kr | 339 432 kr | 293 786 kr | 665 166 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -150 000 kr |
| Skatt | 18 618 kr | 63 258 kr | 69 920 kr | 60 984 kr | 106 557 kr |
| Årets resultat | 361 892 kr | 240 231 kr | 269 512 kr | 232 802 kr | 408 609 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 502 947 kr | 502 947 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 502 947 kr | 502 947 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 769 969 kr | 525 092 kr | 730 215 kr | 884 324 kr | 1 194 215 kr |
| Kortfristiga fordringar | 321 711 kr | 291 413 kr | 413 652 kr | 403 944 kr | 363 140 kr |
| Kassa och bank | 448 258 kr | 233 679 kr | 316 563 kr | 480 380 kr | 831 075 kr |
| Summa tillgångar | 1 272 916 kr | 1 028 039 kr | 1 330 215 kr | 1 484 324 kr | 1 794 215 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 890 296 kr | 830 527 kr | 900 039 kr | 1 132 841 kr | 1 291 450 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 428 403 kr | 490 296 kr | 530 527 kr | 800 039 kr | 782 841 kr |
| Årets resultat | 361 892 kr | 240 231 kr | 269 512 kr | 232 802 kr | 408 609 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 150 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 382 620 kr | 197 512 kr | 430 176 kr | 351 483 kr | 352 765 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 576 kr | 870 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 25 081 kr | 53 805 kr | 26 348 kr | 36 058 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 376 620 kr | 164 855 kr | 298 294 kr | 294 441 kr | 307 706 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 272 916 kr | 1 028 039 kr | 1 330 215 kr | 1 484 324 kr | 1 794 215 kr |
Företrädare
- Henrik L (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Herux Engineering AB för organisationsnummer?
Herux Engineering AB har organisationsnummer 556728-4491 (5567284491).
Var ligger Herux Engineering AB?
Herux Engineering AB har sin registrerade adress Myrullsvägen 8, 44447 Stenungsund.
Vilken bransch är Herux Engineering AB verksamt i?
Herux Engineering AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Herux Engineering AB?
Herux Engineering AB hade en nettoomsättning på 2 735 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Herux Engineering AB?
Herux Engineering AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Herux Engineering AB någon utdelning?
Styrelsen i Herux Engineering AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-04-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.