Inx AB
Inx AB har organisationsnummer 556730-5338 (5567305338)
Aktiebolag • Org.nr: 556730-5338
Om företaget
Inx AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av parfym och toalettartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 20420).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 21 867 kr räkenskapsåret 2025 (21 611 kr föregående år).
2022/2023 fanns ett tidsbegränsat uppdrag som ökade omsättningen under dom åren, nu är försäljningen åter i normalt läge.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Inx AB 21 867 kr och redovisade ett resultat på -41 306 kr. Soliditeten var 96,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,7 procent). Kassalikviditeten var 2303,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 148,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 procent | 46,7 procent | 10,3 procent till 71,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2303,8 procent | 148,1 procent | 48,1 procent till 306,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -19,4 procent | 0,1 procent | -56,8 procent till 25,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 90 aktiebolag inom tillverkning av parfym och toalettartiklar.
- Plats 17 av 23 aktiebolag inom tillverkning av parfym och toalettartiklar med säte i Stockholm.
- Plats 50 314 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 419 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 267 331 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 41,9 procent | 9,5 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 44,3 procent | 13,3 procent | - | - |
| Soliditet | 89,4 procent | 72,2 procent | 66,4 procent | 93,3 procent | 96,4 procent |
| Kassalikviditet | 793,9 procent | 340,2 procent | 286,1 procent | 1298,0 procent | 2303,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -18,0 procent | 63,5 procent | 17,9 procent | -11,7 procent | -19,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 39,6 procent | -96,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Olof Dalins väg 18c/o Susan Fritz
11252 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Olof Dalins väg 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är försäljning och tillverkning av hår-, hud-, skönhets-, hälsoprodukter och därtill liknande verksamhet. Verksamheten inkluderar även behandlingar inom reflexologi och friskvård och därmed liknande verksamhet. Verksamheten består även av utbildning och konsultuppdrag inom företagande och därmed liknande verksamhet.
Bransch
- 20420Tillverkning av parfym och toalettartiklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 028 kr | 481 962 kr | 672 683 kr | 21 611 kr | 21 867 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 20 619 kr | 48 175 kr | 37 205 kr | 18 158 kr | 21 862 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 847 kr | 36 449 kr | 38 318 kr | 21 895 kr | 24 602 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 195 188 kr | 532 930 kr | 15 875 kr | 14 806 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 3 918 kr | 3 918 kr |
| Rörelseresultat | -30 438 kr | 202 150 kr | 64 230 kr | -38 235 kr | -43 321 kr |
| Ränteintäkter | 9 030 kr | 11 495 kr | 24 966 kr | 7 349 kr | 2 454 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 218 kr | 439 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 408 kr | 213 645 kr | 89 196 kr | -31 104 kr | -41 306 kr |
| Skatt | - | 6 964 kr | 18 336 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -21 408 kr | 206 681 kr | 70 860 kr | -31 104 kr | -41 306 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 15 672 kr | 11 754 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 15 672 kr | 11 754 kr |
| Omsättningstillgångar | 132 754 kr | 450 714 kr | 596 319 kr | 268 556 kr | 209 105 kr |
| Varulager | 20 950 kr | 24 284 kr | 23 832 kr | 20 398 kr | 23 489 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 010 kr | 108 918 kr | 25 371 kr | 14 684 kr | 15 059 kr |
| Kassa och bank | 32 846 kr | 267 360 kr | 507 562 kr | 193 920 kr | 131 003 kr |
| Summa tillgångar | 132 754 kr | 450 714 kr | 596 319 kr | 284 228 kr | 220 859 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 118 672 kr | 325 353 kr | 396 213 kr | 265 109 kr | 212 802 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 080 kr | 18 672 kr | 225 353 kr | 196 213 kr | 154 108 kr |
| Årets resultat | -21 408 kr | 206 681 kr | 70 860 kr | -31 104 kr | -41 306 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 082 kr | 125 361 kr | 200 106 kr | 19 119 kr | 8 057 kr |
| Leverantörsskulder | 6 582 kr | 9 840 kr | 15 603 kr | 0 kr | -50 kr |
| Skatteskulder | - | 6 964 kr | 25 300 kr | 11 328 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 101 057 kr | 151 703 kr | 291 kr | 607 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 132 754 kr | 450 714 kr | 596 319 kr | 284 228 kr | 220 859 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver försäljning av skönhets- och hälsoprodukter.
Företrädare
- Susan F
- Kerstin N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inx AB för organisationsnummer?
Inx AB har organisationsnummer 556730-5338 (5567305338).
Var ligger Inx AB?
Inx AB har sin registrerade adress Olof Dalins väg 18, 11252 Stockholm.
Vilken bransch är Inx AB verksamt i?
Inx AB är registrerat i branschen tillverkning av parfym och toalettartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inx AB?
Inx AB hade en nettoomsättning på 21 867 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.