
Viva Voce AB
Viva Voce AB har organisationsnummer 556732-6383 (5567326383)
Aktiebolag • Org.nr: 556732-6383
Om företaget
Viva Voce AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som annan varuhus- eller stormarknadshandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47121). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation. På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 145 procent till 1 448 928 kr räkenskapsåret 2024 (590 788 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Viva Voce AB 1 448 928 kr och redovisade ett resultat på 382 192 kr. Rörelsemarginalen var 12,4 procent, över branschens median (median 3,2 procent). Soliditeten var 26,5 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 145,4 procent, under branschens median (median 177,1 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,4 procent | 3,2 procent | -5,6 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 27,8 procent | 2,8 procent | -5,9 procent till 13,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,5 procent | 52,3 procent | 20,2 procent till 76,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 145,4 procent | 177,1 procent | 71,3 procent till 384,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,8 procent | 0,5 procent | -25,5 procent till 26,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 449 000 kr | 915 000 kr | 493 000 kr till 1 639 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 580 000 kr | 317 000 kr | 121 000 kr till 544 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | -9,2 procent | 12,4 procent |
| Vinstmarginal | 18,1 procent | -9,2 procent | 27,8 procent |
| Soliditet | 45,3 procent | 12,7 procent | 26,5 procent |
| Kassalikviditet | 132,1 procent | 43,1 procent | 145,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,3 procent | 0,1 procent | 59,8 procent |
| Omsättning per anställd | 529 000 kr | 591 000 kr | 1 449 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 623 000 kr | 580 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Farledsgatan 572210 Västerås
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Farledsgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall agera som konsult och sälja tjänster inom området äldreomsorg samt hälsa och välbefinnande. Vidare kommer verksamheten att agera som återförsäljare till produkter inom dessa områden. Verksamheten kommer att bedriva personaluthyrning och konsultverksamhet inom personalområdet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska bedriva fastighetsskötsel.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 529 000 kr | 590 788 kr | 1 448 928 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 121 278 kr | 20 706 kr | 28 126 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 486 541 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 111 kr | 24 855 kr | 202 267 kr |
| Personalkostnader | 511 533 kr | 622 910 kr | 579 923 kr |
| Avskrivningar | - | 313 kr | 28 600 kr |
| Rörelseresultat | 96 284 kr | -54 309 kr | 179 723 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 93 kr |
| Räntekostnader | 283 kr | 122 kr | 76 314 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 96 001 kr | -54 431 kr | 403 502 kr |
| Bokslutsdispositioner | -33 300 kr | 55 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 379 kr | 21 310 kr |
| Årets resultat | 62 701 kr | 190 kr | 382 192 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 1 529 687 kr | 1 534 087 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 429 687 kr | 1 434 087 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 261 520 kr | 89 275 kr | 880 915 kr |
| Kortfristiga fordringar | 134 291 kr | 9 137 kr | 496 462 kr |
| Kassa och bank | 127 229 kr | 80 138 kr | 384 453 kr |
| Summa tillgångar | 361 520 kr | 1 618 962 kr | 2 415 002 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 163 600 kr | 205 752 kr | 639 327 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 899 kr | 105 562 kr | 157 135 kr |
| Årets resultat | 62 701 kr | 190 kr | 382 192 kr |
| Kortfristiga skulder | 197 920 kr | 207 210 kr | 605 675 kr |
| Leverantörsskulder | 12 500 kr | 0 kr | 166 620 kr |
| Skatteskulder | 497 kr | 666 kr | 32 564 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 166 923 kr | 170 544 kr | 235 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 361 520 kr | 1 618 962 kr | 2 415 002 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet som omfattar försäljning av tjänster inom hälsa och välbefinnande. Företaget håller på att utveckla ett tjänsteutbud inom verksamhetsområdet äldreomsorg.Bolaget har sitt säte i Västerås.
Företrädare
- Marie Eva Margareta B (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Viva Voce AB för organisationsnummer?
Viva Voce AB har organisationsnummer 556732-6383 (5567326383).
Var ligger Viva Voce AB?
Viva Voce AB har sin registrerade adress Farledsgatan 5, 72210 Västerås.
Vilken bransch är Viva Voce AB verksamt i?
Viva Voce AB är registrerat i branschen annan varuhus- eller stormarknadshandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Viva Voce AB?
Viva Voce AB hade en nettoomsättning på 1 448 928 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Viva Voce AB?
Viva Voce AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-06-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.