Pinnen & Trollet AB
Pinnen & Trollet AB har organisationsnummer 556733-1516 (5567331516)
Aktiebolag • Org.nr: 556733-1516
Om företaget
Pinnen & Trollet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder och redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1355 procent till 1 748 657 kr räkenskapsåret 2025 (120 210 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pinnen & Trollet AB 1 748 657 kr och redovisade ett resultat på 185 213 kr. Rörelsemarginalen var 26,5 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 28,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 115,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 28,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 42,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 749 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 409 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 762 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 100 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 1 390 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 075 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 96 395 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,5 procent | 20,2 procent | - | 88,5 procent | 26,5 procent |
| Vinstmarginal | -5,9 procent | 18,6 procent | - | 87,0 procent | 23,0 procent |
| Soliditet | 42,6 procent | 45,8 procent | 80,3 procent | 22,1 procent | 28,9 procent |
| Kassalikviditet | 115,5 procent | 182,1 procent | 508,0 procent | 18,0 procent | 115,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 21,5 procent | -19,8 procent | 35,6 procent | 42,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -14,3 procent | -88,7 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 749 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 409 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Målargatan 8c/o Jonny Vilmen
72337 Västerås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Målargatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvärva, äga, hyra ut och förvalta fastigheter, bedriva verksamhet inom redovisning så som redovisningsbyrå, samt bedriva konsultverksamhet av musik och film produktion och utgivning av musik, ävensom äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 292 581 kr | 250 869 kr | 28 449 kr | 120 210 kr | 1 748 657 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 18 270 kr |
| Övriga externa kostnader | 192 999 kr | 97 896 kr | 46 391 kr | 7 147 kr | 421 978 kr |
| Personalkostnader | 2 000 kr | 0 kr | - | - | 409 122 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 2 313 kr | 0 kr | 6 666 kr | 136 000 kr |
| Rörelseresultat | -1 326 kr | 50 660 kr | -23 513 kr | 106 397 kr | 463 494 kr |
| Ränteintäkter | 22 kr | 45 kr | 0 kr | 26 kr | 148 kr |
| Räntekostnader | 15 846 kr | 4 164 kr | 4 395 kr | 1 885 kr | 60 696 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -17 150 kr | 46 541 kr | -27 908 kr | 104 538 kr | 402 946 kr |
| Bokslutsdispositioner | 18 540 kr | 0 kr | - | -19 871 kr | -168 947 kr |
| Skatt | 567 kr | 10 222 kr | 0 kr | 12 279 kr | 48 786 kr |
| Årets resultat | 823 kr | 36 319 kr | -27 908 kr | 72 388 kr | 185 213 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 793 333 kr | 491 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 793 333 kr | 450 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 41 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 310 746 kr | 368 527 kr | 175 325 kr | 125 447 kr | 1 031 570 kr |
| Varulager | 104 772 kr | 4 772 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 151 277 kr | 115 728 kr | 113 979 kr | 103 724 kr | 945 492 kr |
| Kassa och bank | 54 697 kr | 248 027 kr | 61 346 kr | 21 723 kr | 86 078 kr |
| Summa tillgångar | 310 746 kr | 368 527 kr | 175 325 kr | 918 780 kr | 1 522 570 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 132 401 kr | 168 720 kr | 140 811 kr | 203 087 kr | 440 595 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 578 kr | 32 401 kr | 68 719 kr | 30 699 kr | 155 382 kr |
| Årets resultat | 823 kr | 36 319 kr | -27 908 kr | 72 388 kr | 185 213 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | 19 871 kr | 188 818 kr |
| Kortfristiga skulder | 178 345 kr | 199 807 kr | 34 514 kr | 695 822 kr | 893 157 kr |
| Leverantörsskulder | 2 329 kr | 766 kr | 1 749 kr | 0 kr | 14 131 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 12 279 kr | 38 071 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 155 874 kr | 182 547 kr | 15 249 kr | 680 241 kr | 723 190 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 310 746 kr | 368 527 kr | 175 325 kr | 918 780 kr | 1 522 570 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet att förvärva, äga, hyra ut och förvalta fastigheter, bedriva verksamhet inom redovisning så som redovisningsbyrå, samt bedriva konsultverksamhet inom försäljning och projektledning samt musik och film produktion och utgivning av musik, ävensom äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Jonny V
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pinnen & Trollet AB för organisationsnummer?
Pinnen & Trollet AB har organisationsnummer 556733-1516 (5567331516).
Var ligger Pinnen & Trollet AB?
Pinnen & Trollet AB har sin registrerade adress Målargatan 8, 72337 Västerås.
Vilken bransch är Pinnen & Trollet AB verksamt i?
Pinnen & Trollet AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pinnen & Trollet AB?
Pinnen & Trollet AB hade en nettoomsättning på 1 748 657 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pinnen & Trollet AB?
Pinnen & Trollet AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.