Gräv Anders AB

Gräv Anders AB har organisationsnummer 556734-3032 (5567343032)

Aktiebolag • Org.nr: 556734-3032

Produktion av film, video och tv-programSolna

Aktivt företagVerksamt sedan 2007Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Gräv Anders AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).

Ekonomi

1 571 940 krOmsättning▼ 32 procent
53 329 krÅrets resultat
3Antal anställda
32,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 32 procent till 1 571 940 kr räkenskapsåret 2025 (2 304 234 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Gräv Anders AB 1 571 940 kr och redovisade ett resultat på 53 329 kr. Rörelsemarginalen var -4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 32,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 450,5 procent, över branschens median (median 260,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-4,0 procent7,5 procent-2,9 procent till 25,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-5,0 procent7,8 procent-2,7 procent till 25,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet32,5 procent58,8 procent36,2 procent till 79,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet450,5 procent260,2 procent148,1 procent till 478,9 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital4,4 procent11,2 procent-10,2 procent till 46,4 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-31,8 procent-2,6 procent-31,2 procent till 29,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd524 000 kr848 000 kr481 000 kr till 1 322 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd276 000 kr505 000 kr242 000 kr till 717 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 580 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
  • Plats 8 av 45 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Solna.
  • Plats 965 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
  • Plats 34 678 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 106 070 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal14,8 procent14,4 procent7,2 procent16,3 procent-4,0 procent
Vinstmarginal12,4 procent11,9 procent3,4 procent13,7 procent-5,0 procent
Soliditet21,8 procent34,2 procent45,3 procent47,8 procent32,5 procent
Kassalikviditet112,4 procent161,9 procent243,3 procent616,0 procent450,5 procent
Avkastning på eget kapital40,1 procent28,5 procent5,1 procent3,4 procent4,4 procent
Omsättningstillväxt27,6 procent2,8 procent-36,4 procent13,0 procent-31,8 procent
Omsättning per anställd1 561 000 kr1 069 000 kr680 000 kr768 000 kr524 000 kr
Personalkostnad per anställd722 000 kr480 000 kr279 000 kr265 000 kr276 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gustav IIIs boulevard
16974 Solna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena filmfotografi och filmteknik, men även arbeta med stillbildsfoto samt egna filmproduktioner. Bolaget skall även utföra schakt- och markentreprenader. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fast egendom. Bolaget skall dock ej bedriva bankrörelse eller sådan verksamhet som avses i 1992 års lag om kreditmarknadsbolag.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning2 335 868 kr2 446 097 kr3 121 306 kr3 208 283 kr2 040 465 kr2 304 234 kr1 571 940 kr
Övriga rörelseintäkter40 675 kr382 050 kr115 153 kr0 kr43 148 kr0 kr290 306 kr
Råvaror och förnödenheter398 090 kr70 119 kr9 146 kr----
Övriga externa kostnader807 030 kr787 502 kr909 030 kr890 717 kr725 373 kr781 228 kr555 715 kr
Personalkostnader902 222 kr1 152 062 kr1 443 294 kr1 440 747 kr837 132 kr796 320 kr826 748 kr
Avskrivningar94 392 kr311 006 kr412 078 kr412 078 kr363 429 kr331 040 kr538 532 kr
Rörelseresultat174 809 kr507 458 kr462 911 kr460 580 kr146 556 kr376 161 kr-62 118 kr
Ränteintäkter-4 kr1 kr0 kr422 kr1 477 kr926 kr
Räntekostnader11 799 kr64 859 kr76 230 kr77 408 kr97 718 kr61 232 kr18 058 kr
Resultat efter finansiella poster163 010 kr442 603 kr386 682 kr383 172 kr69 161 kr316 406 kr-79 250 kr
Bokslutsdispositioner------250 000 kr150 000 kr
Skatt24 340 kr106 242 kr82 152 kr79 729 kr11 785 kr26 567 kr17 421 kr
Årets resultat138 670 kr336 361 kr304 530 kr303 443 kr57 376 kr39 839 kr53 329 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar204 406 kr2 757 925 kr2 875 847 kr2 463 769 kr2 038 340 kr1 707 300 kr3 378 188 kr
Materiella anläggningstillgångar195 406 kr2 704 925 kr2 813 847 kr2 401 769 kr2 038 340 kr1 707 300 kr3 378 188 kr
Finansiella anläggningstillgångar9 000 kr53 000 kr62 000 kr62 000 kr0 kr--
Omsättningstillgångar335 477 kr502 038 kr609 626 kr640 571 kr435 924 kr719 461 kr360 937 kr
Varulager---15 435 kr0 kr--
Kortfristiga fordringar163 808 kr299 672 kr604 154 kr499 684 kr403 319 kr351 261 kr139 734 kr
Kassa och bank171 669 kr202 366 kr5 472 kr125 452 kr32 605 kr368 200 kr221 203 kr
Summa tillgångar539 883 kr3 259 963 kr3 485 473 kr3 104 340 kr2 474 264 kr2 426 761 kr3 739 125 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital258 871 kr595 232 kr759 762 kr1 063 204 kr1 120 580 kr1 160 419 kr1 213 748 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat20 201 kr158 871 kr355 232 kr659 761 kr963 204 kr1 020 580 kr1 060 419 kr
Årets resultat138 670 kr336 361 kr304 530 kr303 443 kr57 376 kr39 839 kr53 329 kr
Obeskattade reserver-----250 000 kr100 000 kr
Kortfristiga skulder281 012 kr826 356 kr542 419 kr386 026 kr179 173 kr116 795 kr80 128 kr
Leverantörsskulder56 961 kr16 195 kr185 147 kr107 890 kr10 193 kr0 kr3 458 kr
Skatteskulder-72 350 kr120 272 kr108 508 kr23 258 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder112 826 kr193 012 kr237 002 kr169 628 kr129 307 kr100 496 kr57 363 kr
Summa eget kapital och skulder539 883 kr3 259 963 kr3 485 473 kr3 104 340 kr2 474 264 kr2 426 761 kr3 739 125 kr

Företrädare

  • Anders d

Undertecknad i Solna 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2007-07-05
Registrerat hos Bolagsverket
Gräv Anders AB
2007-07-30
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Gräv Anders AB för organisationsnummer?

Gräv Anders AB har organisationsnummer 556734-3032 (5567343032).

Var ligger Gräv Anders AB?

Gräv Anders AB har sin registrerade adress Gustav IIIs boulevard, 16974 Solna.

Vilken bransch är Gräv Anders AB verksamt i?

Gräv Anders AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Gräv Anders AB?

Gräv Anders AB hade en nettoomsättning på 1 571 940 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Gräv Anders AB?

Gräv Anders AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Gräv Anders AB (Företagsnamn)
  • De Groot production (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser att bedriva konsultverksam- het inom film och tv-produktioner men även arbeta med stillbilds- foto samt egna filmproduktioner.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Solna
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2007-07-05
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar