Industrifastigheter i Gammelstad AB
Industrifastigheter i Gammelstad AB har organisationsnummer 556734-6167 (5567346167)
Aktiebolag • Org.nr: 556734-6167
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLuleå
Om företaget
Industrifastigheter i Gammelstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar fastighetsrelaterad stödverksamhet och annan rengöring.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 818 000 kr räkenskapsåret 2025 (749 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Industrifastigheter i Gammelstad AB 818 000 kr och redovisade ett resultat på 104 689 kr. Rörelsemarginalen var 42,2 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 9,9 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 93,8 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,2 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 22,6 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 9,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 93,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,2 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 392 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 21 av 38 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Luleå.
- Plats 1 029 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 3 400 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 160 588 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,7 procent | 42,2 procent |
| Vinstmarginal | 17,8 procent | 22,6 procent |
| Soliditet | 8,7 procent | 9,9 procent |
| Kassalikviditet | 53,0 procent | 93,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 procent | 12,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvartermästargatan 16b97631 Luleå
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kvartermästargatan 16b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 555 kr | 817 969 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 737 kr | 24 843 kr |
| Övriga externa kostnader | 198 253 kr | 291 634 kr |
| Personalkostnader | 6 400 kr | 6 850 kr |
| Avskrivningar | 207 669 kr | 197 181 kr |
| Rörelseresultat | 349 970 kr | 344 944 kr |
| Ränteintäkter | 14 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 367 631 kr | 279 238 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 132 978 kr | 184 938 kr |
| Bokslutsdispositioner | -24 709 kr | -52 569 kr |
| Skatt | 22 612 kr | 27 680 kr |
| Årets resultat | 85 657 kr | 104 689 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 8 462 218 kr | 8 186 834 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 681 593 kr | 2 484 412 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 780 625 kr | 5 702 422 kr |
| Omsättningstillgångar | 158 044 kr | 382 395 kr |
| Kortfristiga fordringar | 24 572 kr | 221 776 kr |
| Kassa och bank | 133 472 kr | 160 619 kr |
| Summa tillgångar | 8 620 262 kr | 8 569 229 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 747 619 kr | 852 308 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 561 962 kr | 647 619 kr |
| Årets resultat | 85 657 kr | 104 689 kr |
| Obeskattade reserver | 162 780 kr | 215 349 kr |
| Kortfristiga skulder | 298 113 kr | 407 876 kr |
| Leverantörsskulder | 8 506 kr | 15 350 kr |
| Skatteskulder | 17 573 kr | 5 989 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 570 kr | 57 794 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 620 262 kr | 8 569 229 kr |
Företrädare
- Henrik Jan Erik G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Industrifastigheter i Gammelstad AB för organisationsnummer?
Industrifastigheter i Gammelstad AB har organisationsnummer 556734-6167 (5567346167).
Var ligger Industrifastigheter i Gammelstad AB?
Industrifastigheter i Gammelstad AB har sin registrerade adress Kvartermästargatan 16b, 97631 Luleå.
Vilken bransch är Industrifastigheter i Gammelstad AB verksamt i?
Industrifastigheter i Gammelstad AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Industrifastigheter i Gammelstad AB?
Industrifastigheter i Gammelstad AB hade en nettoomsättning på 818 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-07-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.