Nydala Entreprenad AB
Nydala Entreprenad AB har organisationsnummer 556736-1869 (5567361869)
Aktiebolag • Org.nr: 556736-1869
Om företaget
Nydala Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 1 631 528 kr räkenskapsåret 2025 (1 349 925 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nydala Entreprenad AB 1 631 528 kr och redovisade ett resultat på 16 043 kr. Rörelsemarginalen var -5,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 13,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 22,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,5 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,5 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,9 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 22,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,9 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 632 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 663 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 081 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 27 av 58 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Halmstad.
- Plats 786 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 3 151 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 102 638 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,8 procent | 0,9 procent | -0,7 procent | 28,7 procent | -5,5 procent |
| Vinstmarginal | -1,9 procent | 0,9 procent | -1,4 procent | 26,9 procent | -8,5 procent |
| Soliditet | 26,0 procent | 27,8 procent | 34,1 procent | 14,2 procent | 13,9 procent |
| Kassalikviditet | 291,1 procent | 331,5 procent | 315,1 procent | 63,7 procent | 22,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 procent | 6,4 procent | 13,6 procent | 10,5 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,5 procent | 13,0 procent | -4,6 procent | -15,0 procent | 20,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 473 000 kr | 1 665 000 kr | 1 589 000 kr | 1 350 000 kr | 1 632 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 528 000 kr | 528 000 kr | 484 000 kr | 500 000 kr | 663 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skedala 11230593 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenadverksamhet inom mark och anläggning samt värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 907 944 kr | 1 511 018 kr | 1 473 243 kr | 1 664 880 kr | 1 589 435 kr | 1 349 925 kr | 1 631 528 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 12 487 kr | 0 kr | 2 246 kr | 766 484 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 238 kr | 42 273 kr | 1 726 kr | 36 585 kr | 31 011 kr | 241 709 kr | 332 563 kr |
| Övriga externa kostnader | 566 208 kr | 978 805 kr | 950 391 kr | 1 050 822 kr | 1 037 803 kr | 902 333 kr | 457 918 kr |
| Personalkostnader | 308 175 kr | 507 088 kr | 528 300 kr | 528 300 kr | 484 275 kr | 499 606 kr | 662 790 kr |
| Avskrivningar | 14 822 kr | 31 928 kr | 32 478 kr | 33 525 kr | 48 981 kr | 85 489 kr | 267 852 kr |
| Rörelseresultat | 14 501 kr | -49 076 kr | -27 165 kr | 15 648 kr | -10 389 kr | 387 272 kr | -89 595 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 61 kr | 269 kr | 57 kr |
| Räntekostnader | 476 kr | 1 146 kr | 442 kr | 293 kr | 1 988 kr | 23 998 kr | 49 245 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 14 025 kr | -50 222 kr | -27 607 kr | 15 355 kr | -12 316 kr | 363 543 kr | -138 783 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 100 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | 50 000 kr | -330 000 kr | 160 000 kr |
| Skatt | - | 3 520 kr | 5 500 kr | 3 366 kr | 8 181 kr | 8 192 kr | 5 174 kr |
| Årets resultat | 14 025 kr | 46 258 kr | 16 893 kr | 11 989 kr | 29 503 kr | 25 351 kr | 16 043 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 109 078 kr | 136 874 kr | 100 892 kr | 67 367 kr | 114 329 kr | 1 525 840 kr | 1 749 988 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 109 078 kr | 136 874 kr | 100 892 kr | 67 367 kr | 114 329 kr | 1 525 840 kr | 1 749 988 kr |
| Omsättningstillgångar | 609 912 kr | 566 306 kr | 575 764 kr | 606 452 kr | 521 562 kr | 185 308 kr | 105 026 kr |
| Kortfristiga fordringar | 266 911 kr | 490 989 kr | 456 632 kr | 406 407 kr | 403 026 kr | 96 335 kr | 239 994 kr |
| Kassa och bank | 343 001 kr | 75 317 kr | 119 132 kr | 200 045 kr | 118 536 kr | 88 973 kr | -134 968 kr |
| Summa tillgångar | 718 990 kr | 703 180 kr | 676 656 kr | 673 819 kr | 635 891 kr | 1 711 148 kr | 1 855 014 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 112 514 kr | 158 772 kr | 175 664 kr | 187 653 kr | 217 156 kr | 242 508 kr | 258 552 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 514 kr | 58 772 kr | 75 664 kr | 87 653 kr | 87 653 kr | 117 157 kr | 117 157 kr |
| Årets resultat | 14 025 kr | 46 258 kr | 16 893 kr | 11 989 kr | 29 503 kr | 25 351 kr | 16 043 kr |
| Obeskattade reserver | 330 000 kr | 230 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 130 000 kr | 460 000 kr | 300 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 153 276 kr | 191 209 kr | 197 792 kr | 182 966 kr | 165 535 kr | 290 857 kr | 476 418 kr |
| Leverantörsskulder | 67 977 kr | 30 716 kr | 23 815 kr | 17 989 kr | 31 282 kr | 27 713 kr | 55 223 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 489 kr | 416 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 299 kr | 153 493 kr | 166 977 kr | 157 977 kr | 127 253 kr | 69 055 kr | 148 460 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 718 990 kr | 703 180 kr | 676 656 kr | 673 819 kr | 635 891 kr | 1 711 148 kr | 1 855 014 kr |
Företrädare
- Alexander W
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nydala Entreprenad AB för organisationsnummer?
Nydala Entreprenad AB har organisationsnummer 556736-1869 (5567361869).
Var ligger Nydala Entreprenad AB?
Nydala Entreprenad AB har sin registrerade adress Skedala 112, 30593 Halmstad.
Vilken bransch är Nydala Entreprenad AB verksamt i?
Nydala Entreprenad AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nydala Entreprenad AB?
Nydala Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 1 631 528 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nydala Entreprenad AB?
Nydala Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-08-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.