Vegard Consulting AB
Vegard Consulting AB har organisationsnummer 556736-8526 (5567368526)
Aktiebolag • Org.nr: 556736-8526
Om företaget
Vegard Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årjäng. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 6 procent till 930 405 kr räkenskapsåret 2026 (985 596 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Vegard Consulting AB 930 405 kr och redovisade ett resultat på 1 620 749 kr. Rörelsemarginalen var 99,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 103,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 1269,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,2 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 174,2 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 103,0 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1269,0 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,6 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,6 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 504 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 av 6 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Årjäng.
- Plats 122 av 249 aktiebolag med säte i Årjäng.
- Plats 2 755 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 150 910 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,5 procent | 24,5 procent | 59,9 procent | 99,1 procent | 99,2 procent |
| Vinstmarginal | 90,5 procent | 304,9 procent | 57,5 procent | 275,5 procent | 174,2 procent |
| Soliditet | -76,3 procent | 70,4 procent | 89,7 procent | 126,7 procent | 103,0 procent |
| Kassalikviditet | 84,0 procent | 493,7 procent | 1271,5 procent | 540,2 procent | 1269,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 161,7 procent | 20,0 procent | 54,5 procent | 30,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,1 procent | -2,3 procent | -31,2 procent | 2,6 procent | -5,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Backa Bergetc/o c/o Lars Våler
67291 Årjäng
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Backa Berget som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra konsultjänster för speditionsföretag inom import och export mellan länder och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 115 229 kr | 1 428 901 kr | 1 396 683 kr | 960 789 kr | 985 596 kr | 930 405 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 277 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 7 298 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 950 kr | 7 142 kr | 1 047 213 kr | 385 711 kr | 9 223 kr | 7 476 kr |
| Rörelseresultat | 1 114 279 kr | 1 421 759 kr | 342 172 kr | 575 355 kr | 976 373 kr | 922 929 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 93 907 kr | 27 715 kr | 37 355 kr | 44 997 kr |
| Räntekostnader | - | 236 552 kr | 62 977 kr | 0 kr | 16 412 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -34 341 kr | 1 293 738 kr | 4 259 053 kr | 552 428 kr | 2 715 497 kr | 1 620 749 kr |
| Årets resultat | -34 341 kr | 1 293 738 kr | 4 259 053 kr | 552 428 kr | 2 715 497 kr | 1 620 749 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 400 380 kr | 1 708 911 kr | 2 301 185 kr | 2 250 543 kr | 2 529 481 kr | 2 548 214 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 380 kr | 1 708 911 kr | 2 301 185 kr | 2 250 543 kr | 2 529 481 kr | 2 548 214 kr |
| Omsättningstillgångar | 206 497 kr | 419 541 kr | 1 441 397 kr | 823 156 kr | 1 402 623 kr | 2 588 394 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 214 kr | 115 366 kr | 140 573 kr | 157 038 kr | 698 077 kr | 1 363 219 kr |
| Kassa och bank | 109 283 kr | 304 175 kr | 1 300 824 kr | 666 118 kr | 704 546 kr | 1 225 175 kr |
| Summa tillgångar | 606 877 kr | 2 128 452 kr | 3 742 582 kr | 3 073 699 kr | 3 932 104 kr | 5 136 608 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -2 918 548 kr | -1 624 811 kr | 2 634 242 kr | 2 756 670 kr | 4 982 167 kr | 5 292 916 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -2 984 207 kr | -3 018 549 kr | -1 724 811 kr | 2 104 242 kr | 2 166 670 kr | 3 572 167 kr |
| Årets resultat | -34 341 kr | 1 293 738 kr | 4 259 053 kr | 552 428 kr | 2 715 497 kr | 1 620 749 kr |
| Kortfristiga skulder | 77 760 kr | 499 454 kr | 291 935 kr | 64 739 kr | 259 636 kr | 203 979 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 3 411 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 761 kr | 262 902 kr | 64 219 kr | 61 739 kr | 253 225 kr | 200 979 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 606 877 kr | 2 128 452 kr | 3 742 582 kr | 3 073 699 kr | 3 932 104 kr | 5 136 608 kr |
Ur årsredovisningen
Boalget bedriver sedan maj 2020 konsulttjänster för speditionsföretag inom import och export mellan länder och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ägs av Stall Lars Vegard HB, 969632-8948.
Företrädare
- Lars V (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vegard Consulting AB för organisationsnummer?
Vegard Consulting AB har organisationsnummer 556736-8526 (5567368526).
Var ligger Vegard Consulting AB?
Vegard Consulting AB har sin registrerade adress Backa Berget, 67291 Årjäng.
Vilken bransch är Vegard Consulting AB verksamt i?
Vegard Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vegard Consulting AB?
Vegard Consulting AB hade en nettoomsättning på 930 405 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vegard Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Vegard Consulting AB föreslog en utdelning på 370 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Årjäng
- Län
- Värmlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.