P-O Olofsson Snickeri AB
P-O Olofsson Snickeri AB har organisationsnummer 556739-2948 (5567392948)
Aktiebolag • Org.nr: 556739-2948
Om företaget
P-O Olofsson Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hönö. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av civila fartyg och båtar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33150). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 783 000 kr räkenskapsåret 2025 (801 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte P-O Olofsson Snickeri AB 783 000 kr och redovisade ett resultat på 27 061 kr. Rörelsemarginalen var 5,1 procent, under branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 66,3 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 288,2 procent, över branschens median (median 227,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 19,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 6,4 procent | -1,3 procent till 20,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 66,3 procent | 55,0 procent | 31,6 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 288,2 procent | 227,3 procent | 119,2 procent till 468,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 procent | 11,7 procent | -2,8 procent till 37,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,2 procent | 1,9 procent | -15,9 procent till 25,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 783 000 kr | 1 342 000 kr | 743 000 kr till 2 002 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 605 000 kr | 505 000 kr | 257 000 kr till 637 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 192 av 345 aktiebolag inom reparation och underhåll av civila fartyg och båtar.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom reparation och underhåll av civila fartyg och båtar med säte i Öckerö.
- Plats 233 av 524 aktiebolag med säte i Öckerö.
- Plats 27 094 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 163 643 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | -24,4 procent | 2,9 procent | 5,4 procent | 5,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,8 procent | -24,4 procent | 2,9 procent | 5,5 procent | 5,1 procent |
| Soliditet | 67,0 procent | 64,5 procent | 54,6 procent | 57,4 procent | 66,3 procent |
| Kassalikviditet | 415,3 procent | 281,5 procent | 220,3 procent | 234,5 procent | 288,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | -59,9 procent | 8,3 procent | 22,0 procent | 12,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 18,2 procent | -34,5 procent | -18,8 procent | 78,0 procent | -2,2 procent |
| Omsättning per anställd | 846 000 kr | 554 000 kr | 450 000 kr | 801 000 kr | 783 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 561 000 kr | 465 000 kr | 238 000 kr | 601 000 kr | 605 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra vägen 40c/o Per-Olof Olofsson
47542 Hönö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Östra vägen 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra reparationer av båtar och byggverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 716 176 kr | 845 999 kr | 553 788 kr | 450 209 kr | 800 776 kr | 782 969 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 85 280 kr | 0 kr | 9 948 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 188 778 kr | 219 446 kr | 224 125 kr | 209 067 kr | 155 904 kr | 135 965 kr |
| Personalkostnader | 496 977 kr | 561 310 kr | 464 816 kr | 238 235 kr | 601 388 kr | 605 307 kr |
| Avskrivningar | 35 325 kr | 8 832 kr | 0 kr | - | - | 2 130 kr |
| Rörelseresultat | -4 904 kr | 141 691 kr | -135 153 kr | 12 855 kr | 43 484 kr | 39 567 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 63 kr | 82 kr | 449 kr | 400 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 212 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 51 031 kr | 141 691 kr | -135 302 kr | 12 937 kr | 43 933 kr | 39 967 kr |
| Bokslutsdispositioner | -14 000 kr | -36 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | -10 500 kr |
| Skatt | 9 150 kr | 22 301 kr | 0 kr | - | - | 2 406 kr |
| Årets resultat | 27 881 kr | 83 390 kr | -85 302 kr | 12 937 kr | 43 933 kr | 27 061 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 23 552 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | 40 459 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 552 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | 40 459 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 532 523 kr | 563 486 kr | 221 027 kr | 284 664 kr | 347 639 kr | 300 850 kr |
| Kortfristiga fordringar | 89 574 kr | 185 003 kr | 124 537 kr | 135 192 kr | 171 304 kr | 139 619 kr |
| Kassa och bank | 442 949 kr | 378 483 kr | 96 490 kr | 149 472 kr | 176 335 kr | 161 231 kr |
| Summa tillgångar | 556 075 kr | 563 486 kr | 221 027 kr | 284 664 kr | 347 639 kr | 341 309 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 444 415 kr | 377 805 kr | 142 503 kr | 155 440 kr | 199 373 kr | 226 434 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 366 534 kr | 244 415 kr | 177 805 kr | 92 503 kr | 105 440 kr | 149 373 kr |
| Årets resultat | 27 881 kr | 83 390 kr | -85 302 kr | 12 937 kr | 43 933 kr | 27 061 kr |
| Obeskattade reserver | 14 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - | 10 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 97 660 kr | 135 681 kr | 78 524 kr | 129 224 kr | 148 266 kr | 104 375 kr |
| Leverantörsskulder | 15 714 kr | 21 825 kr | 14 602 kr | 18 814 kr | 11 667 kr | 8 019 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 948 kr | 100 856 kr | 50 422 kr | 96 910 kr | 121 099 kr | 80 855 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 556 075 kr | 563 486 kr | 221 027 kr | 284 664 kr | 347 639 kr | 341 309 kr |
Företrädare
- Per-Olof O
Undertecknad i Öckerö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har P-O Olofsson Snickeri AB för organisationsnummer?
P-O Olofsson Snickeri AB har organisationsnummer 556739-2948 (5567392948).
Var ligger P-O Olofsson Snickeri AB?
P-O Olofsson Snickeri AB har sin registrerade adress Östra vägen 40, 47542 Hönö.
Vilken bransch är P-O Olofsson Snickeri AB verksamt i?
P-O Olofsson Snickeri AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av civila fartyg och båtar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter P-O Olofsson Snickeri AB?
P-O Olofsson Snickeri AB hade en nettoomsättning på 783 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har P-O Olofsson Snickeri AB?
P-O Olofsson Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Öckerö
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.