MaxiMera Profil AB
MaxiMera Profil AB har organisationsnummer 556740-1285 (5567401285)
Aktiebolag • Org.nr: 556740-1285
Om företaget
MaxiMera Profil AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46420). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 51 procent till 2 884 595 kr räkenskapsåret 2026 (1 913 070 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte MaxiMera Profil AB 2 884 595 kr och redovisade ett resultat på 110 975 kr. Rörelsemarginalen var 5,4 procent, under branschens median (median 5,4 procent). Soliditeten var 39,9 procent, under branschens median (median 48,7 procent). Kassalikviditeten var 117,9 procent, under branschens median (median 184,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,4 procent | 5,4 procent | -1,9 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 5,2 procent | -0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,9 procent | 48,7 procent | 23,1 procent till 81,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 117,9 procent | 184,0 procent | 92,0 procent till 428,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,7 procent | 2,4 procent | -16,4 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 50,8 procent | 2,0 procent | -9,4 procent till 21,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 155 av 748 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon med säte i Täby.
- Plats 432 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 18 746 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 266 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | -1,3 procent | 0,1 procent | -1,0 procent | 5,4 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | -1,5 procent | -0,3 procent | -1,0 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 44,4 procent | 8,9 procent | 9,9 procent | 3,0 procent | 39,9 procent |
| Kassalikviditet | 13,2 procent | 149,8 procent | 29,8 procent | 4,8 procent | 117,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,8 procent | -164,2 procent | -27,3 procent | -224,7 procent | 92,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,0 procent | -28,9 procent | -15,3 procent | 50,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vargmötesvägen 418630 Vallentuna
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Vargmötesvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att importera produkter såsom kläder, pennor, väskor, golfartiklar, verktyg, lampor, teknikprodukter (såsom usb-minne, laserpekare, datormus och miniräknare), hushållsprodukter, hälsoprodukter, spel, nyckelringar, radio, klockor, kepsar, paraply samt andra profilreklamsprodukter och att sälja dessa med eller utan logotyp till företag och konsumenter i Sverige och Skandinavien. Försäljning kommer även ske av lagerförda produkter som köps in från svenska grossister samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 529 197 kr | 3 175 146 kr | 2 257 420 kr | 1 913 070 kr | 2 884 595 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 908 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 782 647 kr | 636 457 kr | 458 145 kr | 354 389 kr | 547 752 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 839 285 kr | 1 620 242 kr | 1 290 555 kr | 1 201 587 kr | 1 416 825 kr |
| Personalkostnader | 851 725 kr | 943 126 kr | 505 533 kr | 438 829 kr | 698 225 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | 7 968 kr |
| Rörelseresultat | 58 669 kr | -42 547 kr | 2 744 kr | -18 806 kr | 156 374 kr |
| Ränteintäkter | - | 145 kr | 287 kr | 0 kr | 30 kr |
| Räntekostnader | 2 817 kr | 4 393 kr | 9 144 kr | 700 kr | 27 194 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 852 kr | -46 795 kr | -6 113 kr | -19 506 kr | 129 210 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -11 271 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 6 964 kr |
| Årets resultat | 55 852 kr | -46 795 kr | -6 113 kr | -19 506 kr | 110 975 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 26 332 kr | 26 332 kr | 26 332 kr | 26 332 kr | 18 364 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 332 kr | 26 332 kr | 26 332 kr | 26 332 kr | 18 364 kr |
| Omsättningstillgångar | 212 155 kr | 293 405 kr | 200 684 kr | 262 917 kr | 281 645 kr |
| Varulager | 209 477 kr | 188 701 kr | 188 258 kr | 256 991 kr | 199 540 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 618 kr | 104 309 kr | 12 420 kr | 5 926 kr | 42 105 kr |
| Kassa och bank | 60 kr | 395 kr | 6 kr | 0 kr | 40 000 kr |
| Summa tillgångar | 238 487 kr | 319 737 kr | 227 016 kr | 289 249 kr | 300 009 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 105 853 kr | 28 493 kr | 22 380 kr | 8 679 kr | 119 653 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 kr | 55 852 kr | 9 057 kr | 2 945 kr | -41 322 kr |
| Årets resultat | 55 852 kr | -46 795 kr | -6 113 kr | -19 506 kr | 110 975 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 11 271 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 303 kr | 69 887 kr | 41 764 kr | 124 737 kr | 69 666 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 8 613 kr | 13 413 kr | 0 kr | -1 023 kr | 5 274 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 909 kr | 48 974 kr | 17 463 kr | -15 157 kr | 56 891 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 238 487 kr | 319 737 kr | 227 016 kr | 289 249 kr | 300 009 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget verksamhet består huvudsakligen av försäljning från webshopen www.2you.se. Bolaget har fyra inregistrerade bifirmor, PresentkortNu Sverige, Shopnet Stockholm, SweetPet samt 2you Sverige. Företaget har sitt säte i Täby.
Företrädare
- Anna Kristin V (verkställande direktör)
- Lena Anita S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MaxiMera Profil AB för organisationsnummer?
MaxiMera Profil AB har organisationsnummer 556740-1285 (5567401285).
Var ligger MaxiMera Profil AB?
MaxiMera Profil AB har sin registrerade adress Vargmötesvägen 4, 18630 Vallentuna.
Vilken bransch är MaxiMera Profil AB verksamt i?
MaxiMera Profil AB är registrerat i branschen partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MaxiMera Profil AB?
MaxiMera Profil AB hade en nettoomsättning på 2 884 595 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- MaxiMera Profil AB (Företagsnamn)
- PresenterNu Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av produkter såsom pennor, väskor, golfartiklar, verktyg, lampor, teknik- produkter såsom usb-minne, laserpekare, datormus och miniräknare, hushållsprodukter, hälsoprodukter, spel, nyckelringar, radio och klockor. - shopnet stockholm (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av produkter såsom pennor, väskor, golfartiklar, verktyg, lampor, teknikprodukter såsom usb-minne, laserpekare, datormus och miniräknare, hushållsprodukter, hälsoprodukter, spel, nyckelringar, radio, klockor, kepsar, paraply samt andra profilreklamsprodukter via webbshopen www.shopnet.se Produkterna som säljs på webshopen säljs utan logotyp till privatpersoner. - Bibbanbull Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser import och försäljning av barnkläder och barntillbehör. - Sweetmini (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser import och försäljning av i huvudsak barnkläder och accessoarer till privatpersoner inom och utanför Sverige. - Namnvantar Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser trycka personliga vantar samt liknande plagg och sälja till privatpersoner och företag. - 2you Sweden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av kläder, väskor och andra produkter med personligt tryck.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-10-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.