Unik Sthlm 1 AB
Unik Sthlm 1 AB har organisationsnummer 556743-5457 (5567435457)
Aktiebolag • Org.nr: 556743-5457
Om företaget
Unik Sthlm 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 2 260 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 100 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Unik Sthlm 1 AB 2 260 000 kr och redovisade ett resultat på 58 258 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 29,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 134,3 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 29,5 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 134,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 480 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 74 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 13 903 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 23 816 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 75 673 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 0,1 procent | 2,0 procent | 3,2 procent | 3,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 0,2 procent | 2,0 procent | 3,2 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 40,3 procent | 23,6 procent | 29,9 procent | 33,1 procent | 29,5 procent |
| Kassalikviditet | 137,9 procent | 102,6 procent | 123,7 procent | 140,5 procent | 134,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 procent | 0,2 procent | 11,0 procent | 14,5 procent | 22,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,7 procent | -16,3 procent | 2,2 procent | -5,2 procent | 7,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linnégatan 611447 Stockholm
Bolag på samma adress
45 andra bolag har Linnégatan 6 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörsalong, makeupsalong, nagelsalong samt friskvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 316 547 kr | 2 218 783 kr | 2 590 432 kr | 2 167 873 kr | 2 214 669 kr | 2 100 003 kr | 2 260 236 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 150 000 kr | 0 kr | - | 180 000 kr | 7 589 kr | 23 337 kr | 11 111 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 196 664 kr | 1 150 866 kr | 1 366 245 kr | 1 349 530 kr | 1 278 387 kr | 1 209 335 kr | 1 290 419 kr |
| Personalkostnader | 82 433 kr | 5 277 kr | 47 874 kr | 38 368 kr | 12 026 kr | 24 169 kr | 33 663 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -7 415 kr | 106 361 kr | 84 516 kr | 3 215 kr | 43 618 kr | 67 773 kr | 74 345 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 134 kr | 691 kr | 275 kr |
| Räntekostnader | 29 kr | 675 kr | 4 kr | -514 kr | 73 kr | 57 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 444 kr | 105 686 kr | 84 512 kr | 3 729 kr | 43 679 kr | 68 407 kr | 74 620 kr |
| Bokslutsdispositioner | 13 000 kr | 7 500 kr | 36 000 kr | 0 kr | -12 000 kr | -19 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 4 440 kr | 27 760 kr | 29 783 kr | 3 401 kr | 7 677 kr | 12 302 kr | 16 362 kr |
| Årets resultat | 1 116 kr | 85 426 kr | 90 729 kr | 328 kr | 24 002 kr | 37 105 kr | 58 258 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 797 256 kr | 815 205 kr | 854 253 kr | 824 120 kr | 731 254 kr | 772 699 kr | 894 877 kr |
| Varulager | 302 023 kr | 269 822 kr | 275 204 kr | 270 450 kr | 223 571 kr | 216 585 kr | 210 049 kr |
| Kortfristiga fordringar | 315 584 kr | 280 913 kr | 391 635 kr | 393 754 kr | 305 634 kr | 342 102 kr | 318 682 kr |
| Kassa och bank | 179 649 kr | 264 470 kr | 187 414 kr | 159 916 kr | 202 049 kr | 214 012 kr | 366 146 kr |
| Summa tillgångar | 797 256 kr | 815 205 kr | 854 253 kr | 824 120 kr | 731 254 kr | 772 699 kr | 894 877 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 168 226 kr | 253 653 kr | 344 382 kr | 194 710 kr | 218 712 kr | 255 816 kr | 264 074 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 67 110 kr | 68 227 kr | 153 653 kr | 94 382 kr | 94 710 kr | 118 711 kr | 105 816 kr |
| Årets resultat | 1 116 kr | 85 426 kr | 90 729 kr | 328 kr | 24 002 kr | 37 105 kr | 58 258 kr |
| Obeskattade reserver | 133 500 kr | 126 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 102 000 kr | 121 000 kr | 121 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 495 530 kr | 435 552 kr | 419 871 kr | 539 410 kr | 410 542 kr | 395 883 kr | 509 803 kr |
| Leverantörsskulder | 247 641 kr | 248 085 kr | 267 066 kr | 273 546 kr | 264 706 kr | 258 060 kr | 250 658 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | -36 037 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 541 kr | 963 kr | 12 580 kr | 22 135 kr | 0 kr | 9 724 kr | 29 923 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 797 256 kr | 815 205 kr | 854 253 kr | 824 120 kr | 731 254 kr | 772 699 kr | 894 877 kr |
Företrädare
- Stina Ö (ordförande)
- Cathrine K
- Maria M
- Veronika S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Unik Sthlm 1 AB för organisationsnummer?
Unik Sthlm 1 AB har organisationsnummer 556743-5457 (5567435457).
Var ligger Unik Sthlm 1 AB?
Unik Sthlm 1 AB har sin registrerade adress Linnégatan 6, 11447 Stockholm.
Vilken bransch är Unik Sthlm 1 AB verksamt i?
Unik Sthlm 1 AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Unik Sthlm 1 AB?
Unik Sthlm 1 AB hade en nettoomsättning på 2 260 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Unik Sthlm 1 AB någon utdelning?
Styrelsen i Unik Sthlm 1 AB föreslog en utdelning på 60 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.