Warséns Holding AB
Warséns Holding AB har organisationsnummer 556744-0143 (5567440143)
Aktiebolag • Org.nr: 556744-0143
Om företaget
Warséns Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Warséns Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på 52 436 kr. Soliditeten var 27,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 100,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 100,4 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,9 procent | -4,0 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | -17,0 procent | -4,2 procent | - | - | - |
| Soliditet | 44,7 procent | 41,0 procent | 71,9 procent | 74,3 procent | 27,6 procent |
| Kassalikviditet | 188,0 procent | 135,0 procent | 793,0 procent | 603,5 procent | 100,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,4 procent | 61,5 procent | 55,8 procent | 64,3 procent | 34,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -20,6 procent | -53,2 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 617 000 kr | 289 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 154 000 kr | 16 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
stensövägen 3639246 Kalmar
Bolag på samma adress
3 andra bolag har stensövägen 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterföretag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 776 929 kr | 617 343 kr | 289 262 kr | -2 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 5 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 49 652 kr | 90 680 kr | 87 369 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 205 172 kr | 451 568 kr | 146 869 kr | 56 763 kr | 7 643 kr | -6 518 kr |
| Personalkostnader | 260 755 kr | 153 620 kr | 15 913 kr | -225 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 25 800 kr | 25 800 kr | 50 800 kr | 25 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 235 550 kr | -104 325 kr | -11 689 kr | -76 540 kr | 2 357 kr | 6 518 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 5 kr | 49 kr | 406 kr |
| Räntekostnader | 1 696 kr | 477 kr | 643 kr | 698 kr | 586 kr | 286 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 233 854 kr | -104 802 kr | -12 332 kr | -77 233 kr | -8 180 kr | 6 638 kr |
| Bokslutsdispositioner | -23 000 kr | 360 154 kr | 276 500 kr | 375 000 kr | 650 630 kr | 61 000 kr |
| Skatt | 47 249 kr | 55 421 kr | 54 730 kr | 57 143 kr | 135 236 kr | 15 202 kr |
| Årets resultat | 163 605 kr | 199 931 kr | 209 438 kr | 240 624 kr | 507 214 kr | 52 436 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 251 600 kr | 225 800 kr | 350 000 kr | 325 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 600 kr | 25 800 kr | 100 000 kr | 75 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 652 475 kr | 447 093 kr | 480 502 kr | 274 806 kr | 835 865 kr | 330 343 kr |
| Kortfristiga fordringar | 51 942 kr | 77 046 kr | 296 129 kr | 109 540 kr | 651 676 kr | 34 214 kr |
| Kassa och bank | 600 533 kr | 370 047 kr | 184 373 kr | 165 266 kr | 184 189 kr | 296 129 kr |
| Summa tillgångar | 904 075 kr | 672 893 kr | 830 502 kr | 599 806 kr | 1 060 865 kr | 555 343 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 271 158 kr | 301 090 kr | 340 528 kr | 431 152 kr | 788 366 kr | 153 301 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 553 kr | 1 159 kr | 31 090 kr | 90 528 kr | 181 152 kr | 865 kr |
| Årets resultat | 163 605 kr | 199 931 kr | 209 438 kr | 240 624 kr | 507 214 kr | 52 436 kr |
| Obeskattade reserver | 134 000 kr | 134 000 kr | 134 000 kr | 134 000 kr | 134 000 kr | 73 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 498 917 kr | 237 803 kr | 355 974 kr | 34 654 kr | 138 499 kr | 329 042 kr |
| Leverantörsskulder | 12 418 kr | 0 kr | 200 kr | 13 315 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 45 356 kr | 38 850 kr | 17 553 kr | 3 600 kr | 78 795 kr | 32 425 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 091 kr | 44 348 kr | 28 092 kr | 10 240 kr | 85 kr | 85 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 904 075 kr | 672 893 kr | 830 502 kr | 599 806 kr | 1 060 865 kr | 555 343 kr |
Företrädare
- Tomas G
Undertecknad i Kalmar.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Warséns Holding AB för organisationsnummer?
Warséns Holding AB har organisationsnummer 556744-0143 (5567440143).
Var ligger Warséns Holding AB?
Warséns Holding AB har sin registrerade adress stensövägen 36, 39246 Kalmar.
Vilken bransch är Warséns Holding AB verksamt i?
Warséns Holding AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Warséns Holding AB?
Warséns Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Warséns Holding AB?
Warséns Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-11-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.