Crawford-Currie Communication AB
Crawford-Currie Communication AB har organisationsnummer 556744-3790
Aktiebolag • Org.nr: 556744-3790
Om företaget
Crawford-Currie Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åre. Verksamheten startade 2007 och har 19 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 60 procent till 384 000 kr räkenskapsåret 2025 (964 000 kr föregående år).
Adress
Årevägen 55c/o c/o Qanik Redovisning AB
83752 Åre
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom design, formgivning, marknadsföring, reklam och PR samt äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 037 996 kr | 1 000 462 kr | 948 527 kr | 772 652 kr | 961 509 kr | 964 051 kr | 383 993 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | 278 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 494 703 kr | 483 147 kr | 473 217 kr | 620 063 kr | 476 696 kr | 468 478 kr | 144 812 kr |
| Personalkostnader | 212 773 kr | 82 805 kr | 32 323 kr | 50 239 kr | 125 968 kr | 31 616 kr | 468 kr |
| Rörelseresultat | 288 953 kr | 262 536 kr | 314 692 kr | -21 664 kr | 255 865 kr | 399 423 kr | 229 215 kr |
| Ränteintäkter | - | -25 000 kr | 0 kr | - | 1 257 kr | 417 kr | 54 kr |
| Räntekostnader | 86 kr | 132 kr | 0 kr | -6 kr | 44 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 288 867 kr | 237 404 kr | 314 692 kr | -21 658 kr | 257 078 kr | 399 840 kr | 229 269 kr |
| Skatt | 67 365 kr | 67 634 kr | 67 574 kr | 883 kr | 53 576 kr | 83 774 kr | 47 217 kr |
| Årets resultat | 221 502 kr | 169 770 kr | 247 118 kr | -22 541 kr | 203 502 kr | 316 066 kr | 182 052 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 401 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 482 940 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 401 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 376 200 kr | 482 940 kr |
| Omsättningstillgångar | 493 072 kr | 584 991 kr | 437 790 kr | 441 562 kr | 219 103 kr | 476 909 kr | 218 414 kr |
| Kortfristiga fordringar | 257 841 kr | 322 790 kr | 216 532 kr | 260 786 kr | 44 862 kr | 54 375 kr | 19 622 kr |
| Kassa och bank | 235 231 kr | 262 201 kr | 221 258 kr | 180 776 kr | 174 241 kr | 422 534 kr | 198 792 kr |
| Summa tillgångar | 894 272 kr | 961 191 kr | 813 990 kr | 817 762 kr | 595 303 kr | 853 109 kr | 701 354 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 721 587 kr | 591 356 kr | 744 474 kr | 533 933 kr | 542 435 kr | 654 501 kr | 626 554 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 400 085 kr | 321 586 kr | 397 356 kr | 209 356 kr | 238 933 kr | 238 435 kr | 344 502 kr |
| Årets resultat | 221 502 kr | 169 770 kr | 247 118 kr | -22 541 kr | 203 502 kr | 316 066 kr | 182 052 kr |
| Kortfristiga skulder | 172 685 kr | 369 835 kr | 69 516 kr | 283 829 kr | 52 868 kr | 198 608 kr | 74 800 kr |
| Leverantörsskulder | 8 098 kr | 12 929 kr | 8 721 kr | 7 957 kr | 1 912 kr | 100 kr | 768 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | 17 686 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 152 588 kr | 344 905 kr | 48 795 kr | 257 513 kr | 38 956 kr | 168 822 kr | 62 032 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 894 272 kr | 961 191 kr | 813 990 kr | 817 762 kr | 595 303 kr | 853 109 kr | 701 354 kr |
Företrädare
- John C (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-11-27
- Status
- Verksam