Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB har organisationsnummer 556745-6289 (5567456289)
Aktiebolag • Org.nr: 556745-6289
Om företaget
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 31 procent till 8 025 000 kr räkenskapsåret 2026 (11 712 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB 8 025 000 kr och redovisade ett resultat på 424 704 kr. Rörelsemarginalen var 4,3 procent, under branschens median (median 7,6 procent). Soliditeten var 34,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,1 procent). Kassalikviditeten var 124,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 228,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,3 procent | 7,6 procent | 1,9 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,3 procent | 7,5 procent | 2,1 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 34,7 procent | 54,1 procent | 38,4 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 124,6 procent | 228,0 procent | 149,6 procent till 420,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 39,7 procent | 24,5 procent | 4,6 procent till 48,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 006 000 kr | 1 956 000 kr | 1 095 000 kr till 2 713 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 821 000 kr | 626 000 kr | 434 000 kr till 782 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 406 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 4 av 22 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Uddevalla.
- Plats 138 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 4 358 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 24 202 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 4,3 procent |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | 4,3 procent |
| Soliditet | 41,3 procent | 34,7 procent |
| Kassalikviditet | 182,2 procent | 124,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,8 procent | 39,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 928 000 kr | 2 006 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 811 000 kr | 821 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Friggavägen 445176 Uddevalla
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Friggavägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara VVS-installationer och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 711 541 kr | 8 025 170 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 45 782 kr | 1 512 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 180 267 kr | 3 460 376 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 013 676 kr | 940 311 kr |
| Personalkostnader | 3 243 421 kr | 3 284 232 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 1 319 959 kr | 341 457 kr |
| Ränteintäkter | 844 kr | 5 809 kr |
| Räntekostnader | 8 390 kr | 5 416 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 312 413 kr | 341 850 kr |
| Bokslutsdispositioner | -332 344 kr | 200 000 kr |
| Skatt | 205 388 kr | 117 146 kr |
| Årets resultat | 774 681 kr | 424 704 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 609 115 kr | 885 115 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 609 115 kr | 885 115 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 689 834 kr | 2 205 157 kr |
| Varulager | 280 356 kr | 78 353 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 120 879 kr | 1 605 688 kr |
| Kassa och bank | 288 599 kr | 521 116 kr |
| Summa tillgångar | 3 298 949 kr | 3 090 272 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 363 449 kr | 1 070 816 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 488 768 kr | 546 112 kr |
| Årets resultat | 774 681 kr | 424 704 kr |
| Obeskattade reserver | 613 060 kr | 313 060 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 322 440 kr | 1 706 396 kr |
| Leverantörsskulder | 401 635 kr | 856 832 kr |
| Skatteskulder | 314 089 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 499 kr | 164 891 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 298 949 kr | 3 090 272 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uddevalla kommun, Västra Götalands län, bedriver verksamhet inom installation, tillbyggnad, nybyggnad, servicearbeten, reparationer och underhåll inom luft- vatten värmepumpar, fjärrvärme, rörläggning, vvs, bergvärme och entreprenad. Företaget är dotterföretag till VVsupport Holding AB, 559395-5734.
Företrädare
- Niclas H (styrelseordförande)
- Stefan L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB för organisationsnummer?
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB har organisationsnummer 556745-6289 (5567456289).
Var ligger Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB?
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB har sin registrerade adress Friggavägen 4, 45176 Uddevalla.
Vilken bransch är Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB verksamt i?
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB?
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB hade en nettoomsättning på 8 025 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB?
Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB någon utdelning?
Styrelsen i Vatten o Värmesupport i Uddevalla AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.