RLS I UMEÅ AB
RLS I UMEÅ AB har organisationsnummer 556745-9077 (5567459077)
Aktiebolag • Org.nr: 556745-9077
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareUmeå
Om företaget
RLS I UMEÅ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2007. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RLS I UMEÅ AB 0 kr och redovisade ett resultat på -12 321 kr. Soliditeten var 98,3 procent, över branschens median (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,3 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 17,9 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 19 av 67 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Umeå.
- Plats 3 032 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 6 212 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,4 procent | 17,3 procent | 98,3 procent | 98,3 procent | 98,3 procent |
| Kassalikviditet | 25017,8 procent | 7338,8 procent | 42,0 procent | 30,2 procent | 17,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | 8,1 procent | -0,3 procent | -0,2 procent | -0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -93,8 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
N Tväråmark 26c/o c/o Lantz
90595 Umeå
Bolag på samma adress
2 andra bolag har N Tväråmark 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 240 785 kr | 14 999 kr | 14 999 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 637 kr | 11 053 kr | 8 761 kr | 17 499 kr | 11 858 kr | 12 321 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 12 862 kr | 3 946 kr | 6 238 kr | -17 499 kr | -11 858 kr | -12 321 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 5 625 kr | 1 053 kr | 1 402 kr | 131 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 7 237 kr | 2 893 kr | 4 836 kr | -17 630 kr | -11 858 kr | -12 321 kr |
| Årets resultat | 7 237 kr | 2 893 kr | 4 836 kr | -17 630 kr | -11 858 kr | -12 321 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 5 805 685 kr | 5 805 685 kr | 5 805 685 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 5 805 685 kr | 5 805 685 kr | 5 805 685 kr |
| Omsättningstillgångar | 459 261 kr | 356 503 kr | 345 877 kr | 42 034 kr | 30 176 kr | 17 855 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 113 701 kr | 0 kr | - | 90 kr | 90 kr | 90 kr |
| Kassa och bank | 345 560 kr | 356 503 kr | 345 877 kr | 41 944 kr | 30 086 kr | 17 765 kr |
| Summa tillgångar | 459 261 kr | 356 503 kr | 345 877 kr | 5 847 719 kr | 5 835 861 kr | 5 823 540 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 51 935 kr | 54 828 kr | 59 664 kr | 5 747 719 kr | 5 735 861 kr | 5 723 540 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -55 302 kr | -48 065 kr | -45 172 kr | 5 665 349 kr | 5 647 719 kr | 5 635 861 kr |
| Årets resultat | 7 237 kr | 2 893 kr | 4 836 kr | -17 630 kr | -11 858 kr | -12 321 kr |
| Kortfristiga skulder | 88 326 kr | 1 425 kr | 4 713 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Leverantörsskulder | 12 625 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 75 701 kr | 1 425 kr | 4 713 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 459 261 kr | 356 503 kr | 345 877 kr | 5 847 719 kr | 5 835 861 kr | 5 823 540 kr |
Företrädare
- Anna L
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RLS I UMEÅ AB för organisationsnummer?
RLS I UMEÅ AB har organisationsnummer 556745-9077 (5567459077).
Var ligger RLS I UMEÅ AB?
RLS I UMEÅ AB har sin registrerade adress N Tväråmark 26, 90595 Umeå.
Vilken bransch är RLS I UMEÅ AB verksamt i?
RLS I UMEÅ AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RLS I UMEÅ AB?
RLS I UMEÅ AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2007-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.