Fraiman Consulting AB
Fraiman Consulting AB har organisationsnummer 556747-9976 (5567479976)
Aktiebolag • Org.nr: 556747-9976
Om företaget
Fraiman Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bålsta. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 66 procent till 1 257 000 kr räkenskapsåret 2025 (756 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fraiman Consulting AB 1 257 000 kr och redovisade ett resultat på 30 601 kr. Rörelsemarginalen var 24,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 15,5 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 153,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,4 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 153,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 66,3 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 624 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 44 av 81 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Sollentuna.
- Plats 1 054 av 2 852 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 41 511 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 126 049 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 25,6 procent | 10,8 procent | 23,3 procent | 24,4 procent |
| Vinstmarginal | -8,1 procent | 19,3 procent | -5,8 procent | -6,0 procent | 11,5 procent |
| Soliditet | 9,1 procent | 12,3 procent | 15,5 procent | 15,3 procent | 15,5 procent |
| Kassalikviditet | 21,2 procent | 57,0 procent | 5,2 procent | 50,4 procent | 153,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,1 procent | 30,3 procent | 1,2 procent | -6,2 procent | 4,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 63,5 procent | -31,9 procent | -43,4 procent | 66,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
SKÖLDVÄGEN 674650 Bålsta
Bolag på samma adress
8 andra bolag har SKÖLDVÄGEN 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultationer inom musik och tvätteriverksamhet, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 200 000 kr | 1 962 170 kr | 1 335 887 kr | 755 995 kr | 1 257 462 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 175 628 kr | 4 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 919 321 kr | 1 353 189 kr | 909 365 kr | 297 772 kr | 661 722 kr |
| Avskrivningar | 282 212 kr | 282 212 kr | 282 212 kr | 282 212 kr | 282 212 kr |
| Rörelseresultat | -1 533 kr | 502 397 kr | 144 314 kr | 176 011 kr | 306 728 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 303 kr | 621 kr |
| Räntekostnader | 95 560 kr | 123 018 kr | 221 227 kr | 221 444 kr | 163 748 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -97 093 kr | 379 379 kr | -76 913 kr | -45 130 kr | 143 601 kr |
| Bokslutsdispositioner | 86 000 kr | -90 000 kr | 90 000 kr | 0 kr | -113 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 58 390 kr | 4 097 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -11 093 kr | 230 989 kr | 8 990 kr | -45 130 kr | 30 601 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 511 654 kr | 5 229 442 kr | 4 947 230 kr | 4 665 018 kr | 4 382 806 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 511 654 kr | 5 229 442 kr | 4 947 230 kr | 4 665 018 kr | 4 382 806 kr |
| Omsättningstillgångar | 329 732 kr | 981 743 kr | 33 856 kr | 87 347 kr | 504 439 kr |
| Kortfristiga fordringar | 126 903 kr | 464 949 kr | 33 855 kr | 6 555 kr | 230 825 kr |
| Kassa och bank | 202 829 kr | 516 794 kr | 1 kr | 80 792 kr | 273 614 kr |
| Summa tillgångar | 5 841 386 kr | 6 211 185 kr | 4 981 086 kr | 4 752 365 kr | 4 887 245 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 530 469 kr | 761 458 kr | 770 448 kr | 725 318 kr | 755 919 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 441 562 kr | 430 469 kr | 661 458 kr | 670 448 kr | 625 318 kr |
| Årets resultat | -11 093 kr | 230 989 kr | 8 990 kr | -45 130 kr | 30 601 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 90 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 553 919 kr | 1 720 953 kr | 646 320 kr | 173 184 kr | 328 345 kr |
| Leverantörsskulder | 1 250 kr | 96 386 kr | 24 939 kr | 34 452 kr | 121 910 kr |
| Skatteskulder | 4 092 kr | 36 276 kr | 15 045 kr | -58 986 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 162 kr | 27 566 kr | -2 499 kr | 164 628 kr | 196 436 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 841 386 kr | 6 211 185 kr | 4 981 086 kr | 4 752 365 kr | 4 887 245 kr |
Företrädare
- Ronny F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fraiman Consulting AB för organisationsnummer?
Fraiman Consulting AB har organisationsnummer 556747-9976 (5567479976).
Var ligger Fraiman Consulting AB?
Fraiman Consulting AB har sin registrerade adress SKÖLDVÄGEN 6, 74650 Bålsta.
Vilken bransch är Fraiman Consulting AB verksamt i?
Fraiman Consulting AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fraiman Consulting AB?
Fraiman Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 257 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.