Run Twentyfour AB
Run Twentyfour AB har organisationsnummer 556750-0698 (5567500698)
Aktiebolag • Org.nr: 556750-0698
Om företaget
Run Twentyfour AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallda. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 855 622 kr räkenskapsåret 2025 (786 283 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Run Twentyfour AB 855 622 kr och redovisade ett resultat på 18 855 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 39,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 166,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,4 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 166,0 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,8 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 856 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,5 procent | 15,3 procent | 4,4 procent | -2,8 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | 13,9 procent | 15,0 procent | 4,0 procent | -2,8 procent | 2,4 procent |
| Soliditet | 52,4 procent | 54,3 procent | 58,7 procent | 44,1 procent | 39,4 procent |
| Kassalikviditet | 209,9 procent | 220,6 procent | 242,1 procent | 179,8 procent | 166,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,3 procent | 49,2 procent | 13,1 procent | -16,5 procent | 12,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,7 procent | -8,0 procent | -0,6 procent | 8,8 procent |
| Omsättning per anställd | 974 000 kr | 860 000 kr | 791 000 kr | 786 000 kr | 856 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 83 000 kr | 14 000 kr | 30 000 kr | 47 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Munters väg 543492 Vallda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT såsom drift, support, utbildning, programmering, upphandling och försäljning inom data-, nätverk- & mobillösningar samt IT-säkerhetslösningar samt försäljning av hård- och mjukvara. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom affärsutveckling såsom säljsupport, teambildning, chefsstöd, personal, utbildning, ekonomisk rådgivning, upphandling, inköp och försäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 973 790 kr | 860 119 kr | 791 009 kr | 786 283 kr | 855 622 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 3 415 kr |
| Övriga externa kostnader | 749 904 kr | 143 982 kr | 124 382 kr | 102 327 kr | 106 933 kr |
| Personalkostnader | 82 705 kr | 14 471 kr | 30 396 kr | 46 523 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 141 181 kr | 131 535 kr | 34 740 kr | -21 644 kr | 24 010 kr |
| Ränteintäkter | - | 41 kr | 196 kr | 1 747 kr | 1 234 kr |
| Räntekostnader | 5 608 kr | 2 350 kr | 3 568 kr | 1 834 kr | 4 445 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 135 573 kr | 129 226 kr | 31 368 kr | -21 731 kr | 20 799 kr |
| Skatt | 30 950 kr | 28 566 kr | 8 017 kr | 0 kr | 1 944 kr |
| Årets resultat | 104 623 kr | 100 660 kr | 23 351 kr | -21 731 kr | 18 855 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 389 876 kr | 377 174 kr | 303 627 kr | 298 075 kr | 380 929 kr |
| Kortfristiga fordringar | 100 966 kr | 232 044 kr | 211 587 kr | 226 108 kr | 294 647 kr |
| Kassa och bank | 288 910 kr | 145 130 kr | 92 040 kr | 71 967 kr | 86 282 kr |
| Summa tillgångar | 389 876 kr | 377 174 kr | 303 627 kr | 298 075 kr | 380 929 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 204 131 kr | 204 791 kr | 178 143 kr | 131 411 kr | 150 267 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -492 kr | 4 131 kr | 54 792 kr | 53 142 kr | 31 412 kr |
| Årets resultat | 104 623 kr | 100 660 kr | 23 351 kr | -21 731 kr | 18 855 kr |
| Kortfristiga skulder | 185 745 kr | 170 989 kr | 125 396 kr | 165 796 kr | 229 496 kr |
| Leverantörsskulder | 68 399 kr | 140 504 kr | 128 436 kr | 158 296 kr | 147 769 kr |
| Skatteskulder | 17 090 kr | 30 536 kr | -9 744 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 67 526 kr | -13 187 kr | -196 kr | 0 kr | 13 061 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 389 876 kr | 377 174 kr | 303 627 kr | 298 075 kr | 380 929 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom IT såsom drift, support, utbildning, programmering, upphandling och försäljning inom datanätverk- & mobillösningar, IT säkerhetslösningar samt försäljning av hård- och mjukvara mm. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Ulf Fredrik B
Undertecknad i Vallda.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Run Twentyfour AB för organisationsnummer?
Run Twentyfour AB har organisationsnummer 556750-0698 (5567500698).
Var ligger Run Twentyfour AB?
Run Twentyfour AB har sin registrerade adress Munters väg 5, 43492 Vallda.
Vilken bransch är Run Twentyfour AB verksamt i?
Run Twentyfour AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Run Twentyfour AB?
Run Twentyfour AB hade en nettoomsättning på 855 622 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Run Twentyfour AB?
Run Twentyfour AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.