Åre Chalet AB

Åre Chalet AB har organisationsnummer 556751-5696 (5567515696)

Aktiebolag • Org.nr: 556751-5696

Annan logiverksamhetEnskede

Aktivt företagVerksamt sedan 2008Momsregistrerad

Om företaget

Åre Chalet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som annan logiverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55900).

Ekonomi

420 000 krOmsättning▲ 432 procent
-427 598 krÅrets resultat
-Antal anställda
1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 432 procent till 420 000 kr räkenskapsåret 2025 (79 000 kr föregående år).

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga omfattande renovation av fastigheten fg år efter stormen Hans i augusti 2023. Fastigheten var inte uthyrd under säsonen 23/24.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Åre Chalet AB 420 000 kr och redovisade ett resultat på -427 598 kr. Rörelsemarginalen var -101,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,6 procent). Kassalikviditeten var 21,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 152,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-101,8 procent5,8 procent-3,6 procent till 18,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-101,9 procent3,7 procent-6,4 procent till 15,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet1,0 procent33,6 procent9,0 procent till 58,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet21,0 procent152,1 procent71,9 procent till 348,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-427,4 procent9,6 procent-10,8 procent till 30,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 17 av 35 aktiebolag inom annan logiverksamhet.
  • Plats 1 av 5 aktiebolag inom annan logiverksamhet med säte i Stockholm.
  • Plats 36 948 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 66 120 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 198 823 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-102,3 procent-26,7 procent-158,1 procent--101,8 procent
Vinstmarginal-102,4 procent-26,7 procent-158,1 procent--101,9 procent
Soliditet1,6 procent1,0 procent1,0 procent1,0 procent1,0 procent
Kassalikviditet39,9 procent77,0 procent110,9 procent26,9 procent21,0 procent
Avkastning på eget kapital-202,0 procent-141,2 procent-470,7 procent-880,3 procent-427,4 procent
Omsättningstillväxt20,2 procent63,9 procent-42,0 procent-74,9 procent-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Triangelvägen 18
12232 Enskede

Bolag på samma adress

31 andra bolag har Triangelvägen 18 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva yrkesmässig korttids uthyrning av logi och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning274 900 kr330 548 kr541 931 kr314 406 kr79 190 kr419 534 kr
Övriga rörelseintäkter27 516 kr37 063 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter-40 000 kr80 000 kr80 415 kr80 402 kr0 kr
Övriga externa kostnader306 685 kr387 796 kr328 634 kr591 873 kr467 131 kr565 936 kr
Avskrivningar278 124 kr278 124 kr278 124 kr139 062 kr417 186 kr281 135 kr
Rörelseresultat-282 393 kr-338 309 kr-144 827 kr-496 944 kr-885 529 kr-427 537 kr
Ränteintäkter---5 kr28 kr6 kr
Räntekostnader82 kr78 kr79 kr115 kr445 kr67 kr
Resultat efter finansiella poster-282 475 kr-338 387 kr-144 906 kr-497 054 kr-885 946 kr-427 598 kr
Skatt7 812 kr0 kr-0 kr--
Årets resultat-290 287 kr-338 387 kr-144 906 kr-497 054 kr-885 946 kr-427 598 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar10 893 319 kr10 615 195 kr10 337 071 kr10 198 009 kr9 780 823 kr9 656 728 kr
Materiella anläggningstillgångar10 893 319 kr10 615 195 kr10 337 071 kr10 198 009 kr9 780 823 kr9 656 728 kr
Omsättningstillgångar224 767 kr141 223 kr265 512 kr634 138 kr149 553 kr188 084 kr
Kortfristiga fordringar67 347 kr107 805 kr116 646 kr84 232 kr113 318 kr130 330 kr
Kassa och bank157 420 kr33 418 kr148 866 kr549 906 kr36 235 kr57 754 kr
Summa tillgångar11 118 086 kr10 756 418 kr10 602 583 kr10 832 147 kr9 930 376 kr9 844 812 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital165 937 kr167 550 kr102 645 kr105 591 kr100 645 kr100 047 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat356 224 kr405 937 kr147 551 kr502 645 kr886 591 kr427 645 kr
Årets resultat-290 287 kr-338 387 kr-144 906 kr-497 054 kr-885 946 kr-427 598 kr
Kortfristiga skulder377 149 kr353 868 kr344 938 kr571 556 kr555 731 kr897 765 kr
Leverantörsskulder54 743 kr9 246 kr26 040 kr10 828 kr9 897 kr15 571 kr
Skatteskulder16 398 kr16 698 kr8 524 kr0 kr9 525 kr19 599 kr
Övriga kortfristiga skulder298 008 kr298 008 kr293 008 kr552 728 kr393 423 kr813 423 kr
Summa eget kapital och skulder11 118 086 kr10 756 418 kr10 602 583 kr10 832 147 kr9 930 376 kr9 844 812 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget registrerades 2008 har har säte i Stockholm. Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva yrkesmässig korttidsuthyrning av logi och därmed förenlig verksamhet
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 16 053 000 kr (15 626 000 kr).

Företrädare

  • Christina S (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2008-02-07
Registrerat hos Skatteverket
2008-02-08
Registrerat hos Bolagsverket
Åre Chalet AB
2026-07-13
Adressändring
Gatuadress: Klevbergsvägen 67 → Triangelvägen 18
Ort: STENHAMRA → ENSKEDE
Postnummer: 17960 → 12232

Vanliga frågor

Vad har Åre Chalet AB för organisationsnummer?

Åre Chalet AB har organisationsnummer 556751-5696 (5567515696).

Var ligger Åre Chalet AB?

Åre Chalet AB har sin registrerade adress Triangelvägen 18, 12232 Enskede.

Vilken bransch är Åre Chalet AB verksamt i?

Åre Chalet AB är registrerat i branschen annan logiverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Åre Chalet AB?

Åre Chalet AB hade en nettoomsättning på 420 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Aldrig registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2008-02-08
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar