Hemavans Bygg & Fastigheter AB
Hemavans Bygg & Fastigheter AB har organisationsnummer 556751-6447 (5567516447)
Aktiebolag • Org.nr: 556751-6447
Om företaget
Hemavans Bygg & Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hemavan. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 467 000 kr räkenskapsåret 2025 (650 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hemavans Bygg & Fastigheter AB 467 000 kr och redovisade ett resultat på 27 635 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 87,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 637,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 87,7 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 637,1 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 467 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 496 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 541 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 7 av 8 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Storuman.
- Plats 111 av 207 aktiebolag med säte i Storuman.
- Plats 4 054 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 193 823 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 2,5 procent | 0,2 procent | 32,2 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 2,4 procent | 0,2 procent | 32,3 procent | 2,4 procent |
| Soliditet | 71,0 procent | 79,0 procent | 74,1 procent | 84,3 procent | 87,7 procent |
| Kassalikviditet | 429,7 procent | 674,6 procent | 292,0 procent | 550,7 procent | 637,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 procent | 2,2 procent | 1,9 procent | 20,0 procent | 2,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,2 procent | -49,1 procent | 37,0 procent | 25,5 procent | -28,2 procent |
| Omsättning per anställd | 742 000 kr | 378 000 kr | 518 000 kr | 650 000 kr | 467 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 859 000 kr | 532 000 kr | 585 000 kr | 578 000 kr | 496 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Perersväg 1792066 Hemavan
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Perersväg 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, försäljning av bygg- material, uthyrning av maskiner, uthyrning och försäljning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 954 141 kr | 741 646 kr | 378 468 kr | 517 594 kr | 650 243 kr | 466 743 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 589 625 kr | 465 675 kr | 313 934 kr | 361 635 kr | 419 808 kr | 280 495 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 34 480 kr | 23 043 kr | 15 564 kr | 21 129 kr | 14 706 kr | 16 498 kr |
| Övriga externa kostnader | 233 138 kr | 221 844 kr | 118 675 kr | 222 753 kr | 189 013 kr | 145 025 kr |
| Personalkostnader | 1 164 414 kr | 858 846 kr | 531 778 kr | 585 128 kr | 577 702 kr | 496 045 kr |
| Avskrivningar | 20 060 kr | 27 240 kr | 17 061 kr | 49 353 kr | 79 420 kr | 79 400 kr |
| Rörelseresultat | 91 674 kr | 76 348 kr | 9 324 kr | 866 kr | 209 210 kr | 10 270 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 628 kr | 951 kr | 701 kr |
| Räntekostnader | 121 kr | 342 kr | 99 kr | 280 kr | 101 kr | 30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 91 553 kr | 76 006 kr | 9 225 kr | 1 214 kr | 210 060 kr | 10 941 kr |
| Bokslutsdispositioner | -28 181 kr | 14 821 kr | 11 000 kr | 16 600 kr | 21 900 kr | 30 262 kr |
| Skatt | 13 713 kr | 18 842 kr | 4 404 kr | 4 019 kr | 48 138 kr | 13 568 kr |
| Årets resultat | 49 659 kr | 71 985 kr | 15 821 kr | 13 795 kr | 183 822 kr | 27 635 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 125 900 kr | 98 660 kr | 81 599 kr | 393 345 kr | 313 925 kr | 234 525 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 125 900 kr | 98 660 kr | 81 599 kr | 393 345 kr | 313 925 kr | 234 525 kr |
| Omsättningstillgångar | 888 515 kr | 892 627 kr | 829 752 kr | 596 469 kr | 774 120 kr | 842 528 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 246 kr |
| Kortfristiga fordringar | 860 602 kr | 874 409 kr | 808 547 kr | 439 747 kr | 742 388 kr | 661 135 kr |
| Kassa och bank | 27 913 kr | 18 218 kr | 21 205 kr | 156 722 kr | 31 732 kr | 181 147 kr |
| Summa tillgångar | 1 014 415 kr | 991 287 kr | 911 351 kr | 989 814 kr | 1 088 045 kr | 1 077 053 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 631 789 kr | 703 774 kr | 719 595 kr | 733 390 kr | 917 213 kr | 944 848 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 482 130 kr | 531 789 kr | 603 774 kr | 619 595 kr | 633 391 kr | 817 213 kr |
| Årets resultat | 49 659 kr | 71 985 kr | 15 821 kr | 13 795 kr | 183 822 kr | 27 635 kr |
| Obeskattade reserver | 94 583 kr | 79 762 kr | 68 762 kr | 52 162 kr | 30 262 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 043 kr | 207 751 kr | 122 994 kr | 204 262 kr | 140 570 kr | 132 205 kr |
| Leverantörsskulder | 76 907 kr | 26 257 kr | 16 275 kr | 42 759 kr | 40 336 kr | 26 695 kr |
| Skatteskulder | 8 283 kr | 29 545 kr | 7 286 kr | 7 733 kr | 2 840 kr | 16 110 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 489 kr | 64 762 kr | 19 470 kr | 73 751 kr | 18 669 kr | 13 315 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 014 415 kr | 991 287 kr | 911 351 kr | 989 814 kr | 1 088 045 kr | 1 077 053 kr |
Företrädare
- Roger J
Undertecknad i Hemavan 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hemavans Bygg & Fastigheter AB för organisationsnummer?
Hemavans Bygg & Fastigheter AB har organisationsnummer 556751-6447 (5567516447).
Var ligger Hemavans Bygg & Fastigheter AB?
Hemavans Bygg & Fastigheter AB har sin registrerade adress Perersväg 17, 92066 Hemavan.
Vilken bransch är Hemavans Bygg & Fastigheter AB verksamt i?
Hemavans Bygg & Fastigheter AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hemavans Bygg & Fastigheter AB?
Hemavans Bygg & Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 467 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hemavans Bygg & Fastigheter AB?
Hemavans Bygg & Fastigheter AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hemavans Bygg & Fastigheter AB någon utdelning?
Styrelsen i Hemavans Bygg & Fastigheter AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Storuman
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.