Romani Holding AB
Romani Holding AB har organisationsnummer 556755-4117 (5567554117)
Aktiebolag • Org.nr: 556755-4117
Detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervarorHallstavik
Om företaget
Romani Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstavik. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47722).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 31 procent till 241 000 kr räkenskapsåret 2025 (347 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Romani Holding AB 241 000 kr och redovisade ett resultat på 1 069 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, under branschens median (median 2,7 procent). Soliditeten var 16,5 procent, under branschens median (median 35,6 procent). Kassalikviditeten var 24,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 103,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 2,7 procent | -2,5 procent till 10,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 2,3 procent | -2,8 procent till 9,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 16,5 procent | 35,6 procent | 14,4 procent till 72,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 24,7 procent | 103,9 procent | 36,1 procent till 322,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,0 procent | 1,3 procent | -22,4 procent till 20,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -30,5 procent | 0,4 procent | -19,3 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 25 av 38 aktiebolag inom detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror.
- Plats 5 av 9 aktiebolag inom detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror med säte i Stockholm.
- Plats 41 307 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 754 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 221 869 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -5,3 procent | 7,9 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -5,4 procent | 7,2 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 37,2 procent | 25,7 procent | 17,2 procent | 14,2 procent | 16,5 procent |
| Kassalikviditet | 36,8 procent | 17,3 procent | 23,2 procent | 49,1 procent | 24,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,3 procent | -54,0 procent | -16,2 procent | 24,1 procent | 1,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 44,0 procent | -30,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lindrisvägen 1176394 Hallstavik
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är äga och förvalta fast och lös egendom, agenturverksamhet, handel med väskor och modevaror direkt eller indirekt genom dotterföretag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 032 kr | 95 436 kr | 241 190 kr | 346 709 kr | 241 282 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 702 kr | 77 515 kr | 145 717 kr | 90 585 kr | 125 691 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 16 kr | 175 kr | 46 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -27 146 kr | -205 083 kr | -12 877 kr | 27 452 kr | 2 307 kr |
| Räntekostnader | -191 kr | 139 kr | -206 kr | 2 761 kr | 1 238 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -26 955 kr | -205 222 kr | -12 651 kr | 24 671 kr | 1 069 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 156 343 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -26 955 kr | -48 879 kr | -12 651 kr | 24 671 kr | 1 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 374 586 kr | 353 413 kr | 452 946 kr | 723 220 kr | 628 321 kr |
| Varulager | 345 611 kr | 308 006 kr | 366 078 kr | 418 526 kr | 498 526 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 256 kr | 31 359 kr | 16 634 kr | 61 079 kr | 7 393 kr |
| Summa tillgångar | 374 586 kr | 353 413 kr | 452 946 kr | 723 220 kr | 628 321 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 139 433 kr | 90 554 kr | 77 903 kr | 102 573 kr | 103 643 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 66 388 kr | 39 433 kr | -9 446 kr | -22 098 kr | 2 574 kr |
| Årets resultat | -26 955 kr | -48 879 kr | -12 651 kr | 24 671 kr | 1 069 kr |
| Obeskattade reserver | 156 343 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 78 810 kr | 262 859 kr | 375 043 kr | 620 647 kr | 524 678 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 40 000 kr | 106 876 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 63 809 kr | 247 859 kr | 320 044 kr | 498 770 kr | 495 428 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 374 586 kr | 353 413 kr | 452 946 kr | 723 220 kr | 628 321 kr |
Företrädare
- Kari T
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Romani Holding AB för organisationsnummer?
Romani Holding AB har organisationsnummer 556755-4117 (5567554117).
Var ligger Romani Holding AB?
Romani Holding AB har sin registrerade adress Lindrisvägen 11, 76394 Hallstavik.
Vilken bransch är Romani Holding AB verksamt i?
Romani Holding AB är registrerat i branschen detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Romani Holding AB?
Romani Holding AB hade en nettoomsättning på 241 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.