Magnus Lidén Kanonhuset AB
Magnus Lidén Kanonhuset AB har organisationsnummer 556756-2268 (5567562268)
Aktiebolag • Org.nr: 556756-2268
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLinghem
Om företaget
Magnus Lidén Kanonhuset AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linghem. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 826 163 kr räkenskapsåret 2025 (2 783 601 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Magnus Lidén Kanonhuset AB 2 826 163 kr och redovisade ett resultat på 15 294 kr. Rörelsemarginalen var 39,3 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 20,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,3 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,1 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 20,2 procent | 119,8 procent | 36,0 procent till 363,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 915 av 5 063 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 4 av 44 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Linköping.
- Plats 721 av 4 336 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 2 331 av 11 877 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 60 371 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | 42,6 procent | 62,2 procent | 62,3 procent | 39,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 30,2 procent | 27,6 procent | 23,7 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 0,7 procent | 0,8 procent | 0,8 procent | 1,0 procent | 1,1 procent |
| Kassalikviditet | 36,6 procent | 17,3 procent | 18,4 procent | 19,5 procent | 20,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,1 procent | 2,8 procent | 0,3 procent | 19,2 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,3 procent | 2,5 procent | 6,2 procent | 1,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gärstad Solängenc/o C/o Nylander
58563 Linghem
Bolag på samma adress
29 andra bolag har Gärstad Solängen som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, köpa och sälja fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 451 411 kr | 2 557 578 kr | 2 621 708 kr | 2 783 601 kr | 2 826 163 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 752 kr | 586 228 kr | 24 966 kr | 8 545 kr | 8 300 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 702 513 kr | 786 175 kr | 393 951 kr | 435 791 kr | 1 028 093 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 097 kr | 747 826 kr | 13 756 kr | 14 203 kr | 87 081 kr |
| Avskrivningar | 476 078 kr | 519 895 kr | 607 530 kr | 607 530 kr | 607 530 kr |
| Rörelseresultat | 247 475 kr | 1 089 910 kr | 1 631 437 kr | 1 734 622 kr | 1 111 759 kr |
| Ränteintäkter | 157 752 kr | 90 310 kr | 93 390 kr | 493 kr | 7 259 kr |
| Räntekostnader | 337 123 kr | 408 279 kr | 1 001 625 kr | 1 074 046 kr | 800 965 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 68 104 kr | 771 941 kr | 723 202 kr | 661 069 kr | 318 053 kr |
| Bokslutsdispositioner | -90 000 kr | -765 000 kr | -721 880 kr | -605 000 kr | -300 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 728 kr | 699 kr | 11 549 kr | 2 759 kr |
| Årets resultat | -21 896 kr | 5 213 kr | 623 kr | 44 520 kr | 15 294 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 681 476 kr | 19 543 331 kr | 18 935 801 kr | 18 328 271 kr | 17 720 741 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 681 476 kr | 19 543 331 kr | 18 935 801 kr | 18 328 271 kr | 17 720 741 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 934 538 kr | 4 054 276 kr | 4 238 354 kr | 4 380 624 kr | 4 425 315 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 644 324 kr | 2 966 241 kr | 4 164 505 kr | 3 939 258 kr | 3 927 351 kr |
| Kassa och bank | 290 214 kr | 1 088 035 kr | 73 849 kr | 441 366 kr | 497 964 kr |
| Summa tillgångar | 24 616 014 kr | 23 597 607 kr | 23 174 155 kr | 22 708 895 kr | 22 146 056 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 180 941 kr | 186 154 kr | 186 777 kr | 231 297 kr | 246 208 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 102 837 kr | 80 941 kr | 86 154 kr | 86 777 kr | 130 914 kr |
| Årets resultat | -21 896 kr | 5 213 kr | 623 kr | 44 520 kr | 15 294 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 435 073 kr | 23 411 453 kr | 22 987 378 kr | 22 477 598 kr | 21 899 848 kr |
| Leverantörsskulder | 71 453 kr | 40 141 kr | 300 kr | 130 kr | 334 kr |
| Skatteskulder | - | - | 699 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 24 616 014 kr | 23 597 607 kr | 23 174 155 kr | 22 708 895 kr | 22 146 056 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheten Etuiet 85, Linköping
Företrädare
- Jan-Eric N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magnus Lidén Kanonhuset AB för organisationsnummer?
Magnus Lidén Kanonhuset AB har organisationsnummer 556756-2268 (5567562268).
Var ligger Magnus Lidén Kanonhuset AB?
Magnus Lidén Kanonhuset AB har sin registrerade adress Gärstad Solängen, 58563 Linghem.
Vilken bransch är Magnus Lidén Kanonhuset AB verksamt i?
Magnus Lidén Kanonhuset AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magnus Lidén Kanonhuset AB?
Magnus Lidén Kanonhuset AB hade en nettoomsättning på 2 826 163 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-04-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.