Valdi AB
Valdi AB har organisationsnummer 556757-0089 (5567570089)
Aktiebolag • Org.nr: 556757-0089
Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorderVaxholm
Om företaget
Valdi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vaxholm. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47771). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 9 procent till 3 127 244 kr räkenskapsåret 2026 (3 435 504 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Valdi AB 3 127 244 kr och redovisade ett resultat på 863 853 kr. Rörelsemarginalen var 25,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 89,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 975,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 169,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,0 procent | 4,4 procent | 0,2 procent till 14,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 25,0 procent | 2,9 procent | -0,1 procent till 14,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,8 procent | 61,2 procent | 41,3 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 975,8 procent | 169,3 procent | 32,8 procent till 375,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 procent | 8,3 procent | -5,2 procent till 27,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,0 procent | 0,0 procent | -15,0 procent till 14,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 564 000 kr | 1 688 000 kr | 1 064 000 kr till 2 582 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 471 000 kr | 505 000 kr | 393 000 kr till 667 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 96 av 286 aktiebolag inom detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder.
- Plats 73 av 679 aktiebolag med säte i Vaxholm.
- Plats 17 310 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 55 810 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 1,2 procent | 11,1 procent | 0,9 procent | 25,0 procent |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 1,2 procent | 11,1 procent | 0,9 procent | 25,0 procent |
| Soliditet | 66,0 procent | 67,4 procent | 67,8 procent | 70,4 procent | 89,8 procent |
| Kassalikviditet | 332,2 procent | 273,8 procent | 265,6 procent | 510,8 procent | 975,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 procent | 2,4 procent | 21,0 procent | 2,1 procent | 48,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,5 procent | -9,4 procent | 24,8 procent | 15,7 procent | -9,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 314 000 kr | 1 190 000 kr | 1 485 000 kr | 1 718 000 kr | 1 564 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 553 000 kr | 604 000 kr | 603 000 kr | 721 000 kr | 471 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strandgatan 718532 Vaxholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Strandgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av smycken samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 285 654 kr | 2 275 342 kr | 2 627 258 kr | 2 380 465 kr | 2 969 890 kr | 3 435 504 kr | 3 127 244 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 266 728 kr | 305 341 kr | 246 158 kr | 26 428 kr | 9 185 kr | 1 806 kr | -10 674 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 4 230 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 443 690 kr | 491 511 kr | 514 143 kr | 293 901 kr | 239 290 kr | 236 999 kr | 170 205 kr |
| Personalkostnader | 730 858 kr | 896 639 kr | 1 105 763 kr | 1 207 820 kr | 1 205 096 kr | 1 442 506 kr | 941 341 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 3 649 kr | 3 991 kr | 3 991 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 340 328 kr | 228 966 kr | 211 324 kr | 27 787 kr | 329 971 kr | 29 570 kr | 781 873 kr |
| Ränteintäkter | 8 kr | 0 kr | 7 kr | 1 068 kr | 929 kr | 1 489 kr | 518 kr |
| Räntekostnader | 28 kr | 51 kr | 134 kr | 49 kr | 328 kr | 193 kr | 286 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 340 308 kr | 228 915 kr | 211 197 kr | 28 806 kr | 330 572 kr | 30 866 kr | 782 105 kr |
| Bokslutsdispositioner | -86 000 kr | -58 000 kr | -17 000 kr | 0 kr | -38 000 kr | 0 kr | 310 000 kr |
| Skatt | 55 734 kr | 37 420 kr | 41 298 kr | 7 737 kr | 63 551 kr | 7 747 kr | 228 252 kr |
| Årets resultat | 198 574 kr | 133 495 kr | 152 899 kr | 21 069 kr | 229 021 kr | 23 119 kr | 863 853 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 16 346 kr | 12 355 kr | 8 364 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 16 346 kr | 12 355 kr | 8 364 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 019 718 kr | 1 199 890 kr | 1 425 743 kr | 1 263 353 kr | 1 596 513 kr | 1 575 324 kr | 1 981 524 kr |
| Varulager | 433 023 kr | 636 185 kr | 720 421 kr | 865 741 kr | 1 045 674 kr | 762 759 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 662 kr | 57 895 kr | 40 940 kr | 57 344 kr | 10 000 kr | 44 623 kr | 511 kr |
| Kassa och bank | 554 033 kr | 505 810 kr | 664 382 kr | 340 268 kr | 540 839 kr | 767 942 kr | 1 981 013 kr |
| Summa tillgångar | 1 019 718 kr | 1 199 890 kr | 1 425 743 kr | 1 279 699 kr | 1 608 868 kr | 1 583 688 kr | 1 981 524 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 655 000 kr | 788 496 kr | 941 394 kr | 862 462 kr | 1 091 483 kr | 1 114 602 kr | 1 778 455 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 356 426 kr | 555 001 kr | 688 495 kr | 741 393 kr | 762 462 kr | 991 483 kr | 814 602 kr |
| Årets resultat | 198 574 kr | 133 495 kr | 152 899 kr | 21 069 kr | 229 021 kr | 23 119 kr | 863 853 kr |
| Obeskattade reserver | 197 000 kr | 255 000 kr | 272 000 kr | 272 000 kr | 310 000 kr | 310 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 167 718 kr | 156 394 kr | 212 349 kr | 145 237 kr | 207 385 kr | 159 086 kr | 203 069 kr |
| Leverantörsskulder | 47 382 kr | 57 526 kr | 55 999 kr | 22 128 kr | 53 660 kr | 48 574 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 9 601 kr | -3 214 kr | - | - | 17 426 kr | 0 kr | 184 895 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 336 kr | 81 876 kr | 109 910 kr | 108 827 kr | 118 194 kr | 92 753 kr | 3 174 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 019 718 kr | 1 199 890 kr | 1 425 743 kr | 1 279 699 kr | 1 608 868 kr | 1 583 688 kr | 1 981 524 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet med tillverkning och försäljning av smycken samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Kalmar kommun.
Verksamheten är såld under 2026.
Företrädare
- Eva L (verkställande direktör)
- Ylva K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Valdi AB för organisationsnummer?
Valdi AB har organisationsnummer 556757-0089 (5567570089).
Var ligger Valdi AB?
Valdi AB har sin registrerade adress Strandgatan 7, 18532 Vaxholm.
Vilken bransch är Valdi AB verksamt i?
Valdi AB är registrerat i branschen detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Valdi AB?
Valdi AB hade en nettoomsättning på 3 127 244 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Valdi AB?
Valdi AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Valdi AB någon utdelning?
Styrelsen i Valdi AB föreslog en utdelning på 1 650 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.