OraSolv Clinics AB
OraSolv Clinics AB har organisationsnummer 556757-3612 (5567573612)
Aktiebolag • Org.nr: 556757-3612
Om företaget
OraSolv Clinics AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte OraSolv Clinics AB 52 320 000 kr och redovisade ett resultat på -4 375 060 kr. Rörelsemarginalen var -2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,4 procent). Soliditeten var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,9 procent). Kassalikviditeten var 112,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 297,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 15,4 procent | 4,1 procent till 30,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,4 procent | 16,1 procent | 4,5 procent till 31,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,1 procent | 61,9 procent | 38,4 procent till 83,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,5 procent | 297,9 procent | 133,3 procent till 627,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4375,1 procent | 24,9 procent | 0,2 procent till 57,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 163 000 kr | 1 276 000 kr | 767 000 kr till 1 689 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 578 000 kr | 599 000 kr | 383 000 kr till 748 000 kr | Under branschens median |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stampgatan 1441101 Göteborg
Bolag på samma adress
44 andra bolag har Stampgatan 14 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandvård, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Lediga jobb (9)
- Tandsköterska till Happident Stureplan
- Tandhygienist till Happident Tyresö
- Erfaren tandläkare till Happident Gamla Väster
- Erfaren tandläkare till Happident Hyllie
- Tandläkare till Happident Domen
- Tandläkare till Happident Huddinge
- Tandsköterska sökes för timanställning till Malmö
- Tandhygienist till Happident Huddinge
- Tandsköterska sökes till Happident Tyresö
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 52 320 376 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 492 234 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 178 281 kr |
| Personalkostnader | 25 989 606 kr |
| Avskrivningar | 2 631 657 kr |
| Rörelseresultat | -1 371 068 kr |
| Räntekostnader | 856 803 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 291 781 kr |
| Skatt | 0 kr |
| Årets resultat | -4 375 060 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 11 773 390 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 686 378 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 276 467 kr |
| Omsättningstillgångar | 55 595 377 kr |
| Varulager | 257 821 kr |
| Kortfristiga fordringar | 55 335 517 kr |
| Summa tillgångar | 67 368 767 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 100 000 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 375 060 kr |
| Årets resultat | -4 375 060 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 180 852 kr |
| Leverantörsskulder | 7 165 237 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 111 194 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 368 767 kr |
Företrädare
- Mazdak E (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har OraSolv Clinics AB för organisationsnummer?
OraSolv Clinics AB har organisationsnummer 556757-3612 (5567573612).
Var ligger OraSolv Clinics AB?
OraSolv Clinics AB har sin registrerade adress Stampgatan 14, 41101 Göteborg.
Vilken bransch är OraSolv Clinics AB verksamt i?
OraSolv Clinics AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter OraSolv Clinics AB?
OraSolv Clinics AB hade en nettoomsättning på 52 320 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har OraSolv Clinics AB?
OraSolv Clinics AB hade i genomsnitt 45 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- OraSolv Clinics AB (Företagsnamn)
- Domentandläkarna (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att bedriva tandvårdsverksamhet. - Aurakliniken (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tandvård på Brunnsgatan i Stockholm. - Tandverket (Särskilt firmanamn)
För den del av bolagets verksamhet som avser tandvård i kliniken på Polhemsplatsen i Göteborg. - Tyresö Tandvårdsteam (Särskilt firmanamn)
För den del av bolagets verksamhet som avser tandvård i kliniken på Västangränd i Tyresö. - M Dental (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att bedriva tandvårdsverksamhet - Tandpoolen Askrikegatan (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tandvård i kliniken på Askrikegatan 1 i Stockholm. - Wiismile (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tandvård på Engelbrektsgatan i Malmö. - Michelinkliniken (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att bedriva tandvårds- verksamhet i Huddinge. - Gårdatandläkarna (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tandvårdsverksamhet under varumärket Gårdatandläkarna. - Tandvård Engelbrektsgatan i Malmö (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att bedriva tandvårds- verksamhet i Malmö. - Dentity (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser bedriva tandvårdsverksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Arbetsställen
- 9
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-05-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.