M Invest och Utveckling AB
M Invest och Utveckling AB har organisationsnummer 556759-3966 (5567593966)
Aktiebolag • Org.nr: 556759-3966
Om företaget
M Invest och Utveckling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71129). Sidoverksamheter inkluderar arbetsförmedling och rekrytering och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 procent | 63,7 procent | 41,8 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 54511,9 procent | 316,8 procent | 165,6 procent till 722,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 17,7 procent | -1,6 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 59 000 kr | 602 000 kr | 217 000 kr till 903 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 procent | 99,9 procent | 99,9 procent | 97,6 procent | 99,9 procent |
| Kassalikviditet | 43470,0 procent | 53239,5 procent | 49560,2 procent | 2620,6 procent | 54511,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | -0,2 procent | -2,4 procent | 2,4 procent | 9,1 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 54 000 kr | 49 000 kr | 69 000 kr | 54 000 kr | 59 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Labyrintvägen 2072353 Västerås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Labyrintvägen 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska konsultera inom affär och fastighetsutveckling. Äga och förvärva, produkter och fastigheter samt äga och förvalta värdepapper, fast och lös egendom och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 119 090 kr | 4 kr | 895 950 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 166 483 kr | 293 065 kr | 144 309 kr | 783 066 kr | 128 276 kr |
| Personalkostnader | 54 275 kr | 49 060 kr | 68 596 kr | 53 954 kr | 58 752 kr |
| Avskrivningar | 10 015 kr | 122 187 kr | 172 187 kr | 172 187 kr | 172 187 kr |
| Rörelseresultat | -230 773 kr | -345 222 kr | -385 088 kr | -113 257 kr | -359 215 kr |
| Ränteintäkter | 42 244 kr | 134 684 kr | 311 245 kr | 332 569 kr | 331 306 kr |
| Räntekostnader | 17 kr | 63 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 786 433 kr | -36 428 kr | -396 175 kr | 535 619 kr | 1 918 338 kr |
| Skatt | 7 144 kr | 45 kr | 20 787 kr | 56 052 kr | 54 908 kr |
| Årets resultat | 779 289 kr | -36 473 kr | -437 361 kr | 448 942 kr | 1 837 360 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 543 927 kr | 5 199 893 kr | 5 523 056 kr | 7 145 701 kr | 4 617 569 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 97 842 kr | 728 735 kr | 556 548 kr | 384 361 kr | 212 174 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 446 085 kr | 4 471 158 kr | 4 966 508 kr | 6 761 340 kr | 4 405 395 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 873 726 kr | 13 187 945 kr | 12 427 726 kr | 11 674 427 kr | 15 623 099 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 346 363 kr | 1 270 379 kr | 3 270 469 kr | 5 273 017 kr | 8 739 541 kr |
| Kassa och bank | 6 527 363 kr | 11 917 566 kr | 9 157 257 kr | 6 401 410 kr | 6 883 558 kr |
| Summa tillgångar | 18 417 653 kr | 18 387 838 kr | 17 950 782 kr | 18 820 128 kr | 20 240 668 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 18 399 540 kr | 18 363 067 kr | 17 925 706 kr | 18 374 648 kr | 20 212 008 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 520 251 kr | 18 299 540 kr | 18 263 067 kr | 17 825 706 kr | 18 274 648 kr |
| Årets resultat | 779 289 kr | -36 473 kr | -437 361 kr | 448 942 kr | 1 837 360 kr |
| Kortfristiga skulder | 18 113 kr | 24 771 kr | 25 076 kr | 445 480 kr | 28 660 kr |
| Leverantörsskulder | 4 425 kr | 0 kr | - | 415 750 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 5 023 kr | 4 263 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 688 kr | 18 771 kr | 15 076 kr | 14 707 kr | 14 397 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 18 417 653 kr | 18 387 838 kr | 17 950 782 kr | 18 820 128 kr | 20 240 668 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget erbjuder konsultation inom affär och fastighetsutveckling, samt har avsikt att äga fastigheter. Företaget utvecklar tekniska produkter inom träning och hälsa, som på sikt ska säljas på marknaden. Företagets säte är Västerås.
Företrädare
- Mirko S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M Invest och Utveckling AB för organisationsnummer?
M Invest och Utveckling AB har organisationsnummer 556759-3966 (5567593966).
Var ligger M Invest och Utveckling AB?
M Invest och Utveckling AB har sin registrerade adress Labyrintvägen 20, 72353 Västerås.
Vilken bransch är M Invest och Utveckling AB verksamt i?
M Invest och Utveckling AB är registrerat i branschen övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur många anställda har M Invest och Utveckling AB?
M Invest och Utveckling AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2024)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.