Linri AB
Linri AB har organisationsnummer 556759-5847 (5567595847)
Aktiebolag • Org.nr: 556759-5847
Om företaget
Linri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar utgivning av böcker och all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 232 636 kr räkenskapsåret 2026 (223 963 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Linri AB 232 636 kr och redovisade ett resultat på -70 440 kr. Rörelsemarginalen var -8,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 86,3 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 732,1 procent, över branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,3 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -30,3 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,3 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 732,1 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -143,9 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,9 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 233 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 105 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 736 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 18 av 26 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Norrtälje.
- Plats 1 559 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 74 174 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 223 164 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | -7,3 procent | 14,4 procent | 12,4 procent | -8,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,8 procent | -7,3 procent | 14,5 procent | 12,4 procent | -30,3 procent |
| Soliditet | 60,9 procent | 63,7 procent | 60,4 procent | 64,9 procent | 86,3 procent |
| Kassalikviditet | 221,5 procent | 231,6 procent | 228,5 procent | 255,7 procent | 732,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | -13,0 procent | 36,7 procent | 16,1 procent | -143,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -12,0 procent | -3,0 procent | 169,3 procent | -38,0 procent | 3,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 224 000 kr | 233 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 1 000 kr | 105 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brusmarvägen 1076197 Norrtälje
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Brusmarvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är programutveckling och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 181 847 kr | 157 319 kr | 138 235 kr | 134 083 kr | 361 148 kr | 223 963 kr | 232 636 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 300 kr | 160 kr | 0 kr | 60 kr | 1 474 kr | 40 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 19 457 kr | 21 718 kr | 25 752 kr | 23 181 kr | 23 628 kr | 12 781 kr | 37 595 kr |
| Övriga externa kostnader | 88 847 kr | 171 817 kr | 105 659 kr | 120 739 kr | 143 557 kr | 182 793 kr | 102 136 kr |
| Personalkostnader | 2 246 kr | 684 kr | 0 kr | - | 143 275 kr | 632 kr | 104 960 kr |
| Avskrivningar | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 71 597 kr | -36 740 kr | 6 823 kr | -9 782 kr | 52 162 kr | 27 797 kr | -19 216 kr |
| Ränteintäkter | -50 kr | 0 kr | - | 37 kr | 193 kr | 15 kr | -50 912 kr |
| Räntekostnader | 855 kr | 730 kr | 120 kr | 0 kr | - | - | 312 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 70 692 kr | -37 470 kr | 6 703 kr | -9 745 kr | 52 355 kr | 27 812 kr | -70 440 kr |
| Skatt | 15 870 kr | 0 kr | - | - | 8 977 kr | 8 538 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 54 822 kr | -37 470 kr | 6 703 kr | -9 745 kr | 43 378 kr | 19 274 kr | -70 440 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 679 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 678 kr | 18 679 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 249 101 kr | 85 533 kr | 119 928 kr | 98 624 kr | 176 816 kr | 165 354 kr | 56 676 kr |
| Kortfristiga fordringar | 195 915 kr | 13 244 kr | 28 702 kr | 33 506 kr | 118 713 kr | 110 100 kr | 36 849 kr |
| Kassa och bank | 2 230 kr | 21 333 kr | 40 270 kr | 14 162 kr | 7 147 kr | 4 298 kr | 19 827 kr |
| Summa tillgångar | 267 779 kr | 104 211 kr | 138 606 kr | 117 302 kr | 195 494 kr | 184 033 kr | 56 676 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 155 234 kr | 77 764 kr | 84 467 kr | 74 721 kr | 118 099 kr | 119 374 kr | 48 934 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 412 kr | 15 235 kr | -22 236 kr | -15 534 kr | -25 279 kr | 100 kr | 19 374 kr |
| Årets resultat | 54 822 kr | -37 470 kr | 6 703 kr | -9 745 kr | 43 378 kr | 19 274 kr | -70 440 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 545 kr | 26 447 kr | 54 139 kr | 42 581 kr | 77 395 kr | 64 659 kr | 7 742 kr |
| Leverantörsskulder | 8 014 kr | 9 769 kr | 15 701 kr | 9 143 kr | 11 519 kr | 11 519 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 72 360 kr | 6 198 kr | 0 kr | 0 kr | 74 238 kr | 17 515 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 418 kr | 10 521 kr | 38 438 kr | 30 921 kr | -10 879 kr | 33 108 kr | 7 742 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 267 779 kr | 104 211 kr | 138 606 kr | 117 302 kr | 195 494 kr | 184 033 kr | 56 676 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utvecklar och säljer programvaror via Microsoft Store, Google play och Appstore, samt utför konsultuppdrag hos företag. Bolagets säte är Norrtälje.
Företrädare
- Lars Rickard E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Linri AB för organisationsnummer?
Linri AB har organisationsnummer 556759-5847 (5567595847).
Var ligger Linri AB?
Linri AB har sin registrerade adress Brusmarvägen 10, 76197 Norrtälje.
Vilken bransch är Linri AB verksamt i?
Linri AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Linri AB?
Linri AB hade en nettoomsättning på 232 636 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Linri AB?
Linri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.