MO Företagsutveckling AB
MO Företagsutveckling AB har organisationsnummer 556760-1298 (5567601298)
Aktiebolag • Org.nr: 556760-1298
Konsultverksamhet avseende företags organisationMellbystrand
Om företaget
MO Företagsutveckling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellbystrand. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 272 procent till 1 174 039 kr räkenskapsåret 2025 (316 000 kr föregående år).
Efterfrågan på bolagets konsulttjänster har ökat under räkenskaprsåret vilket har medfört en kraftig
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MO Företagsutveckling AB 1 174 039 kr och redovisade ett resultat på 161 377 kr. Rörelsemarginalen var 17,1 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 37,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 328,0 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 37,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 328,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 69,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 271,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 174 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 492 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 527 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 11 av 34 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Laholm.
- Plats 314 av 704 aktiebolag med säte i Laholm.
- Plats 4 050 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 131 852 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 7,3 procent | -11,1 procent | -20,7 procent | 17,1 procent |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 7,3 procent | -11,1 procent | -21,8 procent | 15,9 procent |
| Soliditet | 80,6 procent | 86,7 procent | 92,1 procent | 19,2 procent | 37,4 procent |
| Kassalikviditet | 265,4 procent | 350,8 procent | 198,8 procent | 156,9 procent | 328,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 procent | 13,5 procent | -22,6 procent | -95,7 procent | 69,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,1 procent | -22,4 procent | 9,5 procent | 271,5 procent |
| Omsättning per anställd | 376 000 kr | 372 000 kr | 289 000 kr | 316 000 kr | 1 174 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 181 000 kr | 151 000 kr | 119 000 kr | 70 000 kr | 492 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tvärvägen 631260 Mellbystrand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, forskning och utbildning inom områdena företagsutveckling, ledningssystemutveckling, attityd- och beteendeförändring, utförsåkning, hälsofrämjande åtgärder samt handla med produkter inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 375 632 kr | 372 410 kr | 288 654 kr | 316 038 kr | 1 174 039 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 218 kr | 140 kr | 40 kr | 120 kr | 7 232 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 80 317 kr | 69 741 kr | 128 074 kr |
| Övriga externa kostnader | 97 035 kr | 119 939 kr | 102 180 kr | 181 619 kr | 300 302 kr |
| Personalkostnader | 180 718 kr | 151 123 kr | 118 859 kr | 69 967 kr | 492 316 kr |
| Avskrivningar | - | - | 8 400 kr | 60 400 kr | 60 400 kr |
| Rörelseresultat | 20 074 kr | 27 282 kr | -32 032 kr | -65 569 kr | 200 179 kr |
| Ränteintäkter | 9 kr | 8 kr | 77 kr | 141 kr | 398 kr |
| Räntekostnader | 81 kr | 13 kr | 72 kr | 4 016 kr | 13 640 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 002 kr | 27 277 kr | -32 027 kr | -69 444 kr | 186 937 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -9 560 kr |
| Skatt | - | 3 829 kr | 0 kr | - | 16 000 kr |
| Årets resultat | 20 002 kr | 23 448 kr | -32 027 kr | -69 444 kr | 161 377 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 222 kr | 80 222 kr | 113 822 kr | 313 422 kr | 253 022 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 33 600 kr | 233 200 kr | 172 800 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 222 kr | 80 222 kr | 80 222 kr | 80 222 kr | 80 222 kr |
| Omsättningstillgångar | 106 529 kr | 120 441 kr | 40 418 kr | 65 490 kr | 372 298 kr |
| Varulager | 10 597 kr | 27 092 kr | 16 123 kr | 16 313 kr | 21 973 kr |
| Kortfristiga fordringar | 968 kr | 2 207 kr | 7 437 kr | 16 026 kr | 69 786 kr |
| Kassa och bank | 94 964 kr | 91 142 kr | 16 858 kr | 33 151 kr | 280 539 kr |
| Summa tillgångar | 186 751 kr | 200 663 kr | 154 240 kr | 378 912 kr | 625 320 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 150 601 kr | 174 049 kr | 142 022 kr | 72 578 kr | 233 956 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 599 kr | 50 601 kr | 74 049 kr | 42 022 kr | -27 421 kr |
| Årets resultat | 20 002 kr | 23 448 kr | -32 027 kr | -69 444 kr | 161 377 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 9 560 kr |
| Kortfristiga skulder | 36 150 kr | 26 614 kr | 12 218 kr | 31 334 kr | 106 804 kr |
| Leverantörsskulder | 4 874 kr | 642 kr | 2 910 kr | 7 919 kr | 3 825 kr |
| Skatteskulder | 3 321 kr | 6 735 kr | 879 kr | 1 018 kr | 25 065 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 955 kr | 19 237 kr | 1 429 kr | 10 397 kr | 74 915 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 186 751 kr | 200 663 kr | 154 240 kr | 378 912 kr | 625 320 kr |
Företrädare
- Mikael O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MO Företagsutveckling AB för organisationsnummer?
MO Företagsutveckling AB har organisationsnummer 556760-1298 (5567601298).
Var ligger MO Företagsutveckling AB?
MO Företagsutveckling AB har sin registrerade adress Tvärvägen 6, 31260 Mellbystrand.
Vilken bransch är MO Företagsutveckling AB verksamt i?
MO Företagsutveckling AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MO Företagsutveckling AB?
MO Företagsutveckling AB hade en nettoomsättning på 1 174 039 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MO Företagsutveckling AB?
MO Företagsutveckling AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MO Företagsutveckling AB någon utdelning?
Styrelsen i MO Företagsutveckling AB föreslog en utdelning på 70 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- MO Företagsutveckling AB (Företagsnamn)
- Generationsinitiativet (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser attityd- och beteende- förändring. Attityd- och beteendeförändring för en snabbare omställning till ett hållbart samhälle samt handla med produkter inom detta område och därmed förenlig verksamhet. - Biopaten Anette Olsson (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser hälsofrämjande åtgärder. Friskvård med inriktning naturmedicin, hälsoanalyser, frekvensterapi, näringsmedicin, öronakupunktur, föreläsningar och utbildning samt handla med produkter inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Laholm
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-06-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.