Goniolabs AB
Goniolabs AB har organisationsnummer 556761-0083 (5567610083)
Aktiebolag • Org.nr: 556761-0083
Om företaget
Goniolabs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71129). Företaget bedriver även verksamhet inom datakonsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Under 2025 har bolaget haft ett konsultuppdrag mot den amerikanska marknaden vilket lett till en ökning av
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Goniolabs AB 490 000 kr och redovisade ett resultat på 318 766 kr. Rörelsemarginalen var 70,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 69,4 procent, över branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 281,5 procent, under branschens median (median 316,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 70,5 procent | 21,1 procent | 4,0 procent till 44,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,2 procent | 22,4 procent | 4,4 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,4 procent | 63,7 procent | 41,8 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 281,5 procent | 316,3 procent | 165,6 procent till 719,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 86,4 procent | 17,8 procent | -1,5 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 592 av 1 091 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet.
- Plats 5 av 9 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet med säte i Sundsvall.
- Plats 1 577 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 3 662 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 191 393 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 70,5 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 71,2 procent |
| Soliditet | 83,1 procent | 28,4 procent | -8,5 procent | 27,6 procent | 69,4 procent |
| Kassalikviditet | 275,9 procent | 69,2 procent | 24,3 procent | 45,5 procent | 281,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -47,3 procent | -149,1 procent | - | -92,2 procent | 86,4 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vanadisvägen 15 lght 1402c/o Lindstrand
11346 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva optisk mätteknik samt konsulttjänster inom nämnda område, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 375 707 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 490 370 kr |
| Övriga externa kostnader | 75 111 kr | 59 720 kr | 25 122 kr | 25 258 kr | 19 803 kr | 17 474 kr | 87 281 kr |
| Personalkostnader | 476 136 kr | 20 375 kr | 3 600 kr | 0 kr | - | - | 1 549 kr |
| Avskrivningar | 29 000 kr | 29 000 kr | 29 496 kr | 47 868 kr | 40 302 kr | 28 797 kr | 43 580 kr |
| Rörelseresultat | -204 540 kr | -109 095 kr | -58 218 kr | -73 126 kr | -60 105 kr | -46 271 kr | 345 369 kr |
| Ränteintäkter | 2 160 kr | 0 kr | 537 kr | 70 kr | 216 kr | 164 kr | 3 355 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -202 380 kr | -109 095 kr | -57 681 kr | -73 056 kr | -59 889 kr | -46 107 kr | 348 724 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -29 958 kr |
| Årets resultat | -202 380 kr | -109 095 kr | -57 681 kr | -73 056 kr | -59 889 kr | -46 107 kr | 318 766 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 99 000 kr | 70 000 kr | 78 240 kr | 86 976 kr | 93 844 kr | 121 651 kr | 158 260 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 318 442 kr | 135 058 kr | 68 730 kr | 85 376 kr | 33 620 kr | 59 705 kr | 372 941 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 500 kr | 8 326 kr | 7 503 kr | 8 583 kr | 6 351 kr | 7 377 kr | 12 159 kr |
| Kassa och bank | 316 942 kr | 126 732 kr | 61 227 kr | 76 793 kr | 27 269 kr | 52 328 kr | 360 782 kr |
| Summa tillgångar | 417 442 kr | 205 058 kr | 146 970 kr | 172 352 kr | 127 464 kr | 181 356 kr | 531 201 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 288 836 kr | 179 742 kr | 122 060 kr | 49 004 kr | -10 885 kr | 50 009 kr | 368 774 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 441 216 kr | 238 837 kr | 129 741 kr | 72 060 kr | -996 kr | 46 116 kr | 8 kr |
| Årets resultat | -202 380 kr | -109 095 kr | -57 681 kr | -73 056 kr | -59 889 kr | -46 107 kr | 318 766 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 29 958 kr |
| Kortfristiga skulder | 128 606 kr | 25 316 kr | 24 910 kr | 123 348 kr | 138 349 kr | 131 347 kr | 132 469 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 969 kr | 1 562 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 125 105 kr | 19 848 kr | 19 848 kr | 119 848 kr | 134 848 kr | 127 848 kr | 127 469 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 417 442 kr | 205 058 kr | 146 970 kr | 172 352 kr | 127 464 kr | 181 356 kr | 531 201 kr |
Företrädare
- Mikael L (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Goniolabs AB för organisationsnummer?
Goniolabs AB har organisationsnummer 556761-0083 (5567610083).
Var ligger Goniolabs AB?
Goniolabs AB har sin registrerade adress Vanadisvägen 15 lght 1402, 11346 Stockholm.
Vilken bransch är Goniolabs AB verksamt i?
Goniolabs AB är registrerat i branschen övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Goniolabs AB?
Goniolabs AB hade en nettoomsättning på 490 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.