Vfast Tranås AB
Vfast Tranås AB har organisationsnummer 556761-1438 (5567611438)
Aktiebolag • Org.nr: 556761-1438
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGöteborg
Om företaget
Vfast Tranås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 108 procent till 1 118 000 kr räkenskapsåret 2025 (538 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vfast Tranås AB 1 118 000 kr och redovisade ett resultat på 58 000 kr. Rörelsemarginalen var 56,1 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 42,6 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,1 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 42,4 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 42,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 8,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 107,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 282 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 4 av 11 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Tranås.
- Plats 201 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 3 795 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 135 888 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,4 procent | 56,1 procent |
| Vinstmarginal | 28,1 procent | 42,4 procent |
| Soliditet | 39,9 procent | 42,6 procent |
| Kassalikviditet | 8,3 procent | 8,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,2 procent | 1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 107,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lennart Torstenssonsgatan 541256 Göteborg
Bolag på samma adress
63 andra bolag har Lennart Torstenssonsgatan 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 538 000 kr | 1 118 000 kr |
| Rörelseresultat | 271 000 kr | 627 000 kr |
| Räntekostnader | 123 000 kr | 172 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 151 000 kr | 474 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | 63 000 kr | 444 000 kr |
| Skatt | 405 000 kr | -28 000 kr |
| Årets resultat | -317 000 kr | 58 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 9 278 000 kr | 8 849 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 278 000 kr | 8 849 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 445 000 kr | 400 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 445 000 kr | 400 000 kr |
| Summa tillgångar | 9 723 000 kr | 9 249 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 3 884 000 kr | 3 941 000 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 101 000 kr | 3 783 000 kr |
| Årets resultat | -317 000 kr | 58 000 kr |
| Obeskattade reserver | 63 000 kr | 54 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 385 000 kr | 4 867 000 kr |
| Skatteskulder | 40 000 kr | 6 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 000 kr | 77 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 723 000 kr | 9 249 000 kr |
Företrädare
- Daniel U
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vfast Tranås AB för organisationsnummer?
Vfast Tranås AB har organisationsnummer 556761-1438 (5567611438).
Var ligger Vfast Tranås AB?
Vfast Tranås AB har sin registrerade adress Lennart Torstenssonsgatan 5, 41256 Göteborg.
Vilken bransch är Vfast Tranås AB verksamt i?
Vfast Tranås AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vfast Tranås AB?
Vfast Tranås AB hade en nettoomsättning på 1 118 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.