Splend Medical AB
Splend Medical AB har organisationsnummer 556762-9273 (5567629273)
Aktiebolag • Org.nr: 556762-9273
Om företaget
Splend Medical AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Varberg. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Sidoverksamheter inkluderar annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling och annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 1 935 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 201 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Splend Medical AB 1 935 000 kr och redovisade ett resultat på 1 109 346 kr. Rörelsemarginalen var 42,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,8 procent). Soliditeten var 82,8 procent, över branschens median (median 65,7 procent). Kassalikviditeten var 576,4 procent, över branschens median (median 303,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,6 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 53,2 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,8 procent | 65,7 procent | 41,4 procent till 83,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 576,4 procent | 303,6 procent | 164,0 procent till 586,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 procent | 13,6 procent | -5,3 procent till 44,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,1 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 935 000 kr | 720 000 kr | 279 000 kr till 1 356 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 421 000 kr | 372 000 kr | 97 000 kr till 711 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 196 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Varberg.
- Plats 589 av 2 149 aktiebolag med säte i Varberg.
- Plats 2 704 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 87 695 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,7 procent | 66,0 procent | 50,6 procent | 42,6 procent |
| Vinstmarginal | 59,1 procent | 66,8 procent | 60,5 procent | 53,2 procent |
| Soliditet | 64,6 procent | 69,3 procent | 77,6 procent | 82,8 procent |
| Kassalikviditet | 1874,6 procent | 1563,0 procent | 560,3 procent | 576,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 procent | 40,2 procent | 21,8 procent | 16,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,1 procent | - | -12,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 833 000 kr | 2 293 000 kr | 2 201 000 kr | 1 935 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 114 000 kr | 164 000 kr | 342 000 kr | 421 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlbergsvägen 34 A43236 Varberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Karlbergsvägen 34 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är sjukvård och medicinsk forskning, medicinsk vård, rådgivning, forskning, undervisning, kongressbevakning, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 833 378 kr | 2 293 394 kr | 2 200 521 kr | 1 934 552 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 11 437 kr | 60 383 kr |
| Övriga externa kostnader | 661 941 kr | 617 052 kr | 724 892 kr | 669 378 kr |
| Personalkostnader | 114 498 kr | 163 947 kr | 342 038 kr | 421 467 kr |
| Avskrivningar | - | - | 31 019 kr | 80 599 kr |
| Rörelseresultat | 1 056 939 kr | 1 512 395 kr | 1 114 009 kr | 823 491 kr |
| Ränteintäkter | 27 184 kr | 20 357 kr | 218 618 kr | 210 931 kr |
| Räntekostnader | 508 kr | 736 kr | 174 kr | 5 889 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 083 615 kr | 1 532 016 kr | 1 332 453 kr | 1 028 533 kr |
| Bokslutsdispositioner | 234 108 kr | 216 000 kr | 335 000 kr | 378 000 kr |
| Skatt | 286 740 kr | 378 407 kr | 352 461 kr | 297 187 kr |
| Årets resultat | 1 030 983 kr | 1 369 609 kr | 1 314 992 kr | 1 109 346 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 124 075 kr | 334 102 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 124 075 kr | 334 102 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 704 943 kr | 4 922 507 kr | 7 650 646 kr | 7 810 266 kr |
| Kortfristiga fordringar | 205 683 kr | 107 100 kr | 245 218 kr | 339 337 kr |
| Kassa och bank | 4 499 260 kr | 4 815 407 kr | 7 405 428 kr | 7 470 929 kr |
| Summa tillgångar | 4 704 943 kr | 4 922 507 kr | 7 774 721 kr | 8 144 368 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 039 954 kr | 3 409 563 kr | 6 031 163 kr | 6 740 510 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 908 971 kr | 1 939 954 kr | 4 616 171 kr | 5 531 164 kr |
| Årets resultat | 1 030 983 kr | 1 369 609 kr | 1 314 992 kr | 1 109 346 kr |
| Obeskattade reserver | 1 414 000 kr | 1 198 000 kr | 378 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 250 989 kr | 314 944 kr | 1 365 558 kr | 1 354 910 kr |
| Leverantörsskulder | 4 176 kr | 4 014 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 141 378 kr | 168 393 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 93 935 kr | 125 950 kr | 154 058 kr | 110 384 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 704 943 kr | 4 922 507 kr | 7 774 721 kr | 8 144 368 kr |
Företrädare
- George G (ordförande)
- Åsa G (verkställande direktör)
Undertecknad i Varberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Splend Medical AB för organisationsnummer?
Splend Medical AB har organisationsnummer 556762-9273 (5567629273).
Var ligger Splend Medical AB?
Splend Medical AB har sin registrerade adress Karlbergsvägen 34 A, 43236 Varberg.
Vilken bransch är Splend Medical AB verksamt i?
Splend Medical AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Splend Medical AB?
Splend Medical AB hade en nettoomsättning på 1 935 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Splend Medical AB?
Splend Medical AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Splend Medical AB någon utdelning?
Styrelsen i Splend Medical AB föreslog en utdelning på 644 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-07-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.