You will turn around management Sweden AB
You will turn around management Sweden AB har organisationsnummer 556763-3069 (5567633069)
Aktiebolag • Org.nr: 556763-3069
Om företaget
You will turn around management Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 2 402 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 844 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte You will turn around management Sweden AB 2 402 000 kr och redovisade ett resultat på 285 671 kr. Rörelsemarginalen var 16,0 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 87,4 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 259,3 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 87,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 259,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 201 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 567 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 170 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 081 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 13 113 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 22 300 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 71 324 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,6 procent | 5,2 procent | 10,2 procent | 26,4 procent | 16,0 procent |
| Vinstmarginal | 16,5 procent | 5,2 procent | 10,2 procent | 26,5 procent | 16,0 procent |
| Soliditet | 88,0 procent | 76,8 procent | 74,0 procent | 77,9 procent | 87,4 procent |
| Kassalikviditet | 859,3 procent | 366,4 procent | 224,6 procent | 226,8 procent | 259,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,4 procent | 10,9 procent | 23,4 procent | 49,8 procent | 23,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | 7,4 procent | 10,0 procent | 19,3 procent | -15,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 009 000 kr | 1 083 000 kr | 794 000 kr | 1 422 000 kr | 1 201 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 616 000 kr | 650 000 kr | 438 000 kr | 555 000 kr | 567 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roslagsgatan 40Bc/o Landgren
11355 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Roslagsgatan 40B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulting, utbildning och konferens- verksamhet inom affärsutveckling, ledarskap, försäljning, management, projektledning, hälsa, psykologi, mental träning, idrott, turism, omvärldsanalys och personlig utveckling, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 122 868 kr | 2 016 663 kr | 2 166 498 kr | 2 382 859 kr | 2 844 321 kr | 2 402 384 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 101 825 kr | 148 078 kr | 87 kr | 4 kr | 32 003 kr | 26 kr |
| Övriga externa kostnader | 668 709 kr | 578 201 kr | 680 045 kr | 767 576 kr | 896 897 kr | 769 660 kr |
| Personalkostnader | 1 189 403 kr | 1 232 308 kr | 1 300 275 kr | 1 312 668 kr | 1 110 961 kr | 1 133 191 kr |
| Rörelseresultat | 361 801 kr | 334 232 kr | 112 058 kr | 242 005 kr | 752 208 kr | 385 125 kr |
| Ränteintäkter | -96 kr | 0 kr | - | 994 kr | 1 884 kr | 316 kr |
| Räntekostnader | 1 326 kr | 1 957 kr | 416 kr | 350 kr | 0 kr | 256 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 360 379 kr | 332 275 kr | 111 642 kr | 242 649 kr | 754 092 kr | 385 185 kr |
| Skatt | 85 989 kr | 79 601 kr | 38 245 kr | 62 127 kr | 170 242 kr | 99 514 kr |
| Årets resultat | 274 390 kr | 252 674 kr | 73 397 kr | 180 522 kr | 583 850 kr | 285 671 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 240 000 kr | 435 000 kr | 750 000 kr | 950 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 240 000 kr | 435 000 kr | 750 000 kr | 950 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 869 844 kr | 834 623 kr | 632 630 kr | 605 962 kr | 755 791 kr | 460 192 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 489 kr | 115 055 kr | 251 729 kr | 253 115 kr | 357 236 kr | 193 376 kr |
| Kassa och bank | 790 355 kr | 719 568 kr | 380 901 kr | 352 847 kr | 398 555 kr | 266 816 kr |
| Summa tillgångar | 869 844 kr | 834 623 kr | 872 630 kr | 1 040 962 kr | 1 505 791 kr | 1 410 192 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 581 860 kr | 734 534 kr | 670 431 kr | 769 952 kr | 1 172 553 kr | 1 232 724 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 205 470 kr | 379 860 kr | 495 034 kr | 487 431 kr | 486 702 kr | 845 053 kr |
| Årets resultat | 274 390 kr | 252 674 kr | 73 397 kr | 180 522 kr | 583 850 kr | 285 671 kr |
| Kortfristiga skulder | 275 667 kr | 97 132 kr | 172 643 kr | 269 770 kr | 333 238 kr | 177 468 kr |
| Leverantörsskulder | 37 126 kr | 38 463 kr | 37 524 kr | 53 657 kr | 25 118 kr | 19 707 kr |
| Skatteskulder | 200 698 kr | 9 604 kr | 55 539 kr | 108 163 kr | 187 752 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 843 kr | 49 065 kr | 79 580 kr | 87 950 kr | 100 368 kr | 137 761 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 869 844 kr | 834 623 kr | 872 630 kr | 1 040 962 kr | 1 505 791 kr | 1 410 192 kr |
Företrädare
- Anders L
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har You will turn around management Sweden AB för organisationsnummer?
You will turn around management Sweden AB har organisationsnummer 556763-3069 (5567633069).
Var ligger You will turn around management Sweden AB?
You will turn around management Sweden AB har sin registrerade adress Roslagsgatan 40B, 11355 Stockholm.
Vilken bransch är You will turn around management Sweden AB verksamt i?
You will turn around management Sweden AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter You will turn around management Sweden AB?
You will turn around management Sweden AB hade en nettoomsättning på 2 402 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har You will turn around management Sweden AB?
You will turn around management Sweden AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-08-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.