Anders Ulveman Måleri AB
Anders Ulveman Måleri AB har organisationsnummer 556764-3662 (5567643662)
Aktiebolag • Org.nr: 556764-3662
Om företaget
Anders Ulveman Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom odling av andra frukter, bär samt nötter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anders Ulveman Måleri AB 0 kr och redovisade ett resultat på -3 157 kr. Soliditeten var 79,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 483,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,3 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 483,3 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,1 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 062 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 28 av 29 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Helsingborg.
- Plats 3 812 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,4 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 103,1 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 62,1 procent | 80,6 procent | 79,3 procent | 81,0 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 392,4 procent | 493,3 procent | 462,3 procent | 525,8 procent | 483,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 procent | 0,3 procent | 3,2 procent | -19,1 procent | -1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -18,8 procent | -98,9 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 754 000 kr | 8 000 kr | 13 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 597 000 kr | 70 000 kr | 71 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
S:t Jörgens plats 8c/o c/o Anders Ulveman
25220 Helsingborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har S:t Jörgens plats 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra bygg- och målningsentreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 927 997 kr | 754 020 kr | 7 540 kr | 13 200 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 162 kr | 0 kr | - | 175 951 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 176 506 kr | 172 997 kr | 117 719 kr | 95 115 kr | 20 565 kr | 8 200 kr |
| Personalkostnader | 753 259 kr | 597 089 kr | 69 909 kr | 70 793 kr | 1 040 kr | 521 kr |
| Rörelseresultat | 23 394 kr | -40 501 kr | -180 088 kr | 23 243 kr | -46 605 kr | -8 721 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 378 kr | 25 435 kr | 19 056 kr | 5 564 kr |
| Räntekostnader | 858 kr | 214 kr | 34 kr | 24 kr | 41 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 536 kr | 777 248 kr | -193 744 kr | 28 154 kr | -57 590 kr | -3 157 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | 207 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 5 741 kr | 3 345 kr | 10 821 kr | 10 122 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 16 795 kr | 773 903 kr | 2 435 kr | 18 032 kr | -57 590 kr | -3 157 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 707 137 kr | 70 500 kr | 50 500 kr | 30 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 707 137 kr | 70 500 kr | 50 500 kr | 30 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 115 109 kr | 1 456 690 kr | 1 130 015 kr | 687 094 kr | 371 534 kr | 375 377 kr |
| Kortfristiga fordringar | 268 547 kr | 175 724 kr | 74 359 kr | 43 910 kr | 14 854 kr | 9 237 kr |
| Kassa och bank | 846 562 kr | 1 280 966 kr | 1 055 656 kr | 643 184 kr | 356 680 kr | 366 140 kr |
| Summa tillgångar | 1 822 246 kr | 1 527 190 kr | 1 180 515 kr | 717 094 kr | 371 534 kr | 375 377 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 275 090 kr | 948 993 kr | 951 428 kr | 568 460 kr | 300 870 kr | 297 713 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 158 295 kr | 75 090 kr | 848 993 kr | 450 428 kr | 258 460 kr | 200 870 kr |
| Årets resultat | 16 795 kr | 773 903 kr | 2 435 kr | 18 032 kr | -57 590 kr | -3 157 kr |
| Obeskattade reserver | 207 000 kr | 207 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 340 156 kr | 371 197 kr | 229 087 kr | 148 634 kr | 70 664 kr | 77 664 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 18 820 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 1 109 kr | 0 kr | 1 703 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 145 978 kr | 287 722 kr | 188 564 kr | 135 634 kr | 57 664 kr | 57 664 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 822 246 kr | 1 527 190 kr | 1 180 515 kr | 717 094 kr | 371 534 kr | 375 377 kr |
Företrädare
- Anders U
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anders Ulveman Måleri AB för organisationsnummer?
Anders Ulveman Måleri AB har organisationsnummer 556764-3662 (5567643662).
Var ligger Anders Ulveman Måleri AB?
Anders Ulveman Måleri AB har sin registrerade adress S:t Jörgens plats 8, 25220 Helsingborg.
Vilken bransch är Anders Ulveman Måleri AB verksamt i?
Anders Ulveman Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anders Ulveman Måleri AB?
Anders Ulveman Måleri AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Anders Ulveman Måleri AB?
Anders Ulveman Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-08-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.