Halmstads Stenhus AB
Halmstads Stenhus AB har organisationsnummer 556764-8323 (5567648323)
Aktiebolag • Org.nr: 556764-8323
Om företaget
Halmstads Stenhus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 34 procent till 9 686 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 251 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Halmstads Stenhus AB 9 686 000 kr och redovisade ett resultat på 94 828 kr. Rörelsemarginalen var -45,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 22,8 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 805,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -45,3 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -57,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 805,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,6 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 843 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 054 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 879 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 7 av 58 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Halmstad.
- Plats 146 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 626 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 20 377 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | -78,8 procent | -45,3 procent |
| Vinstmarginal | -1,5 procent | -86,9 procent | -57,8 procent |
| Soliditet | 31,2 procent | 23,9 procent | 22,8 procent |
| Kassalikviditet | 726,1 procent | 528,8 procent | 805,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 procent | -36,9 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -76,4 procent | 33,6 procent |
| Omsättning per anställd | 15 349 000 kr | 3 626 000 kr | 4 843 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 005 000 kr | 1 061 000 kr | 1 054 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Berta Jönssons Väg 1730241 Halmstad
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Berta Jönssons Väg 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva uppförande av stenhus, förvaltning av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 697 911 kr | 7 251 018 kr | 9 685 658 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 148 708 kr | 28 200 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 758 297 kr | 2 625 259 kr | 2 232 696 kr |
| Personalkostnader | 2 009 443 kr | 2 122 786 kr | 2 107 708 kr |
| Avskrivningar | 192 909 kr | 95 158 kr | 92 196 kr |
| Rörelseresultat | 19 095 kr | -5 716 117 kr | -4 385 855 kr |
| Ränteintäkter | 25 780 kr | 38 kr | -3 228 kr |
| Räntekostnader | 517 393 kr | 582 277 kr | 1 214 089 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -472 518 kr | -6 298 356 kr | -5 603 172 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 230 000 kr | 908 000 kr | 5 698 000 kr |
| Årets resultat | 757 482 kr | -5 390 356 kr | 94 828 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 14 996 402 kr | 15 326 646 kr | 21 032 521 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 322 646 kr | 227 488 kr | 195 292 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 673 756 kr | 15 099 158 kr | 20 837 229 kr |
| Omsättningstillgångar | 49 045 813 kr | 45 787 025 kr | 43 517 004 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 045 813 kr | 45 787 025 kr | 40 798 362 kr |
| Kassa och bank | - | - | 2 718 642 kr |
| Summa tillgångar | 64 042 215 kr | 61 113 671 kr | 64 549 525 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 19 993 744 kr | 14 603 388 kr | 14 698 216 kr |
| Aktiekapital | 151 500 kr | 151 500 kr | 151 500 kr |
| Balanserat resultat | 13 136 262 kr | 13 893 744 kr | 8 503 388 kr |
| Årets resultat | 757 482 kr | -5 390 356 kr | 94 828 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 754 790 kr | 8 658 174 kr | 5 405 939 kr |
| Leverantörsskulder | 2 574 101 kr | 1 472 691 kr | 2 375 334 kr |
| Skatteskulder | 85 060 kr | 0 kr | 4 221 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 350 637 kr | 6 464 978 kr | 2 740 747 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 64 042 215 kr | 61 113 671 kr | 64 549 525 kr |
Företrädare
- Josef S (ordförande)
- Erik K
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Halmstads Stenhus AB för organisationsnummer?
Halmstads Stenhus AB har organisationsnummer 556764-8323 (5567648323).
Var ligger Halmstads Stenhus AB?
Halmstads Stenhus AB har sin registrerade adress Berta Jönssons Väg 17, 30241 Halmstad.
Vilken bransch är Halmstads Stenhus AB verksamt i?
Halmstads Stenhus AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Halmstads Stenhus AB?
Halmstads Stenhus AB hade en nettoomsättning på 9 686 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Halmstads Stenhus AB?
Halmstads Stenhus AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.