InterCreative Solutions i Skåne AB
InterCreative Solutions i Skåne AB har organisationsnummer 556767-1770 (5567671770)
Aktiebolag • Org.nr: 556767-1770
Om företaget
InterCreative Solutions i Skåne AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom datakonsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 1 976 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 397 216 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte InterCreative Solutions i Skåne AB 1 976 000 kr och redovisade ett resultat på 887 420 kr. Rörelsemarginalen var 42,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 49,9 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 272,4 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,9 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,9 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 272,4 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 976 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 029 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 004 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 36 av 279 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Lund.
- Plats 718 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 9 859 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 86 011 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,2 procent | 42,2 procent | 39,6 procent | 0,0 procent | 42,9 procent |
| Vinstmarginal | 43,1 procent | 42,2 procent | 39,6 procent | 20,5 procent | 43,0 procent |
| Soliditet | 33,1 procent | 33,6 procent | 31,2 procent | 28,9 procent | 49,9 procent |
| Kassalikviditet | 964,3 procent | 881,7 procent | 677,2 procent | 478,9 procent | 272,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,1 procent | 67,7 procent | 64,6 procent | 61,4 procent | 77,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,9 procent | -2,2 procent | 83322,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 729 000 kr | 1 713 000 kr | 1 675 000 kr | 1 397 216 000 kr | 1 976 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 866 000 kr | 916 000 kr | 912 000 kr | 1 025 000 kr | 1 029 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Iliongränden 2222471 Lund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Iliongränden 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva IT-konsult, systemdesign och programvaruutveckling.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 62201Datakonsultverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 729 168 kr | 1 712 878 kr | 1 674 861 kr | 1 397 216 kr | 1 975 547 kr |
| Övriga externa kostnader | 63 235 kr | 73 697 kr | 96 604 kr | 89 847 kr | 94 441 kr |
| Personalkostnader | 866 270 kr | 915 897 kr | 912 112 kr | 1 025 156 kr | 1 028 812 kr |
| Avskrivningar | - | - | 2 855 kr | 8 398 kr | 4 479 kr |
| Rörelseresultat | 799 663 kr | 723 284 kr | 663 290 kr | 273 815 kr | 847 815 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 38 kr | 13 024 kr | 1 974 kr |
| Räntekostnader | - | - | 129 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 745 761 kr | 723 284 kr | 663 199 kr | 286 839 kr | 849 789 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 000 kr | 35 000 kr | -11 000 kr | 212 000 kr | 277 000 kr |
| Skatt | 177 502 kr | 161 716 kr | 139 991 kr | 111 804 kr | 239 369 kr |
| Årets resultat | 567 259 kr | 596 568 kr | 512 208 kr | 387 035 kr | 887 420 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 110 648 kr | 390 648 kr | 828 344 kr | 915 946 kr | 1 221 804 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 21 696 kr | 13 298 kr | 39 156 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 110 648 kr | 390 648 kr | 806 648 kr | 902 648 kr | 1 182 648 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 559 625 kr | 2 228 488 kr | 1 714 419 kr | 1 262 301 kr | 1 075 455 kr |
| Kortfristiga fordringar | 137 968 kr | 183 944 kr | 206 964 kr | 218 922 kr | 293 764 kr |
| Kassa och bank | 2 421 657 kr | 2 044 544 kr | 1 507 455 kr | 1 043 379 kr | 781 691 kr |
| Summa tillgångar | 2 670 273 kr | 2 619 136 kr | 2 542 763 kr | 2 178 247 kr | 2 297 259 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 884 333 kr | 880 901 kr | 793 109 kr | 630 144 kr | 1 146 500 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 217 074 kr | 184 333 kr | 180 901 kr | 143 109 kr | 159 080 kr |
| Årets resultat | 567 259 kr | 596 568 kr | 512 208 kr | 387 035 kr | 887 420 kr |
| Obeskattade reserver | 1 520 500 kr | 1 485 500 kr | 1 496 500 kr | 1 284 500 kr | 756 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 265 440 kr | 252 735 kr | 253 154 kr | 263 603 kr | 394 759 kr |
| Leverantörsskulder | 686 kr | 686 kr | 462 kr | 13 822 kr | 16 353 kr |
| Skatteskulder | 12 096 kr | 0 kr | - | - | 69 255 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 142 040 kr | 137 646 kr | 134 289 kr | 121 267 kr | 174 637 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 670 273 kr | 2 619 136 kr | 2 542 763 kr | 2 178 247 kr | 2 297 259 kr |
Företrädare
- Janne B
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har InterCreative Solutions i Skåne AB för organisationsnummer?
InterCreative Solutions i Skåne AB har organisationsnummer 556767-1770 (5567671770).
Var ligger InterCreative Solutions i Skåne AB?
InterCreative Solutions i Skåne AB har sin registrerade adress Iliongränden 22, 22471 Lund.
Vilken bransch är InterCreative Solutions i Skåne AB verksamt i?
InterCreative Solutions i Skåne AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter InterCreative Solutions i Skåne AB?
InterCreative Solutions i Skåne AB hade en nettoomsättning på 1 976 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har InterCreative Solutions i Skåne AB?
InterCreative Solutions i Skåne AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår InterCreative Solutions i Skåne AB någon utdelning?
Styrelsen i InterCreative Solutions i Skåne AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.