TFCN Invest AB
TFCN Invest AB har organisationsnummer 556767-9591 (5567679591)
Aktiebolag • Org.nr: 556767-9591
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerHöllviken
Om företaget
TFCN Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höllviken. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar investmentverksamhet och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TFCN Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -14 626 930 kr. Soliditeten var 4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 7,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 7,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1221,0 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 527 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 21 av 29 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Vellinge.
- Plats 1 410 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,2 procent | 95,5 procent | 88,1 procent | 73,7 procent | 4,9 procent |
| Kassalikviditet | 1051,8 procent | 56,0 procent | 69,8 procent | 2154,5 procent | 7,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 procent | -5,9 procent | -25,5 procent | -12,4 procent | -1221,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
ÖSTRA FALKVÄGEN 13c/o Jenny Lehmann
23642 Höllviken
Bolag på samma adress
3 andra bolag har ÖSTRA FALKVÄGEN 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper, import och handel av elektronik- produkter inom databranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 223 073 kr | 62 800 kr | 0 kr | - | - | 27 513 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 639 kr | 54 107 kr | 29 894 kr | 0 kr | 70 367 kr | 167 972 kr |
| Personalkostnader | 960 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 120 500 kr | 0 kr | - | - | 16 693 kr | 684 403 kr |
| Rörelseresultat | 977 974 kr | 8 693 kr | -29 894 kr | 0 kr | -87 060 kr | -824 862 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 400 kr | 9 564 kr | 7 053 kr | 960 kr |
| Räntekostnader | 2 258 kr | 0 kr | - | 9 434 kr | 0 kr | 3 027 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -389 124 kr | 4 961 100 kr | -854 072 kr | -2 816 763 kr | -1 221 569 kr | -14 626 930 kr |
| Bokslutsdispositioner | -630 000 kr | -1 590 000 kr | 22 567 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | 483 745 kr | 0 kr | 2 688 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -1 019 124 kr | 2 887 355 kr | -831 505 kr | -2 819 451 kr | -1 221 569 kr | -14 626 930 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 7 715 238 kr | 11 592 687 kr | 14 462 422 kr | 11 622 180 kr | 13 163 429 kr | 24 400 106 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 571 500 kr | 0 kr | - | - | 589 507 kr | 20 882 235 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 143 738 kr | 11 592 687 kr | 14 462 422 kr | 11 622 180 kr | 12 573 922 kr | 3 517 872 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 091 592 kr | 7 707 483 kr | 273 378 kr | 910 226 kr | 170 959 kr | 147 476 kr |
| Kortfristiga fordringar | 248 434 kr | 0 kr | - | 6 kr | 4 991 kr | 10 kr |
| Kassa och bank | 7 843 158 kr | 7 707 483 kr | 273 378 kr | 910 220 kr | 165 968 kr | 147 466 kr |
| Summa tillgångar | 15 806 830 kr | 19 300 170 kr | 14 735 800 kr | 12 532 406 kr | 13 334 389 kr | 24 547 582 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 14 924 512 kr | 17 787 360 kr | 14 065 855 kr | 11 046 404 kr | 9 824 835 kr | 1 197 905 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 843 636 kr | 14 800 004 kr | 14 797 360 kr | 13 765 855 kr | 10 946 404 kr | 15 724 835 kr |
| Årets resultat | -1 019 124 kr | 2 887 355 kr | -831 505 kr | -2 819 451 kr | -1 221 569 kr | -14 626 930 kr |
| Obeskattade reserver | - | 780 000 kr | 181 500 kr | 181 500 kr | 181 500 kr | 181 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 882 318 kr | 732 810 kr | 488 445 kr | 1 304 502 kr | 7 935 kr | 1 856 284 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 136 500 kr | 19 135 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 473 445 kr | 473 445 kr | 2 688 kr | 2 688 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 503 005 kr | 244 365 kr | 0 kr | 1 286 814 kr | -156 253 kr | 1 810 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 806 830 kr | 19 300 170 kr | 14 735 800 kr | 12 532 406 kr | 13 334 389 kr | 24 547 582 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom förvaltning av fastigheter och värdepapper, import och handel av elektronikprodukter inom databranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Vellinge.
Företrädare
- Jenny L (styrelseledamot)
Undertecknad i Höllviken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TFCN Invest AB för organisationsnummer?
TFCN Invest AB har organisationsnummer 556767-9591 (5567679591).
Var ligger TFCN Invest AB?
TFCN Invest AB har sin registrerade adress ÖSTRA FALKVÄGEN 13, 23642 Höllviken.
Vilken bransch är TFCN Invest AB verksamt i?
TFCN Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TFCN Invest AB?
TFCN Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-10-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.