Om företaget
Tornhaga Revision AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ytterby. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 5 334 kr räkenskapsåret 2025 (5 334 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tornhaga Revision AB 5 334 kr och redovisade ett resultat på 21 887 535 kr. Soliditeten var 97,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 1543,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,9 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1543,7 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 91,7 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 366 av 470 aktiebolag inom revision.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom revision med säte i Kungälv.
- Plats 1 402 av 1 635 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 45 743 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 279 212 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,0 procent | 43,0 procent | 40,0 procent | 89,5 procent | 97,9 procent |
| Kassalikviditet | 4,8 procent | 3,2 procent | 117,3 procent | 249,1 procent | 1543,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | -1,3 procent | 79,9 procent | 36,2 procent | 91,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Violgatan 1244254 Ytterby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska yrkesmässigt bedriva revisionsverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet, samt äga och förvalta aktier och andelar. auktoriserad revisors yrkesutövning.
Bransch
- 69202RevisionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 500 kr | 4 500 kr | 4 500 kr | 5 300 kr | 5 334 kr | 5 334 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 200 kr | 1 200 kr | 11 086 kr | 10 391 kr | 2 450 kr | 17 852 kr |
| Rörelseresultat | 3 300 kr | 3 300 kr | -6 586 kr | -5 091 kr | 2 884 kr | -12 518 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 36 458 kr | 25 465 kr | 1 994 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 25 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 300 kr | 3 300 kr | -6 580 kr | 1 273 814 kr | 790 121 kr | 21 887 535 kr |
| Årets resultat | 3 300 kr | 3 300 kr | -6 580 kr | 1 273 814 kr | 790 121 kr | 21 887 535 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 180 000 kr | 1 180 000 kr | 1 180 000 kr | 1 181 000 kr | 1 800 000 kr | 16 471 736 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 180 000 kr | 1 180 000 kr | 1 180 000 kr | 1 181 000 kr | 1 800 000 kr | 16 471 736 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 580 kr | 23 880 kr | 21 845 kr | 2 800 853 kr | 634 522 kr | 7 898 198 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 003 kr | 8 878 kr | 1 706 kr | 2 395 kr | 101 kr | 460 kr |
| Kassa och bank | 10 577 kr | 15 002 kr | 20 139 kr | 2 798 458 kr | 634 421 kr | 7 897 738 kr |
| Summa tillgångar | 1 200 580 kr | 1 203 880 kr | 1 201 845 kr | 3 981 853 kr | 2 434 522 kr | 24 369 934 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 890 092 kr | 710 392 kr | 516 812 kr | 1 594 626 kr | 2 179 747 kr | 23 858 282 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 786 792 kr | 603 792 kr | 423 392 kr | 220 812 kr | 1 289 626 kr | 1 870 747 kr |
| Årets resultat | 3 300 kr | 3 300 kr | -6 580 kr | 1 273 814 kr | 790 121 kr | 21 887 535 kr |
| Kortfristiga skulder | 310 488 kr | 493 488 kr | 685 033 kr | 2 387 227 kr | 254 775 kr | 511 652 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 310 488 kr | 493 488 kr | 685 033 kr | 2 387 227 kr | 254 775 kr | 511 652 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 200 580 kr | 1 203 880 kr | 1 201 845 kr | 3 981 853 kr | 2 434 522 kr | 24 369 934 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har varit vilande under året
Företrädare
- Mikael T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tornhaga Revision AB för organisationsnummer?
Tornhaga Revision AB har organisationsnummer 556770-5776 (5567705776).
Var ligger Tornhaga Revision AB?
Tornhaga Revision AB har sin registrerade adress Violgatan 12, 44254 Ytterby.
Vilken bransch är Tornhaga Revision AB verksamt i?
Tornhaga Revision AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tornhaga Revision AB?
Tornhaga Revision AB hade en nettoomsättning på 5 334 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tornhaga Revision AB någon utdelning?
Styrelsen i Tornhaga Revision AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.